Sladká pasca pre mozog: Obľúbená diéta výrazne zvyšuje chuť na jedlo. Vedci prišli s prekvapivým zistením

  • Nová štúdia priniesla nečakané zistenia
  • Umelé sladidlá vyvolávajú chuť na jedlo, čo môže viesť k prejedaniu
  • Problém zaznamenali u obéznych ľudí
diéta bez cukru
Ilustarčné foto Freepik/senivpetro
  • Nová štúdia priniesla nečakané zistenia
  • Umelé sladidlá vyvolávajú chuť na jedlo, čo môže viesť k prejedaniu
  • Problém zaznamenali u obéznych ľudí

V poslednej dobe narastá trend diét bez cukru. Ľudia skúšajú rôzne recepty, pričom si myslia, že im diéty bez cukru pomáhajú schudnúť. Najnovšia štúdia odhalila, že diétne jedlá robia ľudí hladnejšími a zvyšujú riziko obezity. 

Odborníci tvrdia, že umelé sladidlá môžu oklamať mozog a zvýšiť chuť do jedla. Štúdia publikovaná v časopise Nature Metabolism hovorí o tom, že bežná náhrada cukru, ktorá sa nachádza v nízkokalorických nealkoholických nápojoch môže oklamať tvoj mozog a tak spôsobiť, že budeš jesť viac. 

Ľuďom dali vypiť 3 rôzne nápoje 

Podľa vedcov z Univerzity v Južnej Kalifornii sa tak deje preto, lebo organizmus je zmätený. Mozog totiž očakáva kalórie, ktoré neprichádzajú. Nesúlad napokon spôsobí chuť na ďalšie jedlo. Odborníci robili experiment na 75 ľuďoch, pričom zistili, že účinok je výraznejší pri ľuďoch s obezitou. 

Autorka štúdie Kathleen Alanna Page vysvetlila, že nesúlad v mozgu vyvoláva práve sladidlo. Zistenie vedcov je prinajmenšom zarážajúce, nakoľko väčšina ľudí, ktorí sa snažia schudnúť, siahajú práve po bez cukrovej diéte. 

Vzorke 75 ľudí dávali tri rôzne nápoje. Prvý nápoj bol čistá voda, druhý obsahoval umelé sladidlo sukralóza a tretí bol osladený klasickým cukrom. Každému účastníkovi boli vykonané snímky mozgu, odobratá krv a museli vyplniť dotazník o pocite hladu pred a po vypití nápojov. 

Umelé sladidlo vytváralo chuť na jedlo 

Zaznamenali zvýšenú aktivitu v jednej časti mozgu po konzumácii umelého sladidla. Táto časť mozgu, nazývaná hypotalamus, riadi dôležité telesné procesy, ako napríklad telesnú teplotu, únavu, ale aj hlad. Umelé sladidlo zvýšilo spojenie medzi touto časťou mozgu a ďalšími jeho oblasťami, ktoré súvisia s motiváciou a rozhodovaním. 

cukor
zdroj: freepik

Výsledky naznačujú, že umelé sladidlá môžu narušiť prirodzené signály hladu. To potvrdili aj krvné testy. Účastníci, ktorí vypili nápoj osladený cukrom, produkovali hormóny, ktoré potláčajú chuť do jedla. Tieto hormóny však absentovali u ľudí, ktorí vypili nápoj s umelým sladidlom. 

Účastníkov štúdie rozdelili rovnomerne podľa pohlavia, zahrnuli sem zdravých ľudí, ľudí s nadváhou a aj obéznych ľudí. Ženy mali po konzumácii umelého sladidla výraznejšie zmeny v mozgu. 

Čo je sukralóza? 

Ide o druh umelého sladidla, ktorý je vytvorený z reálneho cukru, informuje Web MD. Je to špeciálne upravené umelé sladidlo, ktoré je 600-krát sladšie ako cukor, no nemá takmer žiadne kalórie. Svet spoznal toto umelé sladidlo pred viac ako 20 rokmi. Môžeš ho nájsť v dezertoch, polotovaroch, nápojoch, niektorých žuvačkách a zubných pastách.

Sukralóza môže byť prospešná pre ľudí s cukrovkou, ktorí si musia dávať prísny pozor na hladinu cukru v krvi. Tento druh umelého sladidla považujú medzinárodné organizácie ako FDA za bezpečnú, no napriek tomu sa vo svete stále robia štúdie, či je umelé sladidlo prospešné pre naše zdravie alebo naopak. 

Ľudia, ktorí na dennej báze konzumujú umelé sladidlá, by ich mali občas vystriedať za tie reálne, odporúčajú odborníci. Navyše, pridávať si cukor do kávy, čaju alebo ho konzumovať v menších množstvách, je úplne v poriadku. Vždy platí, že ak sa je s mierou, nemá zásadný vplyv na ľudské zdravie. 

Ak sa napriek tomu chceš cukrom vyhnúť, môžeš. Zameraj sa na vyváženú stravu plnohodnotných potravín bohatých na živiny. Napríklad môže byť prospešná konzumácia ovocia a zeleniny alebo nízkotučných mliečnych výrobkov. Nie vždy sa dá vyhnúť cukru, no môžeš kontrolovať množstvo, ktoré zješ. Podľa portálu HealthLine môžeš vyskúšať prvé kroky k ubratiu cukru zo stravy, ako napríklad pitie čistej vody namiesto sladených nápojov. 

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: Nature Metabolism, Web MD, HealthLine

Najnovšie videá

Trendové videá