Slalomár Jakub Grigar: Ak chce človek podať skvelý výkon, musí ísť mimo komfortnú zónu

  • Jakub Grigar je slovenský vodnoslalomár, ktorý súťaží v disciplíne K1
  • V roku 2015 získal striebornú medailu na MS 2015 v Londýne
  • Kvalifikoval sa na Letné olympijské hry 2016 v Rio de Janeiro, kde obsadil vo finálnych pretekoch 5. miesto
  • Grigar vyhral zlato ICF Junior World Championships v rokoch 2013/2015 a pred pár dňami získal zlato v kategórii do 23 rokov na Majstrovstvách Európy v Liptovskom Mikuláši
Jakub Grigar/ foto Matúš Rendek - Red Bull Content Pool
Jakub Grigar/Red Bull
  • Jakub Grigar je slovenský vodnoslalomár, ktorý súťaží v disciplíne K1
  • V roku 2015 získal striebornú medailu na MS 2015 v Londýne
  • Kvalifikoval sa na Letné olympijské hry 2016 v Rio de Janeiro, kde obsadil vo finálnych pretekoch 5. miesto
  • Grigar vyhral zlato ICF Junior World Championships v rokoch 2013/2015 a pred pár dňami získal zlato v kategórii do 23 rokov na Majstrovstvách Európy v Liptovskom Mikuláši

Venujete sa vodnému slalomu. Mohli by sme povedať, že je pre vás adrenalín tak trochu droga?

Ťažko povedať či je to iba adrenalín. Pri športe človek zažíva veľa pozitívnych aj negatívnych pocitov a na všetkých je niečo zaujímavé. Určite sa ale dá povedať, že keď človek na vode spraví to, čo má a voda mu to oplatí, je to oveľa lepší pocit ako hocijaká droga. (smiech)

Spomínate si na moment, keď ste sa naozaj báli?

Takýchto momentov bolo veľa, hlavne, keď som s kajakom začínal. Vtedy ma strašilo naozaj veľa vecí. Postupne to ale prešlo do strachu o výsledok a na vode sa už cítim oveľa istejšie.

Veľa športovcov musí podávať výkon aj cez bolesť. Platí to aj v prípade kajakárov?

Platí to stopercentne. Pokiaľ chce človek podávať skvelé výkony v akomkoľvek odvetví, musí ísť mimo svojej komfortnej zóny a tam to teda zvykne bolieť. Druhá vec je, že preteky a tréningy sa vás nepýtajú či ste boli chorí alebo vás bolela hlava. Neodmakáš si to, nemáš nič. (smiech)

Jakub Grigar/ foto Matúš Rendek - Red Bull Content Pool
zdroj: Jakub Grigar/ foto Matúš rendek - Red Bull Content Pool

Vyhrali ste veľa prestížnych ocenení. Vedeli by ste povedať, ktoré je pre vás najcennejšie a prečo?

To by sa vyberalo len veľmi ťažko. Každá medaila a každé ocenenie má za sebou iný príbeh a každý z nich je pre mňa niečím špeciálny.

Vyjadrili ste sa, že k vodnému slalomu inklinuje menej detí, než v minulosti. Ako by ste ich motivovali vy osobne?

Za seba môžem povedať akurát tak to, že prísť na prvý tréning vodného slalomu bola tá najlepšia vec, ktorá sa mi mohla stať. Síce som tomu niečo obetoval, ale na oplátku som precestoval svet, spoznal ľudí a krajiny. Keď sa bavíme o deťoch, dokázal som si zarobiť na veľa malých aj veľkých hračiek a to tým, že som robil čo ma baví. To znie ako férový obchod! (smiech)

Kajaku sa venujete na profesionálnej úrovni. Dá sa s tým uživiť? 

Určite áno. Našťastie žijeme v dobe kedy sú pre nás vytvorené naozaj skvelé podmienky. V mojom prípade je to Vojenské športové centrum Dukla, ktorá sa vie o športovcov naozaj dobre postarať, podpora nášho zväzu v spolupráci so štátom, a keď sa človeku pošťastí a natrafí na dobrého sponzora ako napríklad Red Bull, dá sa z toho vyžiť na celkom peknej úrovni. (smiech)

Jakub Grigar_Red Bull
zdroj: Jakub Grigar/ foto Jan Kasl - Red Bull Content Pool

Je pomer financií vo vodných športoch porovnateľný napríklad s hokejom či futbalom?

Myslím si, že s hokejom a futbalom sa porovnávať nemôžeme. Hokej a futbal sú hry, ktoré zaujímajú veľmi veľa ľudí, a tak je v nich aj viac peňazí. Na porovnanie môžem uviesť fakt, že keď som bol vo svetovom rebríčku 4. loď, moje príjmy boli okolo 1600eur mesačne, čo bola pre mňa naozaj veľká suma. Koľko má mesačne štvrtý najlepší futbalista na svete? (smiech)

V čom sú podmienky špecifické pre vás? Čo potrebujete, aby ste mohli povedať, že podmienky na tréning a výkon sú ideálne?

Čo sa týka Liptovského Mikuláša, kde denne trénujem, tak je to voda. Pokiaľ máme v kanáli dostatok vody, tak tu viem odtrénovať všetko, čo potrebujem. K vode samozrejme musíme pridať regeneráciu, fyzioterapiu, správnu výživu, dobrý spánok, kompenzačný tréning a v neposlednom rade psychickú pohodu. V tom je náš šport pekný. Nikdy neviete ako dopadnete, pretože váš výkon ovplyvňuje veľmi veľa faktorov.

Potrebujete aj špeciálnu výživu? Ak áno, tak akú?

Výživa je v športe veľmi dôležitá vec. Jedným z dôvodov je, aby som neťahal v kajaku zbytočné kilá naviac. Druhý a asi najdôležitejší je zabezpečiť si dostatočné množstvo energie a všetkých pre telo potrebných látok. Inak ako s dobrou stravou to nejde. (smiech)

Jakub Grigar_Red Bull
zdroj: Jakub Grigar/ foto Jan Kasl - Red Bull Content Pool

Športovcom pomáhajú aj spolupráce a sponzoring.  Čo všetko si dokážete zadovážiť vďaka partnerským spoluprácam a s kým ich máte?

Dobrý sponzoring vám vie okrem peňazí dať veľa výhod aj do športového života. Skvelým príkladom je Red Bull, ktorý to neberie len ako reklamu, ale naozaj sa snaží čo najviac pomôcť športovcovi tým, že vám zabezpečí najlepších odborníkov, poradí vám čo sa týka tréningu aj života mimo vody. Ako Red Bull športovci môžeme využívať supermoderné tréningové a diagnostické centrum v Rakúsku.

Čo vás šport naučil – dal vám do života?

V prvom rade ma naučil postarať sa o seba. Keď som mal 12 rokov, skončil som na mesiac v Austrálii bez rodiny a musel som sa o seba starať sám. Ďalej to je disciplína. Pochopil som že úspechy neprichádzajú len tak. Keď chce človek niečo dosiahnuť, nepodarí sa mu to keď bude len tak sedieť na gauči. Keď mám svoj sen, musím spraviť všetko preto aby som ho dosiahol, a oddychovať môžem keď bude hotovo (smiech)

Aké máte plány po ukončení kariéry? Myslíte aj na zadné vrátka?

Vždy ma bavilo varenie a preto by som sa asi rád ubral týmto smerom. Bavilo by ma mať jedného dňa vlastnú reštauráciu o ktorú by som sa mohol starať. Už teraz som na tom začal pracovať a investoval som ušetrené peniaze do kaviarne/čajovne Central Perk v Liptovskom Mikuláši. Snažím sa tomu venovať čo najmenej aby ma to neobmedzovalo v športe, ale zároveň dosť, aby som sa naučil nové veci, ktoré sa mi neskôr môžu zísť.

Do akého veku sa dá súťažiť vo vodnom slalome?

To záleží od kategórie, ale pokiaľ je človek ochotný dávať tomu všetko, dá sa to robiť pomerne dlho. V našom športe máme ľudí ktorí majú takmer 40 rokov a stále dokážu vyhrávať preteky. Výhoda j,e že to u nás nie je iba o kondičke, a niekedy človek potrebuje práve viac skúseností.

Jakub Grigar_Red Bull
zdroj: Jakub Grigar/ foto Matúš Rendek - Red Bull Content Pool

Nakoľko je dôležitá fyzická kondícia?

Je to veľmi dôležité. Na pretekoch sa stáva že veľa ľudí chybuje v spodnej časti trate, kedy už tých síl nie je práve najviac. Sám som to zažil napríklad na olympiáde, kde sa mi na spodku trochu zmenila voda, a ja už som nemal sily na to aby som zareagoval. So silami môžete prejsť z pocitu “Mám dosť, už nech to skončí” na “Ešte vládzem a môžem tvoriť”. (smiech)

Ako vnímate postavenie vodných športov – sú dostatočne obľúbené?

Určite to nie je na takej úrovni ako napríklad hokej, cyklistika alebo lyžovanie.
Myslím si, že z časti je to aj preto, že každý si môže sadnúť na bicykel, postaviť sa na lyže alebo ísť len tak korčuľovať a potom chápete čo prežívajú títo športovci. Nie každý si ale sadne na vodu a splaví divokú rieku, a tak sa do toho športu ľudia až tak nevedia vžiť. Druhá vec je, že slovenský vodný slalom má za sebou generáciu, ktorá prinášala medaily z každých vrcholných podujatí a ľudia si na to zvykli. Teraz sme sa dostali do stavu, že keď je človek piaty, ľudia to nazývajú neúspechom.

Čo by ste odkázali potenciálnym fanúšikom?

Asi len toľko aby ich sledovanie nášho športu bavilo, a aby nám všetkým držali palce :)

Viac o Jakubovi sa dozvieš na redbull.sk

 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá