Sládek z Budvaru: Používame len prvotriedne ingrediencie
O tom, ako dnes udržať výrobu tradičného ležiaka z kvalitných a plnohodnotných surovín sme sa porozprávali s Adamom Brožom, vrchným sládkom pivovaru Budějovický Budvar. „V Českej republike máme šťastie, že môžeme pivo vyrábať z lokálnych surovín, ktoré patria medzi najkvalitnejšie na svete,“ vysvetľuje na úvod.
Budweiser Budvar varíme z výberového chmeľu
„Základ tvoria celé hlávky Žateckého Červeňáku. Tento chmeľ sa považuje za jednu z najtradičnejších a najkvalitnejších odrôd na svete,“ predstavuje Adam Brož hlavnú surovinu, z ktorej sa v Českých Budějoviciach varí pivo. Kvalitné a poctivé pivo z nekvalitných surovín nevyrobíte. Pre Budějovický Budvar sú akceptovateľné len celé šišky, ktoré pochádzajú z tých istých polí a fariem, ako za posledné storočia. Po zbere je chmeľ usušia, zabalia a dodajú do pivovaru. „Náš ležiak Budweiser Budvar Original je pivo, ktoré má stredne horkú chuť. Príjemne jemnú horkosť a vyváženú arómu mu dodáva práve Žatecký poloraný červeňák.“
Jačmeň na slad pestujú na moravskej Hanej
Haná je región na Morave, kde sa stretá sedem riek, ktoré tvoria bohatú, úrodnú nížinu, ideálnu na pestovanie nášho jediného druhu svetlého sladu tej najvyššej kvality. „Slad je skutočnou dušou nášho piva,“ vysvetľuje Adam Brož. „Práve slad vytvára zlatistú farbu piva, jeho sladkosť, konzisteniu a chuť. Ak Budweiser Budvar porovnáme s väčšinou českých pív s drsnejšou horkosťou, môže ho niekto vnímať ako „sladšie“ pivo, a to napriek tomu, že má obsah zostatkových prírodných cukrov veľmi nízky,“ dodáva.
Voda v Budějovickom Budvare je krištáľovo čistá
Sláva Českých Budějovíc pochádza z varenia piva, ktorého jadrom je podzemná voda. „Voda do nášho pivovaru stúpa z tristometrovej hĺbky. Vrt siaha až do treťohorných geologických vrstiev, kde sa medzi horninami nachádza naprosto jedinečná voda. Skvelá je hlavne kvôli tomu, že trvalo desiatky tisíc rokov, kým zo zemského povrchu prešla až do takej hĺbky,“ hovorí sládek z Budvaru. Je taká čistá, že ju netreba chemicky nijako upravovať.
Pivovarské kvasnice si Budvar kultivuje od roku 1895
Pivní majstri boli v Budweiser Budvare ranými priekopníkmi v tvorbe pivných kvasníc pre ležiak, keď vo svojom laboratóriu vytvorili v roku 1895 svoj vlastný kmeň Saccharomyces pastorianus. „Keď rozmýšľate nad výrobou piva, pravdepodobne myslíte len na chmeľ a jačmeň. Kvasnice vás možno ani nenapadnú. Je jednoduché pochopiť prečo. Kvasnice nie sú práve tou najzábavnejšou vecou na pohľad a diskusiu. No bez tohto zázračného jednobunkového organizmu by pivo neexistovalo,“ vysvetľuje Adam Brož.
Originálna receptúra Budvaru oslávi 130 rokov
České pivo sa považuje za jedno z najlepších na svete. Za jeho slávou nestojí len niekoľko storočí, počas ktorých sa u našich susedov pivo varí, ale je to predovšetkým umenie sládkov a tradičná receptúra. Dokonale zladená kombinácia výberových českých surovín odovzdáva ležiaku Budweiser Budvar Original vyváženú chuť, ktorú oceňujú pivári na celom svete.
„Budweiser Budvar už takmer 130 rokov varíme podľa pôvodnej receptúry, na ktorej netreba nič meniť. Ako desiaty sládek Budějovického Budvaru ju strážim pre ďalšie generácie,“ hovorí Brož.
Budvar sa varí na jedinom mieste na svete – v Českých Budějoviciach
Každú kvapku piva Budweiser Budvar uvaria vždy výhradne v českobudějovickom pivovare. Zákazníci tak majú garanciu, že ležiak Budweiser Budvar Original chutí rovnako, kdekoľvek na svete si ho dajú. A aj vďaka tomu získal Budějovický Budvar geograficky chránené označenie Európskej únie. „Prebrali sme tým prísny záväzok od pôvodu surovín cez tradičné technologické procesy pri výrobe až do hotového uvareného piva,“ vysvetľuje Adam Brož.
Aj preto má české pivo vynikajúcu povesť vo svete a pivári ho v tvrdej konkurencii preferujú čoraz viac. Budweiser Budvar sa stal zaslúžene najexportovanejším českým ležiakom – vyváža sa do viac ako 70 krajín sveta.