Slávne pseudoorechy dobýjajú svet. Superpotravina vykázala nečakaný prínos pre ľudské zdravie
- Obsahuje vysokú dávku vitamínu C a množstvo proteínov
- Pomáha znížiť cholesterol už za šesť týždňov
- Potravina má výnimočnú zemitú chuť
- Obsahuje vysokú dávku vitamínu C a množstvo proteínov
- Pomáha znížiť cholesterol už za šesť týždňov
- Potravina má výnimočnú zemitú chuť
Orechy sú výborným zdrojov minerálov, vitamínov a zdravých tukov. Pomôžu nám zasýtiť sa a svojou unikátnou chuťou a chrúmaním obohatia každý slaný či sladký pokrm. Novoobjavený druh prináša obohatenie jedálnička pre mnohých milovníkov orechov. Baru či baruka orechy, nazývané aj barukas, sú ale najmä unikátne svojím zložením, ktoré do tela dostane všetky potrebné živiny v malej dávke.
Baru orechy však orechmi technicky vôbec nie sú. Ide o druh semena, ktoré sa nachádza v plode stromu baru. Prirodzene sa tieto stromy vyskytujú v brazílskej savane nazývanej „Cerrado“. Ako informuje portál TastingTable, baru orechy sa rýchlo stali obľúbenou surovinou vďaka svojej unikátnej zemitej chuti.
Baru prechádzajú pražením, ktoré im dodáva bohatú hnedú farbu, chrumkavú textúru a hlbokú orechovú chuť pripomínajúcu kešu, mandle a arašidy. Ľudia tieto „orechy“ najčastejšie pridávajú do smoothie, a to nielen kvôli ich chuti. Barukas sú bohaté na proteíny, vitamín C či antioxidanty.
Pre zníženie cholesterolu stačí hrsť
V skutočnosti sú baru na živiny oveľa bohatšie ako iné druhy orechov. Až 30 % ich váhy tvorí proteín. „Orechy“ tiež disponujú veľkým množstvo vitamínu C a železa. Obsahujú látky, ktoré z nich robia superpotravinu, teda antokyany, flavonoidy a polyfenoly, ktoré majú na ľudské telo protizápalové a antioxidačné účinky. Rovnako podporujú imunitný systém. Najviac týchto živín sa nachádza práve v šupke orecha.
Podľa informácií Brazilian Farmers sa dopyt po tejto unikátnej potravine neuveriteľne zvýšil. Predpokladá sa, že sa jej spotreba medzi rokmi 2019 až 2029 zvýši o 25 %. Barukas sa však nevyužívajú iba na bežnú konzumáciu, ale čím ďalej, tým viac sa používajú aj v kozmetickom priemysle. Baru olej totiž pomáha revitalizovať vlasy a pokožku.
Tento druh semien sa dá využiť aj ako rýchly snack, pomleté sa dajú použiť ako múka do rôznych receptov na koláče, pudingy, sušienky alebo na výrobu cereálnych tyčiniek. Tradične sa kôra a listy stromu, na ktorom barukas rastú, používajú aj na prípravu čaju s liečivými vlastnosťami.
Podľa stránky Fakta o zdraví, účinky baru na zdravie sú prekvapujúce. Nová randomizovaná kontrolovaná štúdia zistila, že už konzumácie 20 gramov baru „orechov“ počas 6 týždňov viedla k poklesu LDL cholesterolu o 9 %. Dvadsať gramov je približne 15 kusov alebo jedna hrsť. Podobný pokles cholesterolu môže človek dosiahnuť aj konzumáciou obyčajných mandlí. Na to, aby k takému poklesu došlo, je však nutné zjesť mandlí o niečo viac, približne 73 gramov.
S väčším množstvom orechov však človek prijme aj väčšie množstvo kalórií. Pre porovnanie, 30 gramov baru má 140 kalórií, zatiaľ čo 30 gramov mandlí má o 40 kalórii viac. Baru orechy tak pri porovnaní množstva a účinku obstáli lepšie.
Ekologické obchodovanie
Cerrado je momentálne jedným z najohrozenejších ekosystémov na svete. Posledných 30 rokov intenzívneho využívania pôdy pre potreby hospodárskeho dobytka, zničilo veľkú časť ekosystému. S pestovaním baru, sa však črtá možnosť revitalizovať okolitú prírodu.
S baru sa totiž obchoduje prostredníctvom extraktivizmu, teda udržateľnej činnosti, pretože na získanie produktu je potrebné stromy zachovať. Okrem toho EMBRAPA poukazuje na strom baru ako na jeden z najsľubnejších druhov na použitie v integrovaných systémoch pestovania plodín, dobytka a lesníctva. Veľkým plusom stromu je, že vnútorná časť plodu baru, nazývaná endokarp, môže byť použitá ako vysoko horľavé uhlie. Je však potrebné dodať, že pestovanie akejkoľvek monokultúry, či ide o repku, eukalyptus, avokádo alebo baru, má za následok devastáciu oblasti a jej ekosystému.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: TastingTable, Brazilian Farmers, Fakta o zdraví, Wikimedia Commons, Freepik