Skyro: Stredná škola zameraná na inovatívne technológie a umelú inteligenciu otvorila priestory pre prvých študentov
Skyro je Stredná priemyselná škola informačných technológií a umelej inteligencie, ktorá poskytuje vzdelanie mladým talentom, ktorých láka inovatívny svet technológií 21. storočia. Sídli v Podunajských Biskupiciach a tento školský rok otvorila svoje moderné priestory pre prvých študentov.
V oblasti vzdelávania však nie sú žiadni nováčikovia. Práci so študentmi stredných škôl sa venujú už viac ako 8 rokov. Ich skúsenosti vychádzajú z projektu OpenLab.sk, ktorý vychoval už stovky úspešných programátorov a dizajnérov na trhu. Tieto skúsenosti aktuálne prenášajú do vlastnej strednej školy Skyro, aby umožnili študentom ešte rýchlejší rast a poskytli priestor rozvíjať sa.
Vyučovanie a predmety
Študenti tejto strednej školy majú k dispozícii tím mentorov, ktorí sú odborníkmi vo svojich oblastiach. Škola má dve fakulty, ktoré sa zameriavajú na tvorbu digitálnych hier a vývoj hybridných aplikácií. Medzi predmety patrí napríklad tvorba digitálnych produktov, programovanie, dizajn, backendové systémy, či game design.
V rozvrhu sa však nachádzajú aj predmety, ktoré majú cieľ prebudiť v mladých ľuďoch podnikateľského ducha. Pri budovaní vlastnej značky a vlastných produktov im pomôžu predmety, ako rozvoj osobnosti, podnikanie a marketing. Aj keď je Skyro technologicky zameraná škola, pri vytváraní osnov sa nezabudlo ani na všeobecnovzdelávacie predmety, ktoré majú v procese výučby svoje pevné miesto. Vslovenčine sa snažia klásť dôraz na aspekty komunikácie.
Dejepis a prírodné vedy sa zasa zameriavajú na prepojenie s technológiami a možnosťami využitia pri vytváraní hier. Občianska náuka a etická výchova sa zasa pretavila do predmetov spoločnosť a hodnoty, na ktorých bude dôraz na rozvoj osobnosti každého jednotlivca. Osnovy všetkých predmetov sú maximálne flexibilné a reagujú na aktuálne potreby študentov.
Aby sa prenieslo na školu fungovanie ako v reálnej praxi, rozhodli sa v čo najväčšej možnej miere využívať formy projektového vyučovania, vďaka ktorým sa študenti naučia pracovať v skupine, rozdeliť si roly a odprezentovať reálny projekt ako jeden tím.
Filozofia Skyro
Tím, ktorý stojí za myšlienkou Skyro sa rozhodol prehodnotiť nielen obsah a formu vyučovania, ale aj prístup k samotným študentom. Na to, aby sa spomalil odliv mladých mozgov do zahraničia bolo potrebné priniesť zmeny aj v týchto oblastiach. Vzťah medzi mentormi a študentmi je založený na rešpektujúcom a partnerskom prístupe, ktorý priniesol výborné výsledky aj na najprestížnejších školách v zahraničí.
Študenti dostali už počas prvých dní dôveru, rešpekt a slobodu, ktorú budú musieť vyvážiť veľkou dávkou zodpovednosti nad svojím vlastným konaním. Samostatné fungovanie a sebahodnotenie v tímoch je náročný proces, ktorý im však pomôže vybudovať zmysel pre zodpovednosť.
Možnosti prestupov a financovania
Škola si svojich študentov vyberala aj na základe prijímacích skúšok zo slovenčiny a z matematiky, ktoré pri rozhodovacom procese závažili najmenej. Oveľa podstatnejšia bola prezentácia vlastného projektu, podnikateľského nápadu a osobný pohovor. Možnosť prestúpiť z ktorejkoľvek strednej školy na Skyro je otvorená pre záujemcov počas celého školského roka. Podmienkou je zloženie prestupovej skúšky.
Keďže Skyro je súkromná škola, štúdium na nej je spoplatnené sumou 5 000 eur za jeden školský rok. Ponúka však rôzne možnosti financovania, aby si mohol štúdium na tejto škole dovoliť naozaj každý. Alternatívou štandardného školného je splátkový kalendár, alebo čiastočné až úplné štipendium.
Obľúbenou formou financovania školného u našich študentov je inovatívny spôsob ISA (income share agreement / dohoda o zdieľanom príjme). Z mladého človeka sa v podstate stáva start-up. V tomto prípade študent zdieľa podiel na svojom príjme (cca 15% zo mzdy) výmenou za možnosť študovať.
Splácanie pôžičky sa aktivuje až po skončení štúdia a to len v prípade, že si študent nájde dobre platenú prácu. Študent má na splatenie pôžičky 10 rokov a ak si škola nesplní svoju úlohu odovzdať kvalitné vedomosti, vďaka ktorým študent získa dobre platenú prácu, vzdelávanie dostáva zadarmo a nemusí nič splatiť.
Plány do budúcna
Otvorením jednej strednej školy v Podunajských Biskupiciach to však nekončí. Tím, ktorý stojí za projektom Skyro, sa snaží inovatívne možnosti vzdelávania priniesť aj do ďalších krajín.
Rozrastanie novej siete škôl ako je Skyro bude ďalej pokračovať v Českej republike, Dánsku, Španielsku a aj v USA.