Núdzový stav na Slovensku nekončí, poslanci ho opäť predĺžili

  • Dnes sa poslanci zídu o 9.00 h
  • Na programe schôdze majú ešte návrh uznesenia z dielne opozičného Smeru-SD
  • Parlament by mal podľa návrhu vyjadriť vážne znepokojenie nad meškaním prác národného plánu podpory obnovy a odolnosti
20212602_nrsr24_01763039
TASR/Jaroslav Novák
  • Dnes sa poslanci zídu o 9.00 h
  • Na programe schôdze majú ešte návrh uznesenia z dielne opozičného Smeru-SD
  • Parlament by mal podľa návrhu vyjadriť vážne znepokojenie nad meškaním prác národného plánu podpory obnovy a odolnosti

Sledovali sme online:

11:15: Za predĺženie núdzového stavu hlasovalo 83 poslancov NR SR. Proti bolo 35 poslancov. Prítomných bolo 118 poslancov, všetci hlasovali. Opakované predĺženie núdzového stavu nepodporil okrem opozičných poslancov ani koaličný poslanec Marián Viskupič (SaS).

 Opozičným poslancom v návrhu vlády na odsúhlasenie predĺženia chýbala analýza doterajších opatrení a tiež konkrétne návrhy ďalších opatrení. Upozorňovali, že viaceré sa dajú uplatniť bez potreby núdzového stavu. Koaliční poslanci avizovali podporu, no viacerí do budúcna očakávajú opatrenia, ktoré by neboli viazané na núdzový stav.

11:11: Už je rozhodnuté – núdzový stav sa predlžuje. Hlasovanie o núdzovom stave v Národnej rade SR bolo tesné. Vláda už 5. februára rozhodla o predĺžení núdzového stavu od 8. februára na ďalších 40 dní. Riadila sa zákonom, ktorý jej dovoľuje opakovane predlžovať núdzový stav. Predĺženie však opakovane musí schváliť parlament, najneskôr do 20 dní od prvého dňa, kedy začal núdzový stav plynúť.

11:07: Poslanci začínajú hlasovať o predĺžení núdzového stavu. 

10:45: Počas debaty zazneli názory, že núdzový stav má v skutočnosti zabrániť ľudom vyjadriť svoj slobodný názor. Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) kritizoval vládu a jej riadenie štátu počas pandémie. Podľa neho vláda zabezpečila málo finančných prostriedkov z Bruselu. Štátna pomoc pre podnikateľov je podľa Blahu nedostatočná. 

9:15: Národná rada (NR) SR sa v úvode 3. rokovacieho dňa 24. schôdze venovala uzneseniu k plánu obnovy z dielne Smeru-SD. Opozičná strana už podobné uznesenie predkladala aj na predchádzajúcom zasadnutí parlamentu. Poslanci Smeru-SD navrhujú, aby parlament uznesením vyjadril „vážne znepokojenie“ nad úrovňou, intenzitou a meškaním prác na príprave plánu obnovy.

Zároveň žiadajú od vlády okamžite predložiť na rokovanie NR SR správu o stave prípravy plánu obnovy, ale aj zaviesť krízový spôsob riadenia tohto plánu. V piatok by mali poslanci okrem iného definitívne rozhodnúť o predĺžení núdzového stavu na Slovensku. Hlasovať by o tom mali o 11. hodine.

9:14: V piatok sa poslanci zídu o 9.00 h. Na programe schôdze majú ešte návrh uznesenia z dielne opozičného Smeru-SD. Parlament by mal podľa návrhu vyjadriť vážne znepokojenie nad meškaním prác národného plánu podpory obnovy a odolnosti. Plénum má tiež voliť členov Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu.

Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Katarína Hatráková (OĽaNO) má obavy z nadmerného predlžovania núdzového stavu. Nateraz ho v pléne podporí, hovorí ale o potrebe hľadať spôsoby boja proti pandémii aj bez neho.

Mal by sa predĺžiť núdzový stav?

Uviedla to počas diskusie k predlžovaniu núdzového stavu v Národnej rade (NR) SR. Poslanci neskoro večer ukončili diskusiu aj druhý rokovací deň 24. schôdze. Hlasovať o predĺžení núdzového stavu by mali v piatok (26. 2.). O návrhu diskutovali od stredy (24. 2.). Vystúpilo viac ako 20 rečníkov, viackrát aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Hatráková sa pri núdzovom stav obáva jeho nadmerného predlžovania. Pripustila, že vzhľadom na dlhé trvanie pandémie nového koronavírusu sa treba prispôsobiť situácii, do budúcna podľa nej treba hľadať na boj s pandémiou možnosti bez núdzového stavu. „Možno by bolo fajn, keby sme odpojili od všetkých zákonov, ktoré boli prijaté a pomáhajú ľuďom, pojem núdzový stav. Nepotrebujeme ho mať globálne,“ poznamenala. Inšpirovať sa podľa nej dá okolitými krajinami, ktoré ho nevyhlasovali a prijímali cielené opatrenia.

Núdzový stav má obmedziť počty nakazených 

Podobne to vidí Anna Záborská (OĽANO). Hovorí o dvoch kľúčových krokoch pre zlepšenie súčasnej situácie. Prvým je zmena komunikácie a spoločný postup, pričom poukázala na atmosféru v spoločnosti. Druhým je zlepšenie kontroly dodržiavania opatrení. Núdzový stav rovnako podporí s tým, že následne treba začať pracovať na opatreniach, ktoré pomôžu vyriešiť situáciu bez neho.

Slovenský lockdown je „fejk“. Analytici zverejnili dôvod, prečo vôbec nefunguje

Ľuboš Krajčír (Sme rodina) skonštatoval, že núdzový stav chcú predlžovať, aby sa podarilo obmedziť počty nakazených a nápor na nemocnice. Vládu vyzval k zmene komunikácie, aby čo najviac vysvetľovala situáciu aj opatrenia a upustila od hádok. Apeloval napríklad na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO), aby sa vyplatili sľubované odmeny zdravotníkom.

Bývalú vládu kritizoval za zlý stav kľúčových segmentov, v ktorom ich zanechala. Namietal nedodržiavanie aj spochybňovanie opatrení z ich strany. Miroslav Suja (nezaradený) reagoval tým, že ľudia už majú dosť vyhovárania sa na bývalú vládu, lebo majú vlastné existenčné problémy.

Hlasovanie chceli opoziční poslanci blokovať

Vláda už 5. februára rozhodla o predĺžení núdzového stavu od 8. februára na ďalších 40 dní.  Riadila sa zákonom, ktorý jej dovoľuje opakovane predlžovať núdzový stav. Predĺženie však opakovane musí schváliť parlament, najneskôr do 20 dní od prvého dňa, kedy začal núdzový stav plynúť.

Opoziční poslanci si najskôr mysleli, že núdzový stav musia schváliť najneskôr do 20 dní odo dňa prijatia vládou. Na margo tohto zistenia chceli niektorí opoziční poslanci ťahať rozpravu až do včerajšej polnoci, aby sa hlasovať nestihlo. Novinárka Martina Töröková ich však upozornila na to, že „je zbytočné robiť obštrukcie, lebo núdzový stav vyprší až v nedeľu.“ Do nedele by pravdepodobne rečniť nevládali.

Včerajšia schôdza začala o 10–tej. Rokovanie a debaty boli ostré. Hlasovanie však bolo prerušené, poslanci sa presunuli na pohreb zosnulého Ľubomíra Petráka. Rokovalo sa do večerných hodín. Hlasovania sme sa aj tak včera nedočkali.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá