Skvelé správy: Slovenské mamičky si prilepšia o stovky eur. Parlament schválil prelomový návrh
- Predkladateľkou návrhu je poslankyňa Vladimíra Marcinková
- Žena tak nedostane len minimálnu materskú
- Predkladateľkou návrhu je poslankyňa Vladimíra Marcinková
- Žena tak nedostane len minimálnu materskú
Ženy, ktoré túžili po dieťati hneď po skončení školy a nechceli alebo sa nestihli zamestnať, mali často nárok na nižší rodičovský príspevok, z ktorého je ťažko financovať všetky produkty a potreby, ktoré si dieťa a matka po narodení vyžadujú. Od januára 2024 to však bude inak.
Poslanci NR SR vo štvrtok (18. 5.) schválili novelu zákona, ktorá pomôže absolventkám stredných a vysokých škôl v nároku na materskú, aj v takom prípade, ak nebudú mať odpracovaných deväť mesiacov, teda tým, ktoré nesplnili podmienku získania minimálne 270 dní nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom.
Predkladatelia zo Sas – Vladimíra Marcinková, Vladimír Ledecký a Tomáš Lehotský – si od zákona sľubujú najmä motiváciu mladých žien k materstvu. Marcinková sa po hlasovaní poďakovala kolegom za podporu návrhu, a to aj napriek jej neprítomnosti v parlamente.
V dôvodovej správe zákona sa uvádza: „Predkladaným návrhom zákona sa upravujú podmienky nároku na materské. Podľa aktuálne platnej legislatívny má poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Na základne navrhovanej legislatívnej úpravy, ktorú predkladáme sa do doby 270 dní započíta taktiež doba štúdia na strednej škole alebo vysokej škole považovaná za sústavnú prípravu na povolanie podľa § 10, ak poistenkyňa získala týmto štúdiom príslušný stupeň vzdelania. Z navrhovanej úpravy vychádza, že podmienkou na to, aby sa poistenkyni zarátavalo štúdium na strednej alebo vysokej škole do 270 dní nemocenského poistenie v dobe dvoch rokov, je nevyhnutné, aby toto štúdium bolo úspešne ukončené.“
Pre matky, ktoré nepracovali, predstavuje materský príspevok 300 eur. Ženy, ktoré pracovali, majú materský príspevok po prvých mesiacoch okolo 400 eur.
Predkladatelia ďalej uvádzajú, že týmto opatrením sa má zlepšiť možnosť žien na skĺbenie rodičovstva a pracovného života, najmú pre skupinu vysokoškolsky vzdelaných žien, „ktoré vzhľadom na chýbajúcu právnu úpravu a nemožnosť poberať materskú po ukončení štúdia, nemali vytvorené priaznivé podmienky na materstvo“, uviedli.
Žena nemusí odpracovať 270 dní
V dôvodovej správe deklarujú, že pri tvorbe legislatívneho návrhu vychádzali z praxe, ktorá je v Česku dlhodobo osvedčená.
Výška materskej bude záležať aj naďalej od výšky príjmu ženy, avšak s tým rozdielom, že nastávajúca matka sa po dokončení štúdia musí zamestnať, ale nemusí odpracovať 270 dní. „Musí sa stihnúť zamestnať. Nebude ale musieť už splniť tú podmienky. Stačí odpracovať napríklad dva či tri mesiace,“ povedala pre tvnoviny.sk Vladimíra Marcinková.
„Obzvlášť špecifickou skupinou sú doktorandky, ktoré vzhľadom na dlhšiu dobu štúdia ho ukončujú vo vyššom veku. Vzhľadom na to, že nie sú nemocensky poistené sa po ukončení doktorandského štúdia musia zamestnať, aby im nárok na materské vznikol, čím dochádza k zvyšovaniu veku rodičiek. Priemerný vek prvorodičky na Slovensku má stúpajúcu tendenciu, len od roku 2015 po rok 2020 sa zvýšil o 0,5 roka na aktuálnu hodnotu približne 28,1 rokov,“ uvádza sa v dôvodovej správe.
Zdroje: NR SR, tvnoviny.sk