Skvelé správy: Slovensko sa zaradilo medzi lídra v zásadnej oblasti, ktorá sa týka nás všetkých
- Naša krajina sa v rebríčku umiestnila na výbornom mieste
- Informovala o tom nová správa Eurostatu
- Naša krajina sa v rebríčku umiestnila na výbornom mieste
- Informovala o tom nová správa Eurostatu
Dobré správy. Slovensko patrí k lídrom medzi krajinami Európskej únie, a to v znižovaní uhlíkovej stopy. Informuje o tom nová správa Eurostatu.
Podľa štatistického úradu Európskej únie, krajiny Európskej únie vyprodukovali v poslednom kvartáli minulého roku o 4 percentá menej skleníkových plynov v porovnaní s posledným štvrťrokom 2021.
Pozitívne výsledky
Spoločenstvo Európskej únie dosiahlo pozitívne výsledky, a to napriek tomu, že hospodárstva jednotlivých krajín sa pomaly zotavujú z dopadov pandémie. Väčšina krajín tiež ekonomicky rastie.
Hodnota vyprodukovaných skleníkových plynov klesla aj v porovnaní s predpandemickým rokom 2019 o relatívne vysokých 6 percent, píše web oPeniazoch.
Naša krajina sa v rebríčku top krajín s najväčším poklesom emisií CO2 ocitla na skvelom treťom mieste. Prvenstvo v znižovaní uhlíkovej stopy patrí Slovinsku. Krajina v poslednom kvartáli minulého roka zaznamenala zníženie emisií až o 15,9 percent.
Na druhom mieste sa ocitlo Holandsko, ktoré malo pokles (-9,9 %). A prvú trojku uzatvára práve naša krajina s medziročným poklesom produkcie skleníkových plynov o 6,9 %. Všetky spomínané krajiny znížili uhlíkovú stopu, a to napriek tomu, že zaznamenali medziročný nárast HDP.
Slovenskí europoslanci podporujú zníženie emisií metánu v energetike
Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu (EP) minulý týždeň podporili návrh na zníženie emisií metánu v odvetví energetiky, ktorého zámerom je pomôcť dosiahnuť ciele EÚ v oblasti klímy a zlepšiť kvalitu ovzdušia. O konečnom znení zákona bude europarlament rokovať s členskými štátmi EÚ, píše agentúra TASR.
Martin Hojsík (PS), ktorý je spravodajcom frakcie Obnovme Európu (RE), v súvislosti s touto legislatívou vyjadril radosť, že sa europarlamentu podarilo dosiahnuť kompromis, ktorý si získal podporu všetkých politických frakcií okrem pravicových extrémistov.
Upozornil na to, že metán je vyše 80-krát horším skleníkovým plynom ako CO2. „Súčasne ho však využívame a poznáme pod názvom zemný plyn. Znižovanie jeho emisií pomáha nielen ochrane klímy, ale je aj ziskovou záležitosťou, pretože ho využijeme. Napriek tomu je stále množstvo únikov metánu, ktorým sme mohli predísť, prípadne im rýchlejšie zabrániť,“ uviedol.
Pripomenul, že cieľom tohto nariadenia je zmeniť situáciu k lepšiemu, pričom to pomôže nielen klíme, ale aj peňaženkám občanov EÚ a priemyslu.
Ivan Štefanec (KDH) zo skupiny európskych ľudovcov (EPP) skonštatoval, že okrem oxidu uhličitého na globálne otepľovanie má vplyv aj metán, ktorý je zodpovedný za približne tretinu súčasného otepľovania. Pripomenul, že najväčšími zdrojmi metánových emisií sú poľnohospodárstvo, spracovanie odpadu a odpadových vôd a potom energetika.
„Za posledné tri dekády sa emisie metánu celosvetovo zvýšili o štvrtinu, v EÚ však klesli o tretinu. Je preto dôležité, aby sa touto témou zaoberal aj zvyšok sveta. Želáme si presadiť právne predpisy, ktoré od roku 2026 sa budú vzťahovať aj na dovážané uhlie, plyn a ropu, aby sme dali jasný signál, že aj zvyšok sveta sa musí starať o tento problém,“ vysvetlil.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Eurostat, O peniazoch, TASR