Šľahajú z nich plamene a siahajú do šialenej hĺbky. 3 miesta, ktoré sú „bránami do pekla“
- Tri lokácie, považované za brány do pekla, horeli desiatky rokov
- Slávne príbehy o týchto miestach naháňajú strach
- Tri lokácie, považované za brány do pekla, horeli desiatky rokov
- Slávne príbehy o týchto miestach naháňajú strach
Spomínaš si na to, ako ťa v minulosti niekto poslal „do pekla“? Možno tým myslel konkrétne miesto, na svete sa totiž nachádzajú tri lokácie, ktoré ľudia považujú za vstupné brány do pekla. Niektoré z týchto dier v zemi pritom horia už desiatky, ba až stovky rokov.
Prečítaj si tri najslávnejšie príbehy o miestach, ktoré pripomínajú peklo, naháňajú strach.
Kolský superhlboký vrt v Rusku
Ako sme ťa informovali v tomto článku, ľudstvo sa vo svojej histórii prekopalo najhlbšie do úrovne 12 262 metrov pod zemou. Takýmto spôsobom vznikol Kolský superhlboký vrt, ktorý je zapísaný aj do Guinnessovej knihy rekordov. Nachádza sa na ruskom polostrove Kola, z ktorého je odvodený aj jeho názov.
Vrtné práce sa začali v roku 1970 a pokračovali až do roku 1994. Status „pekla“ tomuto miestu náležite patrí, podľa portálu Svetobežník totiž na dne diery namerali teplotu približne 300 °C. Počas kopania Kolského superhlbokého vrtu vzniklo niekoľko legiend. Jednou z nich je aj tá, ktorá súvisí s objavením pekla.
Portál Cestovinky uvádza, že ide o miesto, ktoré bolo bohaté na ťažbu drahých kovov. Z miesta raz odišiel aj 100 metrov dlhý vlak plný zlata či striebra. Vrták sa Rusom zastavil vo vysokej teplote a už nebolo možné ísť hlbšie.
Muži a pracovníci, ktorí sa na tvorbe tejto „brány do pekla“ podieľali, si toho však odniesli najviac. Poznačili ich celoživotné traumy, podávali im tlmiace látky, ktoré mali obmedziť ich krátkodobú pamäť, a Rusi odôvodnili koniec tohto projektu nedostatkom financií a rozpadom Sovietskeho zväzu.
Aj napriek záujmu zo strany mnohých organizácií a financovaniu projektu sa už v ďalšom vŕtaní nepokračovalo. Vrt bol v roku 1995 zakonzervovaný, budovy zlikvidované a posledný technik dal od projektu „ruky preč“ pred 15 rokmi.
Plynový kráter v púšti Karakum
Dôvod vzniku najznámejšej turistickej atrakcie v Turkmenistane je už desiatky rokov záhadou. V obrom kráteri horia ohne nepretržite už od roku 1971, no dnes mu hrozí zánik. Tamojší prezident Gurbanguly Berdymuhamedov už v roku 2010 nariadil nájsť spôsob, ako uhasiť plynový kráter v púšti Karakum známy ako Brána do pekla, uvádza Denník N.
Berdymuhamedov už na začiatku minulého roka na zasadnutí vlády upozornil na spaľovanie obrovského množstva plynu, na základe ktorého sa „strácajú suroviny, na ktorých vývoze možno výrazne zarobiť a ktoré sa dajú využiť na zlepšenie života a pre blaho tamojšieho ľudu“.
Ďalej pripomenul, že horiaci plynový kráter, ktorý sa mu zatiaľ uhasiť nepodarilo, „negatívne ovplyvňuje životné prostredie aj zdravie ľudí žijúcich v blízkosti“.
Kanadský cestovateľ George Kourounis, ktorý na mieste urobil v novembri roku 2013 výskum, zozbieral vzorky a zistil, že teplota dosahuje 1 000 stupňov Celzia. Na mieste našiel jedinečné baktérie, ktoré nemožno nájsť nikde inde na Zemi a žijú v malom ekosystéme na dne krátera aj napriek vysokým teplotám.
Lom v americkom ťažobnom mestečku Centralia
V máji roku 1962 sa občania amerického ťažobného mestečka Centralia chystali oslavovať Deň obetí vojny. Správa mesta chcela ešte pred oslavami vyčistiť neďalekú skládku odpadu, ktorá predstavuje pätnásť metrov hlboký a deväťdesiat metrov široký lom. Vedenie mesta sa tieto tony odpadu rozhodlo ilegálne zapáliť.
Na horenie skládky dozeralo päť dobrovoľných hasičov, ktorí mali požiar uhasiť ešte v ten večer. O pár dní však ohňa začalo pribúdať a postupom času sa zistilo, že päťmetrová diera pod odpadom spôsobila rozšírenie plameňov do siete podzemných chodieb pod celou Centraliou.
Miestni sa dlhodobo sťažovali na pach zhoreného odpadu a uhlia, no mesto im pravdu neprezradilo. O tom, že sa im pod nohami šíri ohnivé peklo, mesto informovalo až po niekoľkých týždňoch. Mesto sa spočiatku snažilo vyriešiť problém vodou, ťažením uhlia či kameňmi, no nepomohlo nič.
Občania si však tento jav užívali, pretože mohli z teplého zemského povrchu zbierať rajčiny aj v zime. Centralia sa však časom začala premieňať na mesto duchov, pretože stromy v jej okolí postupne umierali, uvádza CNN.
V roku 1981 sa 12-ročný chlapec hral na dvore a znenazdajky sa prepadol pod zem do diery hlbokej 46 metrov. Dym z diery obsahoval jedovatý oxid uhoľnatý, ktorý zapríčiňuje uhlie v zemi a situáciu následne začal riešiť americký Kongres. Ponúkol obyvateľom mesta vysťahovať sa a všetci, až na 7 ľudí, ponuku prijali.
Trosky sú v súčasnosti lákadlom pre turistov. Pokiaľ máš záujem ísť sa do mesta pozrieť, nachádza sa v štáte Pensylvánia neďaleko New Yorku, Philadelphie a Baltimoru.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: archív Startitup, Denník N, Svetobežník, Cestovinky, CNN