Skvelý objav: Vedci zistili, ako sa prirodzene chrániť pred Alzheimerom a Parkinsonom. Stačí ti 6 minút

  • Nová štúdia dokazuje, že stačí len 6 minút fyzickej aktivity
  • Prilepší si ňou tvoj mozog
  • Produkuje proteín, ktorý zamedzuje tvorbe závažných chorôb
mozog fyzická aktivita
Ilustračná fotografia Unsplash/Gabin Vallet, TASR/NIH/NIMH.
  • Nová štúdia dokazuje, že stačí len 6 minút fyzickej aktivity
  • Prilepší si ňou tvoj mozog
  • Produkuje proteín, ktorý zamedzuje tvorbe závažných chorôb

Poznáme to. Vieš, že pre tvoje telo je prospešné zacvičiť si, no nie vždy je to jednoduché. Možno nemáš čas, alebo dokonca ani náladu, a hodiny strávené v posilňovni môžu niekomu pripadať ako doslovné mučenie. Ak sa v predošlých vetách dokážeš nájsť, máme pre teba dobrú správu.

Len pár minút

Nová štúdia zverejnená v The Journal of Physiology prináša informáciu, že pozitívne efekty cvičenia sa podľa nej môžu dostaviť už po niekoľkých minútach intenzívnej fyzickej aktivity.

Vysnívané „tehličky“ ňou síce pravdepodobne nezískaš, no pomôžeš úplne inej, dokonca podstatnejšej časti tela.

Tou je, ako informuje portál ScienceAlert, tvoj mozog. Tomu totiž stačí len krátkych 6 minút cvičenia na to, aby začal produkovať dôležitú bielkovinu s názvom „mozgový neurotrofický faktor“ (skrátený názov odvodený z ang. jazyka „BNDF“, pozn. red.).

BNDF je pre mozog prospešný hneď v niekoľkých smeroch. Dokáže totiž vytvárať nové mozgové bunky, udržovať tie existujúce a zároveň vytvárať nové synapsy, čiže prepojenia neurónov v ľudskom mozgu.

Okrem podpory životaschopnosti mozgu a udržovania jeho funkčného stavu však tiež bojuje proti nástupu rôznych neurodegeneratívnych ochorení, akými sú napríklad Alzheimerova či Parkinsonova choroba, dodáva portál ScienceDaily.

Vyrovná sa aj bežnému cvičeniu

Magická „6-minútovka“ je podľa vykonaných experimentov dokonca efektívnejšia než iné, časovo náročnejšie metódy. Výskumníci totiž porovnávali hneď niekoľko spôsobov, ktoré by mohli podporovať vznik BNDF.

Medzi ne patrili 20-hodinový pôst, hodina a pol ľahkého cvičenia a napokon aj kombinácia predošlých dvoch metód. Žiadna z nich sa však vo vytváraní spomenutého proteínu neukázala byť produktívnejšou.

cvičenie
zdroj: Unsplash/Graham Mansfield

Intenzívne 6-minútové cvičenie, ktorým bolo v experimente bicyklovanie, dokonca zvyšné metódy prekonalo hneď niekoľkonásobne. Oproti ľahkému 90-minútovému tréningu bola produkcia proteínu až 5-násobná, pôst nemal na jeho prítomnosť v tele subjektov žiadny výraznejší dopad.

Experiment bol vykonaný na 12 dobrovoľníkoch vo vekových kategóriách 18 – 56 rokov. Jednu polovicu skupiny tvorili ženy, druhú muži. Výsledky sa však nelíšili ani v závislosti od veku, ani pohlavia. Vedci si zatiaľ svoj objav nedokážu úplne vysvetliť.

Vysvetlenie nemajú

Jednou z teórií je, že produkcia proteínu by mohla byť podmienená spôsobom, ktorým telo počas cvičenia konzumuje svoje uschované zásoby energie.

Počas fyzickej záťaže totiž ľudský mozog „prepne“ svoj primárny zdroj energie, čím vyšle signál inému typu mozgových prepojení, ktoré majú na starosti taktiež vytváranie BNDF, vysvetľuje ScienceDaily.

Jeho produkcia sa zároveň javí byť prepojená s prítomnosťou krvných doštičiek. Tie opisovaný proteín uskladňujú a ich obsah v krvnom obehu sa zvyšuje práve fyzickou záťažou.

„Mozgový neurotrofický faktor sa ukázal byť veľmi sľubný pri zvieracích modeloch, ale farmaceutické zásahy doteraz nedokázali bezpečne využiť jeho ochranný potenciál u ľudí, opisuje svoju motiváciu za spísaním štúdie fyziológ Travis Gibbons z novozélandskej Univerzity Otago.

robina-weermeijer-so1L3jsdD3Y-unsplash
zdroj: Unsplash/Robina Weermeijer

Vnímali sme potrebu preskúmať nefarmakologické prístupy, ktoré môžu zachovať kapacitu mozgu. Tú môžu ľudia použiť na prirodzené zvýšenie mozgového neurotrofického faktoru, aby dopomohli zdravému starnutiu, dodal.

Aj napriek tomu, že vo vykonanom experimente postenie neprinieslo príliš sľubné výsledky, tím vedcov chce stále bližšie preskúmať jeho dopad na tvorbu BNDF. Verí totiž, že pozitívny efekt by sa mohol dostaviť po dlhodobejšom pôste kombinovanom s cvičením.

Pôst a cvičenie sa len zriedka študujú spolu. Myslíme si, že môžu byť spoločne použité na optimalizáciu produkcie BDNF v ľudskom mozgu, uzavrel Gibbons.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: ScienceAlert, ScienceDaily, The Journal of Physiology

Najnovšie videá

Trendové videá