Prezident USA Biden: Ukončenie vojenskej účasti USA v Afganistane bolo správnym rozhodnutím

  • Hnutie Taliban počas ofenzívy, ktorá trvala len o niečo dlhšie ako týždeň, získalo kontrolu nad takmer celou krajinou
  • Talibanu sa podarilo získať aj prezidentský palác
  • Tisícky ľudí sa pokúšajú opustiť Kábul
  • Prehovoril aj Joe Biden
  • Situáciu sme sledovali celý deň online
Biden_US_Afghanistan_61494-fec6486a8dc64382967580d3122b1e29
TASR/AP, Susan Walsh
  • Hnutie Taliban počas ofenzívy, ktorá trvala len o niečo dlhšie ako týždeň, získalo kontrolu nad takmer celou krajinou
  • Talibanu sa podarilo získať aj prezidentský palác
  • Tisícky ľudí sa pokúšajú opustiť Kábul
  • Prehovoril aj Joe Biden
  • Situáciu sme sledovali celý deň online

Militantné hnutie Taliban v nedeľu po kolapse afganskej vlády a úteku prezidenta preniklo do hlavného mesta Kábul. Ťažko ozbrojení bojovníci sa rozptýlili po meste a viacerí vstúpili aj do opusteného prezidentského paláca.

Hovorca a vyjednávač Talibanu Suhajl Šahín povedal pre agentúru The Associated Press, že militanti plánujú v nadchádzajúcich dňoch rokovania zamerané na vytvorenie „otvorenej, inkluzívnej islamskej vlády“.

Ešte predtým jeden z predstaviteľov hnutia uviedol, že z paláca oznámia obnovenie Islamského emirátu Afganistan, čo bol oficiálny názov krajiny pod vládou Talibanu predtým, ako Američanmi vedené sily zbavili hnutie moci po útokoch z 11. septembra 2001. Tento plán však zrejme podľa agentúry AP zatiaľ odložili.

Viac ako 60 krajín v nedeľu zverejnilo spoločné vyhlásenie, ktorým žiadajú zainteresované strany, aby rešpektovali a umožnili bezpečný odchod cudzincov a tiež Afgancov, ktorí chcú odísť.

Hnutie Taliban počas ofenzívy, ktorá trvala len o niečo dlhšie ako týždeň, získalo kontrolu nad takmer celým Afganistanom. Len pred niekoľkými dňami pritom americká armáda odhadovala, že afganské hlavné mesto sa pod tlak povstalcov nedostane skôr ako o mesiac.

Rýchlosť ofenzívy Talibanu mnohých šokovala a vyvolala otázky, prečo sa afganské sily rozpadli napriek tomu, že ich armáda USA a NATO roky cvičili a vynaložili na to miliardy dolárov.

Tisícky ľudí sa pokúšajú opustiť Kábul, vešajú sa na lietadlá

Tisícky ľudí sa pokúšajú opustiť hlavné mesto Kábul a utiecť pred militantným hnutím Taliban. Svet zaplavili zábery Afgancov, ktorí sa vešajú na americké armádne lietadlo. Podľa CNN ide o vojenské dopravné lietadlo C-17 na medzinárodnom letisku Hamida Karzaja v Kábule. Na ďalšom videu vidieť, ako ľudia vypadávajú z letiaceho lietadla. CNN sa pokúša zistiť reakciu Pentagónu. 

Ďalšie videá zachytávajú podobné scény aj s helikoptérou Apache. Pri chaose malo zahynúť minimálne 5 ľudí. 

Američania, ktorí riadia a zabezpečujú letisko, prerušili evakuáciu. Dôvodom sú ľudia na pristávacích dráhach, ktorí sa snažia dostať do lietadiel. Došlo aj k prestrelke s ozbrojencami, pričom zahynuli dvaja Afganci. V Afganistane je 6 000 amerických vojakov, uvádza CBS News

Krajinu sa pokúšajú opustiť aj mnohí diplomati a miestni zamestnanci diplomatických misií v Kábule na palube lietadiel, ktoré si prenajala najmä americká armáda. Spoločnosť Lufthansa oznámila, že s nemeckým ministerstvom zahraničných vecí rokuje o tom, ako čo najúčinnejšie podporiť vládu pri evakuácii nemeckých občanov a miestnych spolupracovníkov z Afganistanu.

Letecká spoločnosť až do odvolania pozastavila prelety svojich lietadiel nad Afganistanom. Uviedla to v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne vyhlásenie Lufthansy.

Situáciu sme sledovali online. 

22:30: Biden rozhodnutie opustiť Afganistan neľutuje a považuje ho za správne 

Americký prezident Joe Biden prvýkrát verejne vystúpil na tlačovej konferencii po páde Kábulu, ktorý má v rukách militantné hnutie Taliban. Práve Biden nariadil stiahnutie amerických vojsk z Afganistanu.

Biden tvrdí, že Američania v krajine splnili svoju misiu vysporiadať sa so strojcami teroristických útokov, a teraz už v krajine nie sú potrební.

„Išli sme do Afganistanu pred takmer 20 rokmi s jasnými cieľmi: dostať tých, ktorí na nás zaútočili 11. septembra 2001 a zaistiť, aby al-Káida nemohla použiť Afganistan ako základňu, z ktorej by na nás znova zaútočila. Urobili sme to. Vážne sme oslabili al-Káidu a Afganistan. Hon na Usámu bin Ládina sme nikdy nevzdali a dostali sme ho. To bolo pred desaťročím. Naša misia v Afganistane nikdy nemala byť budovaním národa,.. náš jediný zásadný národný záujem o Afganistan zostáva dnes tým, čím vždy bol: predchádzať teroristickým útokom na americkú vlasť,“ tvrdí Biden.

zdroj: SITA/AP, Evan Vucci

Prezident tvrdí, že v čase, keď nastúpil do úradu, Taliban bol najsilnejší za posledných 20 rokov a nemalo by zmysel s ním opäť bojovať.

Za rýchly postup Talibanu viní afganskú armádu. „Afganistan padol rýchlejšie ako sme očakávali,“ povedal Biden, pričom tvrdí, že „afganistanská armáda sa rozpadla“ a jej vojaci „neboli ochotní bojovať sami za seba“. Pripomenul aj, že politickí predstavitelia ušli z krajiny.

Pripomenul, že za 20 rokov do nej USA naliala miliardy dolárov. Získali veľmi dobré vybavenie, lepšie ako majú niektoré armády NATO, a USA im platili aj platy.

„Ak Afganistan nie je teraz schopný postaviť sa skutočnému odporu voči Talibanu, neexistuje šanca, že ešte jeden rok, päť rokov alebo ďalších 20 rokov prítomnosti v krajine by malo nejaký význam. O tom som pevne presvedčený,“ tvrdí Biden, ktorý dodal, že nechce ľudí klamať a tvrdiť im, že dlhšia prítomnosť amerických vojsk by zmenila osud krajiny.

„Koľko generácií našich synov a dcér chcete posielať bojovať do občianskej vojny v Afganistane? Keď afganské jednotky nebudú? Koľko ďalších životov, amerických životov, stojí to za to? Koľko nekonečných radov náhrobkov na národnom cintoríne v Arlingtone treba? Mám jasno. Nebudem opakovať chyby, ktorých sme sa v minulosti dopustili,“ povedal prezident prítomným novinárom.  

Biden uviedol, že svoje rozhodnutie neľutuje a považuje ho za správne. „Vývoj za posledný týždeň potvrdil, že ukončenie vojenskej účasti USA v Afganistane bolo správnym rozhodnutím,“ dodal Biden.

Povedal, že dlhšia prítomnosť v Afganistane a vynaložené peniaze na ňu by len urobili radosť Rusku a Číne.

S afganským ľudom súcití a podľa vlastných slov ho neopúšťa. Spolieha sa pritom na silu diplomacie a vplyv USA vo svete.  

20:55: Merkelová: Misia v Afganistane nebola tak úspešná, ako sa očakávalo

Misia v Afganistane nebola tak úspešná, ako sa očakávalo, vyhlásila v pondelok nemecká kancelárka Angela Merkelová. Informovala o tom agentúra AFP.

 Misii NATO pod vedením USA sa podľa nemeckej kancelárky podarilo teroristickej skupine al-Káida zabrániť, aby zopakovala útoky, aké 11. septembra 2001 zasiahli Spojené štáty, píše AFP.

zdroj: TASR/AP, Michael Kappeler

Merkelová pôsobenie medzinárodných síl v Afganistane označila za „sklamanie“, napísala agentúra DPA.

Kancelárka pripomenula, že militantné hnutie Taliban opätovne získalo kontrolu nad celou krajinou. „To je nadmieru trpký vývoj situácie,“ povedala.

Z pôsobenia v Afganistane je podľa Merkelovej potrebné „poučiť sa“.

20:05: Rusi tvrdia, že afganský prezident Ašraf Ghaní utiekol s helikoptérou plnou peňazí 

Rusi tvrdia, že afgansky prezident Ašraf Ghaní pri včerajšom úteku z krajiny, neušiel naprázdno. Ruské veľvyslanectvo v Kábule uviedlo, že prezident utiekol so štyrmi autami a helikoptérou plnou peňazí, pričom mal nechať v krajine aj ďalšie peniaze, lebo do helikoptéry sa všetko nezmestilo, informuje agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na tlačovú agentúru RIA.

zdroj: TASR/AP, Presidential Palace

„Štyri autá boli plné peňazí, pokúsili sa napchať ďalšiu časť peňazí do helikoptéry, ale nie všetky sa zmestili. A časť peňazí zostala ležať na asfalte,“ píše agentúra. Hovorca ruského veľvyslanectva Ischenko potvrdil toto tvrdenie aj pre agentúru Reuters. Hovorca sa pritom odvoláva na svoje vlastné zdroje. Agentúra Reuters ale upozorňuje, že sa jej slová hovorcu nepodarilo nezávisle od seba overiť. 

„Dúfam, že vláda, ktorá utiekla, nevzala všetky peniaze zo štátneho rozpočtu. Bude to základ rozpočtu, ak niečo zostane,“ povedal pre moskovskú rozhlasovú stanicu Ekho Moskvy osobitný zástupca prezidenta Vladimira Putina pre Afganistan Zamir Kabulov.

V súčasnosti nie je známe, kde sa prezident Afganistanu nachádza. 

19:20: Ruský veľvyslanec pri OSN upozornil na príliv utečencov z Afganistanu

Rusko je znepokojené pretrvávajúcou teroristickou hrozbou z Afganistanu. V pondelok to vyhlásil ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia, informovala agentúra TASS. „Stále nás znepokojuje pretrvávajúca teroristická hrozba,“ uviedol Nebenzia, podľa ktorého môžu do krajín v v oblasti strednej Ázie preniknúť s utečencami z Afganistanu aj teroristi.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí pritom v pondelok uviedlo, že situácia v afganskej metropole Kábul sa stabilizovala a Rusko nadviazalo pracovné kontakty s novou vládou v Afganistane.

Ruský veľvyslanec v Afganistane Dmitrij Žirnov sa má v utorok stretnúť s predstaviteľmi Talibanu, s ktorými bude rokovať o zabezpečení ochrany ruskej diplomatickej misie.

18:43: Pentagón potvrdil dve obete na afganskej strane

Americké ministerstvo obrany (DOD) potvrdilo dve obete na afganskej strane. Hovorca ministerstva John Kirby uviedol, že išlo o dva spolu nesúvisiace incidenty s ozbrojenými Afgancami. Kirby potvrdil, že na letisku operuje aktuálne 2 500 amerických vojakov. USA posilní vojenskú prítomnosť na letisku o ďalších 500 vojakov, uvádza BBC

zdroj: TASR/AP, Susan Walsh

Veliteľ Centrálneho velenia armády Spojených štátov (USCENTCOM) generál Frank McKenzie podľa nemenovaného zdroja predstaviteľov hnutia Taliban upozornil, že americká armáda v prípade potreby pri obrane letiska použije silu.

18:14: Minister zahraničia Nemecka Maas: Zle sme odhadli situáciu

Nemecká vláda, spravodajské služby aj medzinárodné spoločenstvo zle odhadli situáciu v Afganistane. V pondelok to vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, ktorého citovali agentúra DPA a AFP.

„Tu nie je čo prikrášľovať. My všetci – spolková vláda, spravodajské služby, medzinárodné spoločenstvo – sme zle odhadli situáciu… Nepočítali sme s možnosťou, že afganské ozbrojené sily nie sú pripravené postaviť sa Talibanu… Bol to nesprávny úsudok nás všetkých,“ povedal Maas počas tlačovej konferencie v Berlíne.

Nemecko patrí medzi krajiny pokúšajúce sa evakuovať svojich občanov z hlavného mesta Afganistanu, ktoré v nedeľu obsadilo militantné hnutie Taliban. Berlín tiež prisľúbil pomoc mnohým Afgancom, ktorí pracovali v rôznych funkciách pre nemeckú vládu vrátane jej vojenských operácií a teraz môžu čeliť prenasledovaniu zo strany Talibanu. Podľa denníka Süddeutsche Zeitung by mala nemecká spolková vláda prijať zhruba 10.000 Afgancov.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová by mala o situácii v Afganistane prehovoriť v pondelok večer o 18.45 h SELČ.

17:30: Matovič: Vojenská potupa, ktorá sa zapíše do histórie

K postupu Talibanu a situácii v Afganistane sa vyjadril aj minister financií SR, ktorý nazval chaos v Afganistane „vojenskou potupou, ktorá sa zapíše do histórie“. Matovič spomenul aj 20-ročný výcvik afganskej armády, ktorá mala pripraviť vojsko na odchod Američanov z krajiny.

„Výsledok? Za pár týždňov dobytý celý Afganistan, vojaci NATO na potupnom úteku odkázaní na milosť nepriateľa… a ako bonus – špičkové vojenské vybavenie za desiatky miliárd dolárov,“ napísal Matovič na sociálnej sieti. 

16:55: Sullivan: Zlyhanie afganskej armády je príčinou obsadenia Afganistanu Talibanom

Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v pondelok povedal, že zlyhanie afganskej armády je príčinou rýchleho obsadenia Afganistanu militantným hnutím Taliban. Informovala o tom agentúra AP.

Americký prezident Joe Biden si podľa Sullivana stojí za svojím rozhodnutím stiahnuť amerických vojakov z Afganistanu a nechať Afgancov, aby bojovali sami.

Biden podľa Sullivana nechcel, aby USA začali „tretiu dekádu konfliktu“ v Afganistane, a bol presvedčený, že prišiel čas, aby krajinu bránila afganská armáda.  

zdroj: TASR/AP, Frederic J. Brown

Poradca pripomenul, že Američania boli v Afganistane prítomní dve desaťročia, investovali tam „miliardy dolárov“ a poskytovali afganskej armáde výcvik.

„Nemohli sme im však odovzdať odhodlanie a oni sa nakoniec rozhodli, že nebudú bojovať o Kábul,“ povedal Sullivan, ktorý v pondelok vystúpil vo vysielaní amerických televízií ABC a NBC.

Najhorším možným scenárom pre USA by podľa Sullivana bolo poslať tisíce vojakov bojovať v občianskej vojne, keď „sama afganská armáda nie je pripravená bojovať“.

16:26: USA dočasne pozastavili evakuačné lety z letiska v Kábule

Spojené štáty v pondelok dočasne pozastavili evakuačné lety z afganského letiska v Kábule, aby mohli vyprázdniť plochu letiska, na ktorej sa zhromaždili tisícky Afgancov  v nádeji, že sa im podarí odletieť z krajiny. Zatiaľ nie je jasné, na ako dlho boli lety pozastavené, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľa armády USA.

Podľa Jona Finera – zástupcu poradcu prezidenta USA pre národnú bezpečnosť – sa Spojené štáty teraz sústredia na zabezpečenie letiska po tom, ako tam v pondelok vypukol chaos, aby mohla pokračovať evakuácia amerických občanov a Afgancov, ktorí spolupracovali s americkou armádou, civilnými lietadlami.

zdroj: SITA/AP, Planet Labs

„Naše úsilie sa dnes zameriava na to, aby sme uviedli letisko späť do prevádzky, aby mohli pokračovať lety“ uviedol Finer pre televíziu MSNBC.

V pondelok a utorok majú na letisko doraziť ďalší americkí vojaci, ktorí majú pomôcť so zabezpečením letiska, pripomína Reuters.

15:56: Rakúsko žiada vytvorenie deportačných centier pre migrantov v okolí Afganistanu

 Rakúsko – ktoré dosiaľ trvalo na tom, že v deportáciách imigrantov do Afganistanu bude pokračovať i po prevzatí moci Talibanom – v pondelok naznačilo ako alternatívu vytvorenie „deportačných centier“ v susedných krajinách. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rakúsko bolo jednou zo šiestich členských krajín EÚ, ktoré minulý týždeň varovali Európsku komisiu (EK) pred zastavením deportácií neúspešných žiadateľov o azyl do Afganistanu. Medzičasom tri z nich – Dánsko, Nemecko a Holandsko – svoj postoj v tejto záležitosti zmenili.

„Ak nebudú deportácie možné pre reštrikcie, ktoré nám stanovuje Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd, je potrebné zvážiť alternatívy,“ uviedol rakúsky minister vnútra Karl Nehammer v spoločnom vyhlásení so šéfom diplomacie Alexandrom Schallenbergom.

15:26: Taliban tvrdí, že je blízko k „úplnej kontrole“ afganského hlavného mesta Kábul

Hovorca Talibanu Zabíhulláha Mudžáhida tvrdí, že Taliban sa blíži k „úplnej kontrole“ afganského hlavného mesta Kábul, uvádza CNN. „Situácia v meste Kábul sa dostáva pod úplnú kontrolu,“ uviedol v pondelok na Twitteri. Pripomenul aj sľub, že príslušníci Talibanu nebudú chodiť od dverí k dverám a hľadať bývalých úradníkov. Podľa medializovaných informácií sa ale toto už deje. 

15:00: Merkelová: Za odchod vojakov z Afganistanu môže sčasti domáca politika USA

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok uviedla, že za stiahnutie vojakov západných krajín z Afganistanu môže sčasti domáca politika v Spojených štátoch. Pre agentúru AFP to uviedli zdroje z vládnucej Kresťanskodemokratickej únie (CDU).

Na stretnutí vedenia bloku CDU/CSU Merkelová podľa AFP poznamenala, že rozhodnutie NATO ukončiť po dvoch desaťročiach vojenskú misiu v Afganistane „v konečnom dôsledku urobili Američania“. Čiastočne za to môžu „vnútropolitické dôvody“, dodala.

nemecko, merkelová, kancelárka,
zdroj: TASR/AP/Markus Schreiber

„Vždy sme hovorili, že ak Američania zostanú, zostaneme aj my,“ povedala Merkelová podľa účastníkov zasadnutia. „Odchod vojsk (USA) vyvolal dominový efekt,“ uviedla. Vyvrcholilo to tým, že sa Taliban opäť dostal k moci. „Pre všetkých, ktorí stavali na pokroku a slobode – predovšetkým ženy – sú to trpké udalosti,“ povedala.

Teraz je podľa Merkelovej zamerať sa na evakuáciu nemeckých občanov a Afgancov, ktorým zo strany Talibanu hrozí nebezpečenstvo. Berlín odhaduje, že evakuovať bude nevyhnutné 2 500 afganských zamestnancov nemeckej ambasády či tých, čo pracovali pre nemeckú armádu – v prípade 600 z nich nie je známe, či sa už nenachádzajú v tretích krajinách. Do bezpečia je nutné prepraviť i ďalších 2 000 Afgancov – najmä ľudskoprávnych aktivistov a zamestnancov mimovládnych organizácií. Dovedna môže ísť až o 10 000 osôb vrátane ich rodinných príslušníkov.

14:26: Taliban uniesol bývalého tlmočníka českej armády

Taliban údajne uniesol jedného z tlmočníkov, ktorý v minulosti pracoval pre českú armádu. Na Facebooku to uviedla mimovládna organizácia Vlčí máky, ktorá je súčasťou iniciatívy Zachraňme tlumočníky, s tým, že ďalší prekladatelia sa spolu s rodinami pred hrozbou militantného hnutia ukrývajú, informuje spravodajský server Novinky.cz.

 „Stratili sme kontakt s jedným z tlmočníkov; podľa správy od jeho brata vtrhli do domu ozbrojení muži, zbili ho a odvliekli,“ píšu Vlčí máky – spolok na pomoc vojnovým veteránom – na sociálnej sieti. Situácia manželky uneseného muža a ich troch malých detí nie je známa. Podľa posledných medializovaných informácií Taliban tlmočníka prepustil. Je zbitý, ale živý, uvádza Novinky.cz 

„Ďalší štyria tlmočníci, ktorí sa nezmestili na vládny (evakuačný) zoznam, sa s rodinami ukrývajú v dosahu letiska (v Kábule). Jedna z rodín je od včerajška v podzemí bez akýchkoľvek zásob vody a jedla,“ píšu predstavitelia združenia.

 V nedeľu podľa nich ministerstvo obrany ČR do evakuačného letu zaradilo dvoch tlmočníkov, ktorí na pôvodnom zozname nefigurovali. To podľa nich potvrdzuje, že „už skôr mohlo dôjsť k chybám pri zostavovaní tohto zoznamu“. „Žiadame vládu, aby na palubu zvyšných evakuačných letov pustili všetkých bývalých tlmočníkov armády Českej republiky, ktorí sa ešte dokážu dostaviť na letisko,“ uviedli.

Česko vyslalo v pondelok do afganskej metropoly Kábul už dve lietadlá, ktoré majú pomôcť s evakuáciou občanov ČR a ich afganských spolupracovníkov.  

14:02: Belgičanom sa nedarí opustiť Afganistan, vyšlú ďalšie lietadlá

Holandskí občania z Kábulu odleteli z Afganistanu na palube ukrajinského vojenského lietadlá ešte v nedeľu. Belgicko eviduje najmenej 50 svojich občanov, ktorým sa zatiaľ krajinu ovládnutú hnutím Taliban nepodarilo opustiť.

Holandský spravodajský server DutchNews.nl v pondelok uviedol, že Ukrajina v nedeľu vyšla v ústrety občanom viacerých európskych krajín a na palube svojho vojenského lietadla odviezla do bezpečia aj občanov Bieloruska, Holandska a Chorvátska, ako aj viacerých obyvateľov Afganistanu.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na Twitteri uviedol, že všetci evakuovaní sú v bezpečí. „Neopúšťame svojich ľudí a pomáhame ostatným,“ opísal situáciu Kuleba. Nespresnil však, koľko ľudí sa ocitlo na palube ukrajinského lietadla, a ani to, či medzi nimi boli aj zamestnanci ambasád.

Holandský premiér Mark Rutte počas uplynulého víkendu v dôsledku rapídne sa zhoršujúcej situácie v Afganistane zvolal krízové rokovanie vlády. Následne vyhlásil, že jeho kabinet použije všetky prostriedky, ktoré má k dispozícii, aby zaistil bezpečnosť zamestnancov ambasády, ale aj domácich afganských tlmočníkov a ich rodín.

Evakuovať svojich občanov z Afganistanu sa podľa televíznej stanice RTBF snaží aj Belgicko. Ministerstvo zahraničných vecí v pondelok evidovalo okolo 50 Belgičanov v tejto krajine – 34 osôb s trvalým pobytom vrátane pracovníkov mimovládnych organizácií a osôb s dvojitým občianstvom, a 11 až 13 Belgičanov, ktorí krajinu navštívili súkromne. Ich odchod z Afganistanu je komplikovaný, belgická armáda však už potvrdila, že zmobilizuje niekoľko lietadiel, aby pomohla pri evakuácii osôb, ktoré chcú z krajiny odísť.

Viacero Belgičanov, ktorým sa v pondelok ráno nepodarilo odletieť z preplneného a chaosom poznačeného kábulského letiska, požiadalo o pomoc belgické veľvyslanectvo v pakistanskom Islamabade.

RTBF oznámila, že federálna ministerka obrany Ludivine Dedonderová navrhla poslať do Kábulu štyri vojenské transportné lietadlá – A400 M, dve C130 a Falcon7X –, aby pomohli s organizáciou evakuačných operácií na kábulskom letisku.

„Hľadáme riešenie pre každý prípad a pre každého Belgičana. Rokujeme aj s inými krajinami o organizácii čo najefektívnejších repatriácií,“ opísal situáciu hovorca ministerstva zahraničných vecí Wouter Poels.

Podľa informácií RTBF najmä Spojené štáty, Nemecko, Francúzsko a Holandsko presunuli vrtuľníkmi svoj diplomatický personál na kábulské letisko, kde čakajú na evakuáciu z krajiny.

Letisko v Kábule je strážené americkými jednotkami, uviedla tlačová agentúra Reuters. Aj napriek tomu vládne na letisku chaos a panika a v pondelok dopoludnia bolo hlásených najmenej päť ľudí, ktorí zomreli počas tlačenice, keď sa pokúšali nastúpiť do lietadiel odlietajúcich z Kábulu.

13:20: Boris Kollár: V Afganistane sme svedkami zmeny situácie prakticky bez boja

V Afganistane sme svedkami zmeny politickej situácie prakticky bez boja. Nie je však dôvod otvárať tému „utečeneckej vojny“. Pre TASR to vyhlásil predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina). Dodal, že ak by k tomu došlo, Slovensko i Európa by mali zvážiť, koho si do krajiny pustia.

„Celej situácie mi je veľmi ľúto, avšak musím zdôrazniť, že Afganistan nebol napadnutý cudzími mocnosťami. Sme svedkami zmeny politickej situácie prakticky bez boja, Afganci si túto záležitosť riešia sami. Samozrejme, pri jednotlivcoch, ktorí by boli ohrození na životoch, je možné uvažovať o pomoci. Avšak určite nevidím najmenší dôvod otvárať tému utečeneckej vojny,“ povedal Kollár v stanovisku, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.

Slovensko, ako aj celá Európa, by mali v prípade zhoršenia situácie s utečencami podľa neho veľmi dobre zvážiť, koho si do krajiny pustia. „Nehovoriac o tom, že nevieme vylúčiť možnú infiltráciu nežiadúcich osôb inklinujúcich k terorizmu,“ doplnil šéf parlamentu.

kollar
zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) v pondelok informoval, že o prevoz z Afganistanu požiadalo pár občanov SR. Vláda SR podľa neho intenzívne komunikuje s partnermi a je zapojená do procesov prevozu občanov Afganistanu a aj občanov Európskej únie do bezpečia.

Militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu bez boja obsadilo kľúčové mesto Džalalabad a vstúpilo do metropoly Kábul, kde jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác. Afganský prezident Ašraf Ghaní z krajiny utiekol. Mnoho západných štátov v Kábule uzavrelo svoje ambasády a evakuuje odtiaľ svojich občanov i miestnych spolupracovníkov.

13:04: EÚ a jej členské štáty hľadajú spôsob, ako pomôcť svojim afganským zamestnancom

Európska únia spolupracuje s vládami svojich členských krajín pri hľadaní riešení presunu miestnych afganských zamestnancov diplomatických misií a ich rodín na bezpečné miesto. V pondelok to podľa agentúry Reuters povedal Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella. Stano dodal, že ide o mimoriadne naliehavú situáciu, ktorú Európska komisia berie veľmi vážne.

K situácii v Afganistane by sa v pondelok poobede v Bruseli mali vyjadriť aj veľvyslanci členských krajín EÚ. Cieľom ich stretnutia je nájsť spoločný postoj v otázke evakuácie a pomoci pre Afgancov, ktorí spolupracovali s diplomatickými misiami či vojenskými jednotkami štátov EÚ.

Stano na Twitteri potvrdil, že 25 členských krajín EÚ a 40 ďalších štátov požaduje zaistenie bezpečného odchodu z Afganistanu nielen pre občanov cudzích krajín, ale aj pre Afgancov, ktorí si želajú odísť z krajiny. 

Agentúra Reuters pripomenula, že Európska komisia z bezpečnostných dôvodov nezverejňuje údaje o počte a identite svojho miestneho afganského personálu.

Militanti radikálneho islamistického hnutia Taliban vstúpili v nedeľu bez odporu aj do afganskej metropoly Kábul, ovládajú už všetky provincie v Afganistane a chystajú sa oznámiť zloženie novej vlády.

12:38: Washington Post: Biden zaujal v otázke Afganistanu chladnokrvný postoj

Po tom, ako 20 rokov trvajúca snaha vytvoriť na území Afganistanu demokraciu západného typu zlyhala, sa americký prezident Joe Biden rozhodol pre chladnokrvný kalkul v otázke budúcnosti tejto nepokojnej krajiny, napísal v pondelok americký denník The Washington Post (WaPo).

Joe Biden najprv vyjadril súcit s tými, ktorí boli nechaní napospas Talibanu. „Naše srdcia smerujú k odvážnym afganským mužom a ženám, ktorí sú teraz v ohrození,“ napísal Biely dom v sobotnom vyhlásení. Potom sa však americký prezident podľa WaPo priklonil k chladnokrvnému výpočtu, prečo je lepšie opustiť Afganistan.

„Ďalší rok alebo päť rokov prítomnosti americkej armády (v Afganistane) by nemalo žiadny význam, ak afganská armáda nie je schopná udržať pohromade svoju vlastnú krajinu,“ povedal Biden. „Nekonečná americká prítomnosť uprostred občianskeho konfliktu v inej krajine nebola pre mňa prijateľná,“ dodal šéf Bieleho domu.

zdroj: TASR/AP, Andrew Harnik

Podľa denníka Washington Postu išlo o „drsné a ospravedlňujúce hodnotenie od prezidenta, inak známeho ako empatického muža. Odráža to čoraz vzdornejší a obrannejší tón Bidena a jeho administratívy uprostred kritiky za to, že Biden (svojím rozhodnutím stiahnuť jednotky z Afganistanu) umožnil nástup vlády islamistických fundamentalistov a otvoril dvere novým teroristickým hrozbám“.

Podľa republikána Michaela Waltza, amerického vojnového veterána, ktorý slúžil v Afganistane, „Bidenova neochota urobiť viac pre pomoc ľuďom ukazuje bezcitnosť, ktorá sťaží získanie spojencov v (prípadnom ďalšom) konflikte USA na území iného štátu“.

„Kto nám bude opäť veriť?“ vyhlásil Waltz. „Kto nám bude dostatočne dôverovať, aby riskoval nielen svoj život, ale aj život celej svojej rodiny, aby mohol stáť po boku USA?… Toto bude rezonovať roky,“ myslí si Waltz.

Bidenova pozícia je podľa WaPo neoblomná. „V Afganistane neexistuje vojenské riešenie a Biden nedovolí, aby v tejto súvislosti zomrelo viac Američanov,“ citoval denník predstaviteľov USA. Tento názor má podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky aj väčšina Američanov a podľa WaPo odzrkadľuje aj heslo bývalého prezidenta Donalda Trumpa „Amerika na prvom mieste“.

zdroj: SITA/AP, Evan Vucci

„Biden odmietol predĺžiť márnivú misiu, ktorej chýbala podpora zo strany americkej verejnosti,“ uviedol v nedeľu minister zahraničných vecí USA Antony Blinken krátko predtým, než afganská vláda v Kábule odovzdala moc Talibanu.

Denník The Washington Post v tejto súvislosti dodal, že Joe Biden už počas vlaňajšej predvolebnej kampane vyhlásil, že „USA nenesú zodpovednosť za osud afganských žien a dievčat po prípadnom ovládnutí krajiny Talibanom“. Biden povedal, že „myšlienka, že by sme mohli použiť naše ozbrojené sily na vyriešenie každého problému, ktorý vo svete existuje, jednoducho nie je správna – to nie je v našich silách,“ citoval denník WaPo súčasného šéfa Bieleho domu.

12:20: O prevoz z Afganistanu požiadalo pár občanov SR, uviedol Heger

O prevoz z Afganistanu v uplynulých hodinách požiadalo pár občanov SR. Vyhlásil to slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) s tým, že vláda SR intenzívne komunikuje s partnermi a je zapojená do procesov prevozu občanov Afganistanu a aj občanov Európskej únie do bezpečia.

„V rámci týchto misií sme poskytli vojenský špeciál a v týchto hodinách sa rokuje o jeho nasadení, ale aj ďalšej techniky, v rámci partnerov NATO,“ spresnil Heger. Vládny kabinet SR sa podľa premiérových slov rozhodol poskytnúť azyl desiatim občanom Afganistanu, ktorí za posledné roky veľmi intenzívne spolupracovali s členskými štátmi EÚ.

Bezpečnostnú situáciu v Afganistane, obzvlášť v Kábule a na tamojšom letisku, označil predseda slovenskej vlády za mimoriadne vážnu. Deklaruje však, že situáciu podrobne monitorujú a vláda je pripravená flexibilne reagovať.

Eduard Heger
zdroj: SITA/Branislav Bibel

Rezort slovenskej diplomacie ešte koncom minulého týždňa informoval, že na území Afganistanu eviduje troch slovenských občanov. „V jednom prípade ide o osobu pracujúcu pre humanitárnu organizáciu Lekári bez hraníc, ktorej sme už uplynulý týždeň odporučili okamžitý odchod z krajiny, a v ďalšom prípade ide o dve občianky, ktoré sa už dávnejšie do Afganistanu vydali a o pomoc nežiadali,“ povedal hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Tomaga.

Militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu bez boja obsadilo kľúčové mesto Džalalabad a vstúpilo do metropoly Kábul, kde jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác. Afganský prezident Ašraf Ghaní z krajiny utiekol. Mnoho západných štátov v Kábule uzavrelo svoje ambasády a evakuuje odtiaľ

12:05: Berlín chce do Kábulu vyslať stovky vojakov, Londýn návrat armády odmieta

Vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej plánuje do Afganistanu vyslať „niekoľko stoviek vojakov“ na pomoc s evakuáciou nemeckých občanov, ako aj Afgancov, ktorým hrozí smrť zo strany militantného hnutia Taliban. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na parlamentné zdroje v Berlíne.

„Z Kábulu má byť na tak dlho, ako to bude možné, vytvorený letecký most na evakuáciu miestneho personálu, najmä žien, ľudskoprávnych aktivistov a ďalších zamestnancov mimovládnych organizácií,“ uviedol nemenovaný zdroj na margo nedeľňajšieho stretnutia Merkelovej so šéfmi jednotlivých poslaneckých klubov.

Podľa nemeckej vlády je nutná evakuácia zhruba 2000 ľudí. Z konzultácií so Spojenými štátmi vyplýva, že evakuačné operácie bude možné uskutočňovať do 31. augusta, avšak Berlín ich možno ukončí skôr. Z Nemecka už odletelo do Kábulu druhé evakuačné lietadlo Bundeswehru.

Naopak, britský minister obrany Ben Wallace odmietol možnosť, že by sa britskí vojaci či sily NATO v dohľadnom čase vrátili do Afganistanu, aby bojovali proti povstalcom z Talibanu. „Nie je pravdepodobné, že by sme sa vrátili späť,“ uviedol v tejto súvislosti pre televíziu Sky News. Vojenská časť kábulského letiska je podľa neho v bezpečí a Londýn robí všetko preto, aby evakuoval svojich občanov a Afgancov, ktorí majú väzby na Britániu. „Naším cieľom je… evakuovať približne 1200-1500 ľudí denne,“ priblížil.

Spojené kráľovstvo podľa Wallacea komunikuje s vedením Talibanu o bezpečnosti britských občanov prostredníctvom tretej krajiny – má ísť o jeden z blízkovýchodných štátov. Podľa vlastných slov dostal „záruky“, že budú môcť Afganistan opustiť.

zdroj: TASR/AP, Sharron Flyod

Agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľov Taliban informovala, že toto hnutie ovláda už viac ako 90 percent štátnych budov. Zástupcovia Talibanu uviedli, že civilistom, ktorí sú na kábulskom letisku, umožnia bezpečný návrat, ak sa rozhodnú v krajine zostať.

Podľa očitých svedkov prišlo o život na Medzinárodnom letisku Hámida Karzaja v Kábule v pondelok päť osôb, uvádza Reuters s tým, že bezprostredne nebolo známe, ako zahynuli. Na letisku panuje chaos po tom, čo sa tam zhromaždili tisíce Afgancov v nádeji, že sa im podarí odletieť z krajiny. Americkí vojaci tam v pondelok vypálili varovné výstrely do vzduchu. Na neoverenom videu zverejnenom na sociálnych sieťach je vidieť ležať na zemi tri mŕtve telá na mieste, ktoré je zrejme jedným zo vstupov na letisko.

10:56: Ruský veľvyslanec v Afganistane sa v utorok stretne s vedením Talibanu

Ruský veľvyslanec v Afganistane Dmitrij Žirnov sa v utorok stretne s vedením militantného hnutia Taliban, s ktorým chce rokovať o zaistení bezpečnosti ruskej ambasády. Uviedol to v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy vyslanec ruského prezidenta pre Afganistan Zamir Kabulov.

„Náš veľvyslanec je v kontakte so zástupcami vedenia Talibanu. Zajtra – ako mi povedal pred desiatimi minútami – sa stretne s koordinátorom z vedenia Talibanu ohľadom zaistenia bezpečnosti vrátane našej ambasády,“ citovala Kabulova agentúra TASS.

 Kabulov dodal, že Moskva sa rozhodne, či uzná novú vládu Talibanu v závislosti od jej „konania“. „Budeme pozorne sledovať, ako zodpovedne budú v blízkej budúcnosti riadiť krajinu. Na základe týchto výsledkov urobí ruské vedenie potrebné závery,“ konštatoval ruský diplomat.

Rusko z veľvyslanectva v Kábule plánuje evakuovať časť zo svojich zhruba 100 pracovníkov, dodal Kabulov.      

10:43:NYT: Situácia v Kábule podčiarkla fakt, že diplomati USA sú odtrhnutí od reality

Náhla a dramatická evakuácia Američanov z Kábulu ukázala, že americkí diplomati sú odtrhnutí od reality, napísal v pondelok denník The New York Times (NYT).

 „Toto odtrhnutie od reality je zrejmé po tom, ako už niekoľko (amerických prezidentských) administratív prezentovalo optimistické prognózy: Taliban je na ústupe, afganská vláda je schopná prevziať kontrolu, vláda v Kábule je len krok od toho, že bude schopná udržať bezpečnosť v celej krajine… To sa nestalo,“ píše NYT.

Pentagón a americkí vojenskí predstavitelia niekoľko týždňov varovali Biely dom a ministerstvo zahraničných vecí, že čím dlhšie bude Bidenova administratíva čakať na evakuáciu amerického personálu z Afganistanu, tým bude operácia náročnejšia, píšu The New York Times.

„Začiatok evakuácie prispieva k zostupnej špirále, pretože zatvorenie (amerického) veľvyslanectva (v Kábule) symbolizuje stratu dôvery v miestnu vládu,“ povedala Laurel Millerová, ktorá bola počas vlády prezidenta Baracka Obamu aj Donalda Trumpa mimoriadnou vyslankyňou USA v Afganistane a Pakistane.

zdroj: SITA/AP, Denis Balibouse

„Evakuáciu ambasády je možné interpretovať na lokálnej aj medzinárodnej úrovni, ako keď vojenská jednotka uteká zo svojej pozície pod tlakom nepriateľa,“ vyhlásil Karl Eikenberry, bývalý vrchný veliteľ amerických síl v Afganistane a bývalý americký veľvyslanec v Kábule.

NYT uvádzajú, že všetky ambasády USA majú núdzové evakuačné plány. Situácia v Kábule je však špecifická. Po prvé, s približne 4000 zamestnancami je tamojšia ambasáda USA jednou z najväčších na svete. Jej uzatvorenie a zničenie citlivých dokumentov si vyžaduje určitý čas. Po druhé, vzhľadom na to, že Taliban kontroluje hraničné priechody, evakuácia musí byť vykonaná výlučne letecky, napísal americký denník.

Po tom, ako sa bezpečnostná situácia v Afganistane minulý týždeň začala rapídne zhoršovať, Pentagón a ministerstvo zahraničných vecí USA sa „hádali, koľko času zostáva na vypratanie veľvyslanectva predtým, než bude Kábul obsadený,“ píšu NYT. Jeden z vyššie postavených dôstojníkov povedal, že hodnotenie situácie „nie je dostatočne pesimistické a okno pre pokojný odchod sa rýchlo uzatvára“.

Aj keď Pentagón vo štvrtok oznámil, že posiela do Afganistanu tisícky vojakov, predstavitelia Bidenovej administratívy tvrdili, že na evakuáciu „majú ešte čas“, uviedli NYT. Denník článok uzatvára tvrdením, že sťahovanie Američanov z Kábulu pripomína „neúspešnú misiu“.

10:23: Nemecko evakuuje svojich občanov z Kábulu, let plánuje na pondelok i Francúzsko

Nemecko spustilo evakuáciu svojich občanov z Afganistanu po tom, čo militantné hnutie Taliban v nedeľu ovládlo i hlavné mesto Kábul. V noci na pondelok pristálo podľa agentúry DPA v katarskej Dauhe americké lietadlo, na palube ktorého bolo 40 spolupracovníkov nemeckého veľvyslanectva a štyria členova švajčiarskej diplomatickej misie.

O niekoľko hodín neskôr odletelo do Kábulu z dolnosaského vojenského letiska Wunstorf prvé lietadlo nemeckej armády s vojakmi, ktorí majú zaistiť evakuáciu. Odcestovali s nimi i vojenskí policajti a zdravotníci Bundeswehru. Nemecko stiahlo svoje jednotky z Afganistanu koncom júna po 20 rokoch.

Francúzsko do pondelka večera uskutoční prvú evakuáciu svojich občanov z Kábulu na základňu v Spojených arabských emirátoch, uviedla podľa agentúry AFP ministerka obrany Florence Parlyová. Pre rozhlasovú stanicu France Info povedala, že z krajiny plánujú evakuovať desiatky Francúzov, ako aj „ľudí pod našou ochranou“.

zdroj: TASR/AP, Hauke-Christian Dittrich

Militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu vstúpilo do metropoly Kábul, kde jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác. Afganský prezident Ašraf Ghaní krátko predtým utiekol do Uzbekistanu.

Predstavitelia Talibanu v pondelok podľa agentúry Reuters uviedli, že nemajú správy o prípadných bojoch. „Situácia je podľa našich informácií pokojná,“ uviedol jeden z členov islamistického hnutia.

9:15: Na letisku v Kábule sú tisícky Afgancov; padli varovné výstrely

Americkí vojaci vypálili v pondelok varovné výstrely do vzduchu na Medzinárodnom letisku Hámida Karzaja v Kábule, kde sa zhromaždili tisíce Afgancov v nádeji, že sa im podarí odletieť z krajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

„Cítim sa tu veľmi vystrašený. Veľa strieľajú do vzduchu,“ povedal pre AFP svedok.

Vedenie letiska v tejto súvislosti podľa televízie TOLOnews v pondelok oznámilo, že všetky komerčné lety boli pozastavené.

Militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu bez boja obsadilo kľúčové mesto Džalalabad a vstúpilo do metropoly Kábul, kde jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác. Afganský prezident Ašraf Ghaní z krajiny utiekol.

zdroj: SITA/AP, Jafar Khan

Letecké spoločnosti United Airlines, British Airways a Virgin Atlantic v tejto súvislosti presmerovali svoje lety tak, aby sa vyhli vzdušnému priestoru Afganistanu, uviedla v pondelok agentúra Reuters.

Mnoho západných štátov v Kábule uzavrelo svoje ambasády a evakuuje odtiaľ svojich občanov i miestnych spolupracovníkov.

9:00: Lietadlo s evakuovanými Čechmi a ich spolupracovníkmi sa vrátilo z Kábulu

Lietadlo s evakuovanými 46 českými občanmi a ich afganskými spolupracovníkmi, ktoré odštartovalo v nedeľu pred polnocou (SELČ) z medzinárodného letiska v Kábule, pristálo v pondelok ráno na vojenskom letisku v pražských Kbeloch. S odvolaním sa na fotografa denníka Mladá fronta DNES o tom informoval spravodajský portál iDNES.cz.

O tomto evakuačnom lete informoval už v nedeľu večer na Twitteri český premiér Andrej Babiš. Bližšie informácie do jeho skončenia však nezverejnil. Vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček uviedol, že vzhľadom na situáciu považuje za zázrak, že sa lietadlu podarilo z Kábulu odštartovať.

Koľko evakuačných letov z Afganistanu česká vláda ešte plánuje, jej predstavitelia štátu neuviedli. Podľa informácií predsedu zahraničného výboru Poslaneckej snemovne Ondřeja Veselého sa záchranná operácia týka necelej stovky osôb.

V posledných dňoch je v súvislosti so situáciou v Afganistane vláda ČR terčom kritiky za pomalú reakciu. Kritici tiež poukazujú na to, že pomoc sa netýka všetkých afganských tlmočníkov. Zástupcovia vlády však kritiku odmietajú, píše iDNES.cz.

K evakuácii svojich diplomatov a spolupracovníkov pristúpili aj ďalšie krajiny po tom, čo sa v Afganistane rapídne zhoršila bezpečnostná situácia a militantné hnutie Taliban prakticky ovládlo celú krajinu vrátane metropoly Kábul.

8:27: Vyše 60 krajín na čele s USA vyzýva Taliban, aby umožnil ľuďom bezpečný odchod

Medzinárodné spoločenstvo na čele so Spojenými štátmi vyzvalo v nedeľu militantné hnutie Taliban, aby umožnilo bezpečný odchod všetkým Afgancom i cudzincom, ktorí chcú opustiť krajinu. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

„Afgancom a cudzincom, ktorí chcú odísť, to musí byť umožnené,“ uviedla v spoločnom vyhlásení zverejnenom americkým ministerstvom zahraničných vecí skupina viac ako 60 krajín.

Afganský ľud si podľa nich zaslúži žiť v bezpečí a dôstojnosti a medzinárodné spoločenstvo je pripravené im pomôcť.

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že „cesty, letiská a hraničné priechody musia zostať otvorené a v regióne musí byť zaistený pokoj“.

zdroj: TASR/AP, Zabi Karimi. Bojovníci islamistického hnutia Taliban obsadili prezidentský palác po odchode afganského prezidenta Ašrafa Ghaního z krajiny, 15. augusta 2021 v Kábule. Víťazstvo nad afganskou vládou vyhlásili v nedeľu z prezidentského paláca v Kábule desiatky bojovníkov islamistického hnutia Taliban. Zábery z tlačovej konferencie odvysielala televízia al-Džazíra.

Podľa agentúry AFP sa v dokumente okrem iného píše, že „tí, ktorí majú v Afganistane moc a autoritu, nesú zodpovednosť za ochranu ľudských životov“

Medzi signatármi vyhlásenia je okrem USA aj Rakúsko, Británia, Kanada, Nemecko, Španielsko či šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu bez boja obsadilo kľúčové mesto Džalalabad a vstúpilo do metropoly Kábul, kde podľa záberov televízie al-Džazíra jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác.

Z Kábulu sa momentálne snažia dostať tisícky ľudí. Mnoho západných štátov tam uzavrelo svoje ambasády a evakuuje svojich občanov i miestnych spolupracovníkov.

8:15: USA evakuovali na letisko v Kábule už všetkých zamestnancov svojej ambasády

Spojené štáty už prepravili  všetkých zamestnancov svojho veľvyslanectva v Kábule na tamojšie medzinárodné letisko, odkiaľ budú evakuovaní späť do vlasti. Americkým vojakom sa tiež podarilo zabezpečiť okolie letiska. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP a spravodajská televízia CNN.

„Všetok personál veľvyslanectva USA sa nachádza v priestoroch medzinárodného letiska Hámida Karzaja, ktorého okolie zaisťuje americká armáda,“ uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price vo vyhlásení niekoľko hodín po tom, ako Taliban prevzal kontrolu nad mestom.

Ako uvádza agentúra AFP, zo stožiara v areáli americkej ambasády v Kábule bola sňatá aj vlajka Spojených štátov, keďže personál veľvyslanectva sa po evakuácii už v tomto komplexe nenachádza. 

Americké ministerstvo obrany v nedeľu odsúhlasilo v reakcii na situáciu v Afganistane vyslanie ďalších 1000 vojakov na evakuáciu amerických občanov a afganských spojencov z Kábulu po tom, ako Taliban obsadil väčšinu krajiny a v nedeľu prenikol i do tejto afganskej metropoly. Počet príslušníkov amerických ozbrojených síl v Afganistane, ktorí budú dohliadať na bezpečnosť letiska v Kábule, sa tak dočasne zvýši na zhruba 6000. Na letisku okrem toho prevezmú aj riadenie letovej prevádzky.

Militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu bez boja obsadilo kľúčové mesto Džalalabad a vstúpilo do metropoly Kábul, kde podľa záberov televízie al-Džazíra jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác. Do neho vstúpili po tom, ako afganský prezident Ašraf Ghaní opustil hlavné mesto krajiny. Podľa najnovších informácií sa prezident spolu so svojou manželkou, šéfom svojej kancelárie a poradcom pre národnú bezpečnosť nachádza v hlavnom meste Uzbekistanu Taškent. Predtým sa objavili správy, že odcestoval do Tadžikistanu. Samotný Ghaní nespresnil, kde sa momentálne nachádza.

Z Kábulu sa momentálne snažia dostať tisícky ľudí. Mnoho západných štátov tam uzavrelo svoje ambasády a evakuuje svojich občanov i miestnych spolupracovníkov.

Zdroje: SITA, TASR, New York Times, Washington Post, CNN, Novinky.cz, CNN, CBS News, BBC, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá