Storočná povodeň sa formuje. Krízové štáby zasadajú, SHMÚ aktualizuje výstrahy
- Dážď môže spôsobiť záplavy a problémy na cestách
- Hasiči museli zasahovať pre počasie
- Situáciu sledujeme ONLINE
- Dážď môže spôsobiť záplavy a problémy na cestách
- Hasiči museli zasahovať pre počasie
- Situáciu sledujeme ONLINE
Intenzívne dažde neutíchnu. Výstraha najvyššieho stupňa pred dažďom platí na piatok pre 4 okresy na západnom Slovensku. Ide o okres Skalica, Senica, Myjava a Malacky. Počas intenzívneho dažďa tam môže spadnúť okolo 200 milimetrov zrážok. Trvanie javu podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu začalo ešte vo štvrtok (12.9.) a pokračovať má až do pondelka do 18.00.
SHMÚ pritom odporúča ukryť sa v interiéri budov, nezdržiavať sa v blízkosti sklených výplní a držať sa ďalej od vonkajších stien a okien. Pokiaľ šoféruješ a nemôžeš nájsť úkryt v budove, zostaň vo vozidle. Situácia na rieke Morava sa zhoršuje. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) avizuje jej možné vypustenie.
Meteorologickú situáciu sme sledovali celý piatok. Náš aktuálny ONLINE prenos zo soboty nájdeš na tomto odkaze.
20:41 V okrese Malacky vyhlásili mimoriadnu situáciu
V okrese Malacky vyhlásili v dôsledku nepriaznivého počasia od piatkového poludnia mimoriadnu situáciu. TASR o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR. Ministerstvo spresnilo, že prednosta Okresného úradu Malacky vyhlásil mimoriadnu situáciu na území celého okresu v dôsledku trvalého dažďa a vzhľadom na predpokladané zrážky v českom povodí rieky Moravy.
20:29 Hasiči zasahovali viac než 1700-krát, pribúda nehôd, na trate padajú stromy
Českí hasiči museli počas piatka zasahovať už viac než 1700-krát, odstraňovali najmä popadané stromy z ciest či korýt potokov. Udalosti komplikujú aj železničnú dopravu, na viacerých miestach je premávka zastavená. Rastie tiež počet dopravných nehôd.
Ako informuje TASR, Hasičský záchranný zbor Českej republiky (HZS ČR) a České dráhy informovali na svojich sociálnych sieťach, že za piatok 13. septembra evidujú do 18.00 h celkovo 1736 udalostí. Z tohto čísla je 1398 technických pomocí. Hasiči spresnili, že sem patria najmä výjazdy k odstráneniu spadnutých drevín z vozoviek a korýt potokov, rozvoz vriec s pieskom na žiadosť miestnych samospráv a čerpanie vody.
České dráhy uviedli, že aj napriek sťaženej zjazdnosti niektorých ciest sa im darí zaisťovať náhradnú autobusovú dopravu. Minister poľnohospodárstva Marek Výborný na sociálnej sieti informoval, že hladina rieky Labe na vodnom diele Labská už prekročila tretí stupeň povodňovej aktivity.
Podľa Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) už od stredajšieho večera napršalo na hrebeňoch Krkonôš a Orlických hôr okolo 100 milimetrov zrážok. Viac než 85 milimetrov zaznamenali aj v Pardubickom kraji a časti Juhomoravského a Zlínskeho kraja.
ČHMÚ priblížil, že výpočet potvrdzuje očakávané úhrny do noci z nedele na pondelok. Konkrétne má spadnúť viac než 200 milimetrov v severných horách od Jizerských cez Krkonoše a Orlické hory až po Jeseníky, kde by mohli úhrny lokálne prekročiť aj 300 milimetrov.
20:09 Povodňová aktivita najvyššieho stupňa platí v štyroch obciach
Najvyšší tretí stupeň povodňovej aktivity platí v okrese Dunajská Streda, presnejšie v obci Hubice, Ňárad, Ohrady a Oľdza. Dnes popoludní ju vyhlásili starostovia obcí. Od štvrtka platí mimoriadna situácia na území mesta Bratislava. Informuje o tom Denník N s odvolaním sa na ministerstvo vnútra.
19:45 Cesty na viacerých územiach už sú pod vodou
Cesta od Senice smerom do Česka je ťažko prejazdná, nachádza sa totiž na nej voda a bahno z okolitých polí. Nepriaznivé počasie momentálne komplikuje premávku aj v ďalších úsekoch ciest Trnavského kraja.
Denník N s odvolaním sa na Zelenú vlnu STVR informuje, že pod vodou je taktiež cesta medzi Plaveckým Petrom a Prievalmi. Okrem vody na ňu rovnako steká bahno. Cesty sú zaplavené aj v úsekoch medzi Petrovou Vsou a Šaštínom-Strážami. Takisto aj medzi mestom Gbely a obcou Smolinské.
19:25 Výstrahy prvého až tretieho stupňa platia na väčšine SR celý víkend
Výstrahy prvého až tretieho stupňa pred dažďom platia na väčšine Slovenska celý víkend. Predbežne potrvajú až do večera 16. septembra. Na západe je nutné počítať aj so silnejším vetrom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe, píše TASR.
Výstrahy tretieho stupňa pred dažďom platia pre okresy Malacky, Senica, Skalica a Myjava. Počas intenzívneho dažďa tam môže spadnúť okolo 230 mm zrážok.
Výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Bratislava, Pezinok, Senec, Trnava, Hlohovec, Piešťany, Topoľčany, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Bánovce nad Bebravou, Žilina, Čadca, Kysucké Nové Mesto a Bytča. Meteorológovia na týchto územiach miestami očakávajú úhrn zrážok 120 až 180 mm.
Výstrahy prvého stupňa platia pre celý Banskobystrický kraj, väčšinu Nitrianskeho a Žilinského kraja, niektoré okresy Trnavského, Trenčianskeho, Prešovského a Košického kraja. Úhrn zrážok môže byť 70 až 120 mm.
Meteorológovia varujú aj pred silnejším vetrom, konkrétne v celom Bratislavskom a Trnavskom kraji, a v niektorých okresoch Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Dosiahnuť môže priemernú rýchlosť 45 km/h, v nárazoch 65 až 85 km/h.
Vydané sú naďalej aj hydrologické výstrahy. Výstrahy tretieho stupňa platia pre okresy Skalica, Senica, Myjava a Malacky. Výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Bratislava, Trnava, Pezinok, Hlohovec, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina – sever, Žilina – Rajčanka, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Krupina, Levice – západ a Levice – východ.
Hydrologické výstrahy prvého stupňa platia pre okresy Senec, Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky – juh, Galanta, Šaľa, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Nové Zámky – sever, Nitra, Žarnovica, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Detva, Banská Bystrica, Brezno, Veľký Krtíš, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Gelnica, Levoča a Bardejov.
18:42 V Bratislavskom kraji pribúdajú následky počasia, Morava sa začala vylievať
V Bratislavskom kraji pribúdajú udalosti spôsobené v dôsledku extrémneho počasia. Bratislavská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti, píše TASR. Policajti odporúčajú občanom, aby sa nezdržiavali v blízkosti stromov. „Policajti boli vyslaní na Prístavnú ulicu, kde silný vietor zapríčinil pád ďalšieho stromu, ktorý vytvoril obmedzenie na cyklochodníku. Na Budatínskej ulici taktiež padnutý strom znemožnil prístup do garáží,“ uviedla polícia.
V Bratislave taktiež vietor obmedzil cestnú premávku v smere do Devína, keď v blízkosti ulice Zlaté schody spadli na vozovku dva stromy. K pádu stromu podľa policajtov došlo aj za Svätým Jurom v smere do Bratislavy. Polícia doplnila, že na bratislavskej Beňadickej, Zámockej a Medenej ulici opäť vykonávali potrebné úkony z kvôli pádu odlomených konárov na motorové vozidlá.
Policajti okrem preverení priebežne monitorujú situáciu v blízkostí riek. „Momentálne dochádza neďaleko Kremeľskej ulice v Devíne k vylievaniu rieky Morava na cestnú komunikáciu,“ upozornili.
17:27 Povodňová komisia v ČR odporúča držať hliadkové služby
V noci z piatka na sobotu, prípadne v priebehu soboty, hrozia v Českej republike povodne najmä na drobných tokoch. Obce v dotknutých oblastiach by už počas piatkovej noci mali držať hliadkové služby. Po zasadnutí Ústrednej povodňovej komisie to povedal český minister životného prostredia Petr Hladík.
Spravodajkyňa TASR v Prahe informovala, že komisia tiež rozhodla o vytvorení webu, kde si všetci budú môcť zistiť, či ich domy a majetky spadajú do záplavovej oblasti. Predikcie podľa Hladíka zostávajú viac-menej totožné s výnimkou väčšieho očakávaného množstva zrážok predovšetkým v Beskydách.
Minister poľnohospodárstva Marek Výborný uviedol, že vzhľadom na predpovede zvýšili od piatka 15.00 h odtok z vodnej nádrže Orlík na 450 kubických metrov za sekundu. Upozornil, že následkom toho bude, že Praha dosiahne prvý povodňový stupeň. Na to sú však podľa neho všetky protipovodňové opatrenia pripravené a žiadne bezprostredné ohrozenie v Prahe zatiaľ nehrozí.
17:20 SHMÚ: V sobotu udrú rozsiahlejšie zrážky
Na západnom a už aj strednom Slovensku majú byť v sobotu 14. septembra ešte rozsiahlejšie a výdatnejšie zrážky. Podľa TASR to očakávajú meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Na krajný severovýchod krajiny podľa ústavu zrážky v piatok dorazia v najbližších hodinách.
„Zrážkové pásmo postupne prechádza cez celé naše územie a miestami prináša aj výdatné zrážky, v oblasti Malých Karpát s intenzitou aj nad desať milimetrov za hodinu s celkovým úhrnom v tejto oblasti už ojedinele nad 120 milimetrov. Vyskytujú sa aj búrky na prednej strane zrážkového pásma na východe, no nie sú veľmi silné, ale rovnako je pri nich vyššia intenzita dažďa,“ uviedol ústav.
Momentálne zrážkové pásmo už začína prechádzať cez západné Slovensko ďalej na severozápad, na juhu Podunajskej nížiny tak dážď ustáva. V priebehu najbližších hodín sa pásmo trvalých a výdatných zrážok presunie ďalej na severozápad, a tak miestami pršať prestane úplne. „Nie však všade, pretože naďalej sa u nás bude vlniť studený front, miestami tak treba naďalej počítať s dažďom a prehánkami, ojedinele i búrkami,“ dodali meteorológovia.
16:53 Myjava vyhlásila druhý stupeň povodňovej aktivity
Primátor Myjavy Ľubomír Halabrín vyhlásil na území mesta druhý stupeň povodňovej aktivity. Dôvodom je neustávajúci prívalový dážď, ktorého dôsledkom dochádza na území mesta a priľahlých častí Turej Lúky na rieke Myjava a všetkých jej prítokoch k stúpaniu hladín vodných tokov. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na hovorcu mesta Mareka Hrina.
V piatok 13. septembra na mestskom úrade opäť zasadol krízový štáb. Cieľom stretnutia bola aktualizácia informácií o stave vodných tokov a rizikových lokalít. „Pripravených je aktuálne 520 vriec naplnených pieskom na stavbu protipovodňových zábran a neustále sa monitorujú prítoky rieky Myjava i rieka samotná,“ podotkol Hrin.
Zástupcovia mesta aktívne komunikujú s vodohospodármi o stave vodných nádrží Stará Myjava a Brestovec, pripravený je aj suchý polder pri myjavskej nemocnici Hovorca doplnil, že koryto rieky Myjava bolo v intraviláne mesta a mestskej časti Turá Lúka v predošlých rokoch zregulované tak, aby jeho profil v kritických chvíľach zvládol odviesť storočnú vodu. Z neho zatiaľ bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí.
Samospráva podľa Hrnu pri príprave na nadchádzajúci víkend ráta so všetkými scenármi, od mierneho dažďa po vyliatie koryta. A to vrátane evakuácie obyvateľov postihnutých lokalít. Tí by boli v prípade potreby prostredníctvom autobusov sústreďovaní do telocviční vybraných škôl. Hovorca doplnil že všetci v krízovom štábe dúfajú že k tejto situácii nedôjde.
16:18 Krízový štáb mesta Skalica bude v pohotovosti počas celého víkendu
Krízový štáb mesta Skalica bude v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou v pohotovosti počas celého víkendu. Situácia je podľa informácii TASR zatiaľ pokojná. Po piatkovom zasadnutí o tomto rozhodnutí informovala na sociálnej sieti primátorka mesta Oľga Luptáková.
„Mestská polícia Skalica bude v teréne monitorovať situáciu 24 hodín denne. V prípade potreby bude kontaktovať hasičov či iné zložky,“ priblížil náčelník skalickej mestskej polície Ferdinand Mach. Okrem profesionálnych hasičov sú pripravení pomôcť aj dobrovoľní hasiči.
16:15 ZSSK zavádza nový systém informovania cestujúcich, zvyšuje svoju pripravenosť
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upozorňuje, že v nasledujúcich dňoch môže dôjsť k zdržaniam v železničnej doprave v dôsledku extrémneho počasia na Slovensku i v okolitých krajinách. Na niektorých úsekoch tratí môžu extrémne zrážky a vietor spôsobiť poškodenie železničnej infraštruktúry. Zamestnanci ZSSK sú preto v pohotovosti a pripravení rýchlo reagovať na vzniknuté situácie. Podľa informácii na webe dispečeri ZSSK budú nepretržite sledovať situáciu 24 hodín denne. V spolupráci s manažérom železničnej infraštruktúry, Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR), budú pripravení pružne reagovať na akékoľvek zmeny v prevádzke.
Spoločnosť má zároveň pre rôzne scenáre vypracovaný havarijný plán, ktorý umožňuje efektívne riešenie mimoriadnych situácií. Národný dopravca odporúča cestujúcim, aby sa obzvlášť v tieto dni na cestu dostatočne pripravili. A to najmä v prípade dlhších jázd. Zásoby jedla, tekutín a liekov by ale mali byť zabezpečené aj pri kratších trasách, keďže môže dôjsť k neplánovaným zdržaniam.
V priebehu septembra spoločnosť spustila nový systém publikovania informácií priamo z dispečingu. Tento systém umožňuje súčasnú distribúciu až na 5 rôznych sociálnych sieťach. Týmto krokom ZSSK zaručuje, že cestujúci budú ešte rýchlejšie a efektívnejšie informovaní o všetkých mimoriadnostiach a zmenách.
16:08 Spoločnosť Coca-Cola pomôže oblastiam zasiahnutým povodňami
Spoločnosť Coca-Cola HBC Česko a Slovensko pripravila stovky paliet balenej vody, tie vie okamžite poskytnúť ako pomoc oblastiam, ktoré sú zasiahnuté povodňami. Spoločnosť o tom informovala prostredníctvom tlačovej správy. Pomoc bude distribuovaná v spolupráci s Českým a Slovenským Červeným krížom a Hasičským záchranným zborom.
„Vo štvrtok sme presunuli špeciálne zásoby vody do rôznych skladov najmä na Morave a na západnom Slovensku, teda do oblastí, kde sa očakávajú najvážnejšie dopady v podobe záplav,“ povedal Michal Dyttert, riaditeľ pre externé vzťahy a udržateľnosť spoločnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.
„Balenou vodou sme tiež predzásobili potravinové banky, aby mohla byť pomoc rýchlejšie a efektívnejšie distribuovaná na potrebné miesta,“ dodal Dyttert. Táto pomoc je plne koordinovaná s regionálnymi koordinačnými centrami, ktoré zaisťujú logistiku zásobovania.
„Prosíme, aby všetky žiadosti o dodávky nápojov boli smerované primárne na tieto centrá, čo urýchli celý proces a zaistí efektívnu distribúciu do zasiahnutých oblastí.“ Pre prípad, že by bola potreba skutočne naliehavá, môžu starostovia zasiahnutých obcí kontaktovať spoločnosť Coca-Cola HBC SR a ČR prostredníctvom oficiálnych kanálov, ktoré sú dostupné na webovej stránke cz.coca-colahellenic.com.
16:00 Bratislava vyhlásila mimoriadny stav, o pár týždňov budú bojovať s komármi
Vzhľadom na prognózy a stanoviská SHMÚ mesto Bratislava pristúpilo k vyhláseniu mimoriadnej situácie. Podľa vyjadrenia na sociálnej sieti to mestu v prípade potreby umožňuje pružnejšie a efektívnejšie reagovať na vývoj celej situácie a realizovať všetky potrebné kroky.
Vzhľadom na silný nárazový vietor mesto naďalej odporúča vyhnúť sa návšteve mestských lesov, parkov, vrátane Sadu Janka Kráľa či cintorínov, najmä kvôli možnému poškodeniu konárov či stromov.
„V nasledujúcich dňoch a týždňoch budeme intenzívne monitorovať aj liahniská komárov, ktoré sa nachádzajú najmä v záplavových územiach, kde sa počas povodní ráta s vybrežením riek. Po vyliahnutí lariev komárov, v prípade opätovného teplejšieho počasia, budeme ihneď zasahovať s účinným larvicídom BTI.“
15:45 Výstrahy pred výdatným dažďom trvajú až do pondelka
Meteorologička Nikoleta Hrušková zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) informovala, že výstrahy pred výdatným dažďom potrvajú až do 16. septembra. Na studenom fronte sa nad severným Talianskom prehĺbila tlaková níž. Tá sa pomaly presúva do strednej Európy. V súvislosti s poveternostnou situáciou zrážky budú pretrvávať až do pondelka 16. septembra, pritom budú mať rôznu intenzitu. Informuje TASR.
Hrušková informovala, že najviac zrážok očakávajú na západe Slovenska, konkrétne Záhorie a Myjava, kde do pondelka 16. septembra spadne kumulatívne 230 mm zrážok. „Aktuálna situácia je taká, že v tejto chvíli do 14:00 hodiny zaznamenávame na Záhorí, v Malých Karpatoch a v oblasti Myjavy úhrn zrážok od 60 do 110 mm. Prší takmer na celom Slovensku s výnimkou Zemplína a väčšiny Prešovského kraja, kde sa v tejto chvíli zrážky nevyskytujú. Na ostatnom území sú úhrny kumulatívne zhruba do 50 mm,“ informovala meteorologička.
Najvýdatnejšie zrážky sa budú vyskytovať dnes a zajtra, čo platí opäť najmä pre Záhorie a oblasť Myjavy. V nedeľu cez deň meteorológovia očakávajú, že zrážky budú postupne klesať na intenzite.
„Vydali sme aj výstrahu pred silným vetrom pre juhozápadnú časť Slovenska. Pribudne aj výstraha pred silným vetrom pre celé Západné Slovensko a pre Žilinský kraj a tiež v nižších a vyšších polohách na horách,“ informovala Hrušková.
Hydrológ Peter Smrtník zo SHMÚ informoval, že vodné toky už začínajú stúpať, pričom najhoršie je na tom Morava a Dunaj. „Očakávame výrazné vzostupy jednak na toku Morava. Výrazne stúpne na jej prítokoch v oblasti Záhoria, kde budú prekročené tretie stupne povodňovej aktivity,“ informoval hydrológ s tým, že výrazné stúpanie hladiny sa očakáva aj na rieke Dunaj, kde bude vyhlásený prvý alebo druhý stupeň povodňovej aktivity.
15:38 Slovákom cestujúcim z Rakúska sa predlžujú doklady
Cestujúci ktorí idú do, z alebo cez Rakúsko majú možnosť flexibilne využiť zakúpené cestovné doklady. Deje sa tak v súvislosti s mimoriadnou situáciou spôsobenou nepriaznivým počasím, ktoré môže v nasledujúcich dňoch narušiť železničnú dopravu na susedných tratiach. Informoval o tom hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), Dominik Drevický.
Hovorca spresnil, že cestovné doklady vydané do štvrtka, teda 12. septembra vrátane, určené na cestovanie v dňoch 13. až 15. septembra je možné využiť až do stredy 18. septembra. V prípade použitia pôvodného lístka po strede 18. septembra je však potrebné predložiť potvrdenie o meškaní vlaku alebo cestovný lístok vymeniť.
Toto opatrenie sa vzťahuje na všetky cestovné lístky vrátane lístkov viazaných na konkrétne vlaky, ako aj na vlaky Nightjet. Lístky Nightjet je možné využiť aj v denných vlakoch.
Na vlaky s povinnou rezerváciou je potrebné si zabezpečiť nové rezervácie, ktoré sa vydávajú bezplatne v pokladniciach ÖBB. Drevický zdôraznil, že možnosť platí pre všetkých zákazníkov, ktorí cestujú do,z alebo cez Rakúsko, a to bez ohľadu na to, v ktorej krajine bol lístok na vlak vydaný.
14:52 Mestu na Záhorí povodne nehrozia, zachraňujú ich rybníky
Okresné mesto Malacky na Záhorí uviedlo prostredníctvom sociálnych sietí, že hydrologická situácia je stabilizovaná. Riziko povodní, až na možnosť lokálne zaplavených miest, nehrozí. Primátor Malaciek Juraj Říha vysvetlil, že mesto chránia okolité rybníky. Tie majú zatiaľ dostatočnú kapacitu na zachytenie zrážok.
„Ak by sa predsa len naplnili, ich správca – Vojenské lesy a majetky SR, Odštepný závod Malacky – situáciu monitoruje a v takom prípade je pripravený vodu nasmerovať na okolité lúky a lesy,“ doplnil.
V samotnom meste je potrebné podľa primátora rátať s lokálnym zaplavením niektorých miest, ako je napríklad podjazd Jesenského. Záhorie je slovenským regiónom, ktorý čelí najväčšiemu riziku povodní z extrémnych zrážok. Tie majú trvať až do pondelka 16. septembra.
14:45 ŽSR už prijali opatrenia, zamestnanci sú v pohotovosti
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) prijali opatrenia v súvislosti s nepriaznivým počasím. Začali už kontrolovať železničné zvršky aj spodky i čistotu a priepustnosť priepustov a mostov, kde by sa mohli naplavením kmeňov stromov alebo konárov tvoriť prekážky v prietoku vody. Podľa informácii TASR od hovorkyne ŽSR Vladimíry Bahýlovej sú všetci zamestnanci železníc v pohotovosti a majú k dispozícii aj potrebné mechanizmy, ako motorové píly, čerpadlá a ďalšie náradia na odstránenie prípadných prekážok.
„Dispečeri ŽSR, ktorí sú v nepretržitej službe, pravidelne dostávajú hlásenia o meteorologickej situácii a podľa potreby informujú a koordinujú príslušných zamestnancov, aby bola zabezpečená bezpečnosť a plynulosť železničnej prevádzky,“ uviedla Bahýlová.
Bahýlová doplnila, že venujú zvýšenú pozornosť miestam, kde je riziko podmáčania terénu, vyvrátenia stromov či zaplavenia koľají a výhybiek. ŽSR tiež monitorujú miesta, kde by sa mohla hromadiť zrážková voda.
14: 35 Vojaci pomôžu pri preventívnom spevnení hrádze rieky Morava na Záhorí
Vojaci pomôžu pri preventívnom spevnení hrádze rieky Morava neďaleko obce Kopčany v okrese Skalica. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na veliteľa zásahu tohto úseku Juraja Klátika z HaZZ. Na približne štvorkilometrovom úseku budú položené vrecia s pieskom.
„Momentálne si navážame stavebný materiál, čo je piesok a vrecia. Na mieste máme 40 kadetov Strednej odbornej školy Policajného zboru v Pezinku, 40 príslušníkov Ozbrojených síl SR a desať príslušníkov HaZZ,“ povedal Klátik.
Jedná sa o preventívne opatrenie aby sa predišlo vyliatiu rieky z koryta. Hrádza bude spevnená v úseku štyroch kilometrov od Kopčian smerom na Holíč. „Zatiaľ budeme vrecia ukladať v jednom rade, poprípade potom pridáme druhý alebo tretí rad. Podľa toho, ako bude stúpať hladina rieky,“ dodal.
Veliteľ Klátik dodal, že druhý zásahový úsek sa nachádza pri Veľkých Levároch. Tam majú byť okrem vriec s pieskom ukladané aj protipovodňové bariéry, ktoré sa naplnia vodou.
14:20 Policajti začali situáciu s počasím monitorovať
Kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam začali policajti vo zvýšenej miere monitorovať situáciu v Bratislavskom kraji. Vodičov upozorňujú, aby neparkovali pod stromami a na miestach, kde môže dôjsť k zatopeniu vozidla. Bratislavská krajská polícia o tom informuje na sociálnej sieti, informuje TASR. Policajti v Bratislavskom kraji už viackrát zasahovali.
„Doposiaľ boli policajné hliadky vyslané na Slovanské nábrežie do mestskej časti Devín, kde je aktuálne zatopená časť parkoviska. Ďalej boli vyslaní na Budyšínsku ulicu, kde došlo k pádu konára na vozovku. Na Odborárskej ulici a taktiež na Račianskej ulici v blízkosti Depa Krasňany vykonávali potrebné úkony spojené s padnutým stromom na dve osobné motorové vozidlá,“ priblížila polícia.
13:54 SNG bude zatvorená
Slovenská národná galéria na svojej sociálnej sieti uviedla, že bude pre nepriaznivé počasie zatvorená.
„Na základe meteorologických varovaní a očakávanej stúpajúcej hladiny rieky Dunaj bude z preventívnych bezpečnostných dôvodov Slovenská národná galéria zatvorená od dnes 13.9. 14:00 do nedele 15.9. 2024,“ uvádza SNG.
13:50 Policajti zasahovali na viacerých miestach
Zhoršené poveternostné podmienky v Bratislavskom kraji si vyžiadali zvýšenú pozornosť policajných hliadok. Príslušníci Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave už museli zasahovať na viacerých miestach. Polícia na svojej sociálnej sieti vyzýva vodičov k zvýšenej opatrnosti vzhľadom na aktuálnu situáciu.
„V tejto súvislosti upozorňujeme vodičov, aby neparkovali pod stromami a na miestach, kde môže dôjsť k ich zatopeniu,“ varuje.
Komplikácie sa nevyhli ani Račianskej ulici, kde v blízkosti Depa Krasňany spadol strom na dve zaparkované autá. Policajti na mieste vykonali potrebné úkony. Podobná situácia nastala aj na Budyšínskej ulici, kde došlo k pádu konára na vozovku.
Problémy hlásili aj z mestskej časti Devín, kde na Slovanskom nábreží došlo k čiastočnému zaplaveniu parkoviska. Ďalšie komplikácie boli zaznamenané na Odborárskej ulici.
13:42 Hasiči v ČR už evakuovali 125 ľudí
Juhomoravskí hasiči v piatok evakuovali 125 osôb z chatovej oblasti Biskoupky pri Brne v súvislosti so silnými dažďami a hroziacimi povodňami. Šesť hasičských jednotiek prevážalo študentov a vedúcich cez zaplavený most na bezpečné miesto, odkiaľ mali zabezpečený vlastný transport.
Masarykova univerzita v Brne tiež preventívne evakuovala študentov z internátov v Komárove kvôli hrozbe storočnej vody. Škola zároveň pozastavila nástup českých a slovenských študentov na ostatné internáty pred začiatkom nového akademického roka a odporučila im stráviť víkend doma. Bezpečnosť študentov je pre univerzitu najvyššou prioritou.
13:10 V Ružomberku preventívne zasadol krízový štáb
Ružomberok sa pripravuje na možné povodňové riziko. Mesto reaguje na predpovede meteorológov a venuje zvýšenú pozornosť rieke Revúca, ktorá začiatkom roka spôsobila problémy po silných dažďoch. V piatok sa preto uskutočnilo preventívne zasadnutie krízového štábu.
Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil pre okres Ružomberok prvý stupeň hydrologickej výstrahy. Tento stupeň naznačuje možnosť menších škôd na majetku, pričom celkové nebezpečenstvo sa považuje za relatívne nízke.
Napriek tomu mesto neponecháva nič na náhodu. Vladimír Miškovčík, hovorca mesta, informoval o aktuálnych opatreniach: „Sme v spojení s dobrovoľnými hasičmi, ktorí sú pripravení v prípade potreby zasiahnuť. Pomôžu aj chlapi z Komunálnych služieb preventívnou pohotovosťou počas tohto víkendu.“ Okrem Revúcej sú pod dohľadom aj ďalšie potenciálne rizikové vodné toky v meste.
13:00 V ČR hrozí aj viac než storočná voda
Na niektorých tokoch v Českej republike hrozí viac než storočná voda, varoval český premiér Peter Fiala po piatkovom zasadnutí Ústredného krízového štábu. Aktuálne údaje naznačujú, že krajina pred sebou nemá jednoduché dni.
Vláda podniká všetky potrebné opatrenia na prevenciu škôd na majetku a zdraví ľudí. Od utorka sa začala odpúšťať voda z vodných nádrží a od stredy sa zvolávajú povodňové komisie. Premiér Fiala vyzval občanov, aby sa správali maximálne zodpovedne, keďže krajinu nečaká jednoduchý víkend.
12:58 Situácia v Malackách je stabilizovaná
„Vďaka rybníkom v okolí je mesto chránené, pretože zatiaľ majú dostatočnú kapacitu na zachytenie zrážok. Ak by sa predsa len naplnili, ich správca – Vojenské lesy a majetky SR, Odštepný závod Malacky – situáciu monitoruje a v takom prípade je pripravený vodu nasmerovať na okolité lúky a lesy,“ uviedol primátor Malaciek Juraj Říha.
Niektoré z rybníkov pri Malackách boli nedávno rekonštruované. „Potok Malina má viac vody ako obvykle, ale má pomerne veľké koryto. Priamo v Malackách očakávame lokálne zaplavené miesta, napríklad podjazd na Jesenského,“ doplnil primátor.
12:45 Bratislava vyhlasuje mimoriadnu situáciu
Na základne stanovísk Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) a vývoja situácie vyhlásil magistrát hlavného mesta na dnes mimoriadnu situáciu.
Ako ťa informujeme, museli uzatvoriť aj frekventované parkovisko. „Situáciu priebežne monitorujeme, budeme ju vyhodnocovať a informovať o znovuobnovení prevádzky parkoviska,“ doplnil hovorca hlavného mesta Peter Bubla.
12:15 Dronisti pracujú 24 hodín denne
Vzhľadom na aktuálne počasie na Slovenskou, keď sú vydané výstrahy druhého stupňa pred vetrom, dažďom aj povodňami, sa nám podarilo zistiť, ako svojou prácou prispievajú k monitorovaniu nebezpečných oblastí dronisti Jakub a Dominik.
„Naša úloha je jasná,“ vysvetľuje Jakub Veselý. „Keď ustúpi silný dážď, vzlietame s dronmi. Kontrolujeme oblasti s popadanými stromami, hľadáme anomálie. Ak sa zrúti budova, prehľadávame ju.“
12:00 Čo robiť počas povodní
Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník v exkluzívnom rozhovore rozprával pre Startitup o nebezpečenstve povodní.
Ak sa nachádzaš počas povodne v aute, odborník radí okamžite nájsť odbočku. Najväčšou chybou pritom je zastaviť pod mostom, ktorý križuje diaľnicu. Je to podľa Zábojníka nezodpovedné a nebezpečné, pretože takto vznikajú tragédie.
11:54 Najvyšší stupeň povodňovej aktivity sa očakáva v sobotu
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) očakáva vyhlásenie najvyššieho stupňa povodňovej aktivity v sobotu. Členovia ústrednej povodňovej komisie ubezpečili, že intenzívne komunikujú s dotknutými samosprávami.
V piatok o 12.00 h sa uskutoční hlasitá skúška sirén, ktoré ovládajú mestá a obce vlastným ovládaním, skúška sa netýka elektronicky ovládaných sirén krajských miest.
11:52 Česko rozširuje výstrahy
Intenzívne zrážky a silný vietor sužujú Českú republiku, pričom najvyšší stupeň ohrozenia v súvislosti s povodňami sa už vzťahuje aj na Prahu a väčšinu Stredočeského kraja. Od štvrtka do piatku dopoludnia zaznamenali meteorológovia výrazné zrážky naprieč krajinou. Zatiaľ čo vo východnej časti Čiech, na Morave a v Sliezsku napršalo 15 až 60 milimetrov, v Orlických horách namerali rekordných 80 milimetrov zrážok.
Okrem povodňového nebezpečenstva čelí celé územie Českej republiky hrozbe silného vetra. Zvláštna pozornosť je venovaná oblasti Krušných hôr, kde meteorológovia varujú pred mimoriadne intenzívnymi zrážkami.
11:40 Viac ako 400 milimetrov za 3 dni
Nový riaditeľ SHMÚ Vasil Penev informoval, že dážď môže mať úhrn až 400 milimetrov za tri dni. Hovoril však o Jeseníkoch v Česku, pričom nie je jasné, odkiaľ má túto informáciu, píše Denník N s tým, že podľa českých úradov má ísť o viac ako 300 milimetrov.
Ako sme už informovali, na Slovensku očakáva SHMÚ ojedinele cez 200 milimetrov. Denník pripomína, že Penev nie je meteorológ.
11:29 Úroveň piešťanských vodných hladín je štandardná
Mesto Piešťany na svojej sociálnej sieti informuje, že úroveň vodných hladín je zatiaľ štandardná. V pohotovosti sú všetky zainteresované organizačné zložky. Podľa mesta sa hladiny rieky Váh a potoka Dubová sa zatiaľ nezdvíhajú.
„Môžeme potvrdiť, že aj situácia v meste je v tejto chvíli bežná – ako v každý iný daždivý deň,“ doplnila samospráva.
11:18 NDS vstupuje do pohotovostného režimu
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) uviedla do pohotovostného režimu všetky svoje strediská správy a údržby diaľnic, aby zabezpečila bezpečnosť a plynulosť premávky na diaľniciach a rýchlostných cestách.
„Potenciálnymi problémami, ktoré môže spôsobiť počasie, sa zaoberáme už od polovice týždňa. Stiahli sme dostupných pracovníkov, pripravili sme si postupy a v prípade potreby vieme operatívne presunúť pomoc aj z ďalších regiónov,“ informoval Rastislav Droppa, podpredseda predstavenstva a prevádzkový riaditeľ NDS.
11:13 Intenzita zrážok sa ešte zvýši
Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej sociálnej sieti, počas najbližších hodín sa intenzita zrážok ešte zvýši. Pocítiť to majú hlavne obyvatelia Záhoria. Maximum má intenzita zrážok dosiahnuť neskôr popoludní.
„Najvyššia bude na Záhorí a v Malých Karpatoch, kde k zvýšeniu úhrnov prispeje aj náveterný efekt vplyvom silného severozápadného vetra na zadnej strane níže, maximá intenzity tak môžu byť až okolo 15 mm/h. Zároveň sa do toho môžu podvečer pridať aj tzv. konvektívne pásy zrážok (niečo na štýl klasických prehánok), ktoré ešte prispejú k navýšeniu úhrnov zrážok,“ píše SHMÚ s tým, že očakáva rekordne vysoké denné úhrny zrážok na krajnom západe krajiny.
11:03 Primátor Levoče zvolal krízový štáb pre hrozbu povodní
Nepriaznivá predpoveď počasia prinútila primátora Levoče Miroslava Vilkovského zvolať krízové zasadnutie. Slovenský hydrometeorologický ústav varuje pred intenzívnymi zrážkami a silným vetrom, pričom v levočskom okrese sa očakáva úhrn dažďa 70 až 120 milimetrov.
Mesto už pristúpilo k regulácii vodnej nádrže a od piatka do pondelka platí výstraha prvého stupňa. Technické služby upravili stav nádrže, aby zvládla očakávané zrážky bez zvýšenia prietoku Levočského potoka. Na krízovom štábe sa zišli kľúčoví predstavitelia mesta, aby vypracovali stratégiu a zabezpečili prostriedky na zvládnutie potenciálnych krízových situácií.
Sociálny podnik pripravil vrecia s pieskom a vozidlá, mestské lesy preverili rizikové oblasti a pripravili techniku. Počas nasledujúcich dní budú v pohotovosti pracovníci mesta aj mestskej polície.
10:55 V pohotovosti sú všetky záchranné zložky
Na dnešnom rokovaní Ústrednej povodňovej komisie boli aj hasiči, armáda či predstavitelia policajných zložiek. Na tlačovej konferencii upozornil prezident policajného zboru Ľubomír Slovák, že pravdepodobne bude potrebné odkláňať dopravu.
Niektoré časti ciest totiž môžu byť zaplavené. Majetky občanov sú policajné zložky pripravené chrániť „pred prípadným rabovaním“. V Bratislave podľa Soláka hrozí zaplavenie niektorých podchodov.
Z Humenného presunul hasičský zbor časť techniky do okolia Malaciek. Zároveň je v pohotovosti vyše 320 vojakov.
10:49 Situácia na rieke Morava sa zhoršuje
„Vzhľadom na to, že situácia, ktorá sa vyvíja na rieke Morava oproti projekcii, ktorá nám bola daná včera, sa zhoršuje,“ povedal na tlačovej konferencii po zasadnutí Ústrednej povodňovej komisie minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) s tým, že výška vody má od zajtra dosahovať stupeň viac ako 5 metrov.
„Vzhľadom na túto situáciu sme potrebovali aktivovať všetky bezpečnostné zložky, aby ešte teraz v čase, keď vietor nedosahuje rýchlosť 80 kilometrov na hodinu, boli pripravené všetky útvary,“ povedal Taraba.
Vodohospodári a hasiči boli poverení určením miesta, kde by mohlo prísť k regulovanému vypusteniu rieky mimo obývaných oblastí. Ak sa situácia zhorší, zvážia podľa Tarabu jej cielené vypustenie. Minister zároveň informoval, že Ústredná povodňová komisia zasadne aj zajtra o 9:00 h.
10:40 Nitra ruší viaceré akcie
Nepriaznivé počasie v Nitre spôsobilo vlnu zrušených podujatí. Obyvatelia mesta sa musia pripraviť na zmeny v plánovanom programe, keďže predpoveď hlási intenzívne zrážky.
Ako informuje Denník SME, vyhliadkové kolo na námestí už ukončilo svoju prevádzku 12. septembra, skôr ako sa pôvodne plánovalo. Jeho demontáž sa uskutoční ešte dnes. Botanická záhrada zostáva zatvorená a organizátori boli nútení zrušiť aj ďalšie obľúbené akcie vrátane piatkovej nočnej cyklojazdy a sobotňajšieho Chrenovského kotlíka.
Medzi zrušenými podujatiami je aj slávnostné otvorenie novej pumptrackovej dráhy v areáli Regionálnej správy a údržby ciest v Mlynárciach, ktoré sa malo konať v sobotu. Župa prisľúbila, že náhradný termín bude oznámený neskôr.
10:30 Práce pod Strečnom museli prerušiť
Nestabilný svah medzi Strečnom a Dubnou Skalou je už niekoľko týždňov predmetom sanačných prác, ktoré si vyžiadali dopravné obmedzenia. Aktuálne však došlo k dočasnému pozastaveniu prác na brale pri Strečne kvôli nepriaznivému počasiu. Slovenská správa ciest (SSC) v tejto súvislosti oznámila, že úsek cesty I/18 pod Strečnom bude od piatku do pondelka 16. septembra ráno prejazdný bez obmedzení pre obojsmernú premávku.
„V pondelok ráno zhotoviteľ rozhodne o ďalšom postupe prác podľa vývoja poveternostnej situácie. SSC bude o riadení dopravy informovať,“ uviedla hovorkyňa SSC Jana Lukáčová.
9:50 – Masarykova univerzita v Brne evakuuje študentov
Hrozba storočnej vody núti Masarykovu univerzitu v Brne konať. Bezpečnostný a krízový výbor univerzity prijal rozhodnutie o preventívnej evakuácii študentov z internátov v mestskej časti Komárov, informuje portál Blesk.cz. Toto opatrenie prichádza v reakcii na predpoveď, podľa ktorej by v nedeľu mohla oblasť zasiahnuť povodeň nevídaných rozmerov.
„Z tohto dôvodu sa Masarykova univerzita rozhodla všetkých svojich už ubytovaných študentov preventívne evakuovať. Bezpečnosť, ochrana životov a zdravia našich študujúcich je pre nás najvyššou prioritou,“ vyhlásilo vedenie univerzity.
Prognózy naznačujú, že voda by mohla v internátnych budovách dosiahnuť alarmujúcu výšku až 50 centimetrov. Takýto scenár by mohol mať za následok nielen materiálne škody, ale aj prerušenie základných služieb, ako sú dodávky vody a elektriny.
9:20 – Zrážky budú intenzívnejšie
Ako sme ťa už informovali, vo štvrtok zaviedol SHMÚ najvyššiu možnú výstrahu pred dažďom. Už vo štvrtok totiž prekvapili meteorológov úhrny na Záhorí a Myjave, ktoré podľa SHMÚ dosiahli 22 až 33 mm s hodinovou intenzitou 3 až 5 mm. Tento jav bol spôsobený podhodnotením náveterného efektu v predpovedných modeloch.
Piatok prinesie ešte intenzívnejšie zrážky. V najviac zasiahnutých oblastiach môže intenzita dosiahnuť 8 až 10 mm za hodinu. Zrážková vlna prejde z Maďarska nad Slovensko a južné Poľsko, pričom Záhorie bude najviac ovplyvnené kvôli zosilneniu zrážok náveterným efektom.
Sobota bude charakteristická úzkym pásom intenzívnych zrážok, ktorý sa bude tiahnuť od Poľska cez Moravu, Dolné Rakúsko až po Záhorie. Tento jav je výsledkom vývoja kopovitej oblačnosti na severozápadnom okraji tlakovej níže.
Ako informuje portál Počasie a radar, teploty budú na pomery septembra v piatok veľmi nízke. Najnižšie maximálne teploty budú na západe, a to iba od 8 do 10 stupňov. Najteplejšie bude na juhovýchode, a to od 20 do 26 stupňov. Na severe sa budú pohybovať od 15 do 20 °C.
Na západe Slovenska bude úradovať aj silný severozápadný vietor, pričom môže v nárazoch dosiahnuť aj cez 70 kilometrov za hodinu. Pocitová teplota tak hlavne na západe bude najchladnejšia. Za extrémne nízke teploty na západnom Slovensku môže studený front.
Riziko vzniku povodní bude aj v sobotu najväčšie na Záhorí a na Považí. Ako sme už totiž spomenuli, výrazné dažde budú pokračovať počas celého víkendu. Najmenej zrážok bude na krajnom východe Slovenska, no riziko búrok je tam najväčšie.
Intenzita zrážok bude od severovýchodu kolísať až postupne ustávať počas nedeľňajšieho popoludnia. Na Záhorí a na krajnom západe však budú dažde pokračovať až do konca dňa, a to minimálne do polnoci.
Polícia SR na svojej sociálnej sieti uviedla, že silné lejaky môžu skomplikovať aj situáciu na cestách, a to predovšetkým na západe. Vyzvala vodičov na opatrnosť a aby jazdu prispôsobili povahe vozovky. Polícia upozorňuje na dodržiavanie rozostupov a na správne svietenie.
Ešte pred cestou si skontroluj technický stav auta, predovšetkým dezén pneumatík. „Opotrebované pneumatiky totiž nedokážu dostatočne odvádzať vodu, čo znižuje ich priľnavosť a zvyšuje riziko akvaplaningu či šmyku,“ vysvetlila polícia. Skontroluj aj stierače.
Museli zasahovať aj hasiči
Nočné búrky v Trnavskom kraji prinútili hasičov k akcii. Celkovo deväť zásahov si vyžiadalo nepriaznivé počasie, ktoré spôsobilo pády stromov a ohrozilo bezpečnosť na cestách.
„Na miestach incidentov pracovalo celkovo desať profesionálnych hasičov a sedemnásť dobrovoľníkov. K dispozícii mali deväť kusov špeciálnej hasičskej techniky,“ informovala Lena Košťálová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave.
Hasiči sa sústredili najmä na odstraňovanie spadnutých alebo nebezpečne naklonených stromov nad cestami. Tieto prekážky predstavovali vážne riziko pre plynulosť a bezpečnosť dopravy. Najväčší počet výjazdov zaznamenali okresy Trnava a Senica, kde hasiči zasahovali dvakrát. Dobrovoľné hasičské zbory z Šoporne, Cífera, Prietrže, Koválova a Vrbového tiež prispeli svojou pomocou, každý s jedným výjazdom.
V Bratislavskom kraji zasahovali hasiči aj dobrovoľní hasiči v súvislosti s nepriaznivým počasím od štvrtka do piatka 6.00 hod. pri 14 udalostiach. Informuje o tom Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave.
„Celkom 22 príslušníkov HaZZ a 23 členov dobrovoľných hasičských zborov odstraňovalo najmä spadnuté stromy z komunikácií a zaparkovaných vozidiel,“ približuje HaZZ.
Bratislavskí hasiči zasahovali sedemkrát, dobrovoľní hasiči z Petržalky dvakrát a členovia dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí Pezinok, Malacky, Stupava a Píla zasahovali celkovo pri piatich udalostiach.
Zdroje: SHMÚ, FB SHMÚ, Počasie a radar, iMeteo, FB Polícia SR, TASR, SITA, IG/@bratislava.sk, TS/Coca-Cola