Sledujeme protesty: Novela o mimovládkach rozdelila spoločnosť. „Fico chce vládnuť ako Putin,“ tvrdia iniciátori
- Slovensko znova ovládli protesty
- Kontroverzná novela o mimovládkach rozdelila spoločnosť

- Slovensko znova ovládli protesty
- Kontroverzná novela o mimovládkach rozdelila spoločnosť
Vo štvrtok večer sa v Bratislave a ďalších slovenských mestách (v Košiciach, Humennom, Liptovskom Mikuláši a Novom Meste nad Váhom) konajú protestné zhromaždenia odporcov novely zákona o mimovládnych organizáciách.
Legislatíva, ktorá je momentálne v parlamente, pochádza z dielne SNS a zavádza pre mimovládky s príjmom nad 35 000 eur povinnosť vypracúvať výkaz o transparentnosti, vrátane informácií o darcoch s príspevkami nad 5 000 eur ročne a údajov o členoch orgánov organizácie.

20:10 – Protestné zhromaždenie pred budovou parlamentu v Bratislave sa skončilo symbolicky – zaznením štátnej hymny. Ďalšie zhromaždenie je naplánované na štvrtok 24. apríla.
20:00 – Zuzana Janíčková z iniciatívy Nie v našom meste citovala na proteste Masaryka: „Skutočnej demokracii nestačia inštitúcie, ona potrebuje ľudí spojených ideou.“ Dodala, že protestujúcich spája idea Európy, slobody a demokracie.
Aktivistka varovala, že parlament budúci týždeň rozhodne, či sa Slovensko odkloní k ruským hodnotám. Pripravovaný zákon označila za najväčšie ohrozenie občianskych slobôd od roku 1989.
„Pán premiér, my ti nie sme kvôli puču, my sme tu preto, lebo nám záleží na slobode a demokracii,“ adresovala Ficovi, ktorý kvôli občianskej spoločnosti zvolal bezpečnostnú radu. „Nie sme pre Slovensko hrozbou, ale sme jeho krvným obehom a chrbtovou kosťou,“ zdôraznila a vyzvala poslancov, aby zákon odmietli.
19:50 – Podľa odhadov spoločnosti SafetyCrew sa bratislavského protestného pochodu zúčastnilo približne 8 až 9-tisíc ľudí. Informuje o tom Denník N.
19:40 – Pred zhromaždenými protestujúcimi pri budove parlamentu vystúpil aj známy spisovateľ a sociológ Martin Bútora, ktorý vo svojom príhovore pripomenul udalosti z novembra 1989. Poukázal na to, že občania v tom období túžili prevziať zodpovednosť za svoje záležitosti do vlastných rúk.
Bútora zdôraznil, že práve táto občianska iniciatíva viedla k tomu, že už v začiatkoch deväťdesiatych rokov pôsobilo na Slovensku niekoľko tisíc občianskych združení a neziskových organizácií. V súvislosti so súčasnou situáciou však vyjadril znepokojenie, že sme svedkami „kontrarevolúcie proti novembru 89“.
19:35 – Zákon o mimovládkach označili organizátori bratislavského protestu za útok na základné hodnoty. „Je to útok na našu slobodu, našu schopnosť vyjadrovať sa a ovplyvňovať rozhodovanie v našej spoločnosti,“ zaznelo pred parlamentom od organizátorov protestu v Bratislave.
„Je to problém nás všetkých. Ak dnes nebudeme konať, zajtra sa môžeme ocitnúť v situácii, kde nám bude odopretá možnosť bojovať za práva menšín, proti korupcii, a pomáhať tam, kde je to potrebné.“
Organizátori tiež upozornili na kľúčovú úlohu občianskeho sektora v demokratickej spoločnosti. „Občiansky sektor je pilierom demokracie, bez neho sa stávame slabšími a zraniteľnejšími voči autoritárskym tendenciám, ktoré vidíme z Úradu vlády aj z tohto parlamentu,“ dodali.
19:15 – Bezpečnostné opatrenia v podobe plota obkolesili budovu Národnej rady SR, kde sa demonštranti z pochodu v hlavnom meste postupne zhromaždili. Na pódiu pred parlamentom vystupuje DJ Young Aesthete, ktorý svojou hudbou vítal účastníkov protestu, keď dorazili na hradný kopec.
18:45 – Na košickom proteste sa zišlo približne 1500 ľudí. Napriek nižšej účasti zaznievajú ostré slová na adresu vlády. Informuje o tom Denník N.
„Vláda dala včera zelenú novému zákonu, ktorý vzniká výlučne na šikanu mimovládok, aby nás odradili od toho, o čo sa snažíme – pomáhať Slovensku,“ vyhlásila na proteste riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel.
Vo svojom vystúpení pripomenula podobné kroky autoritárskych režimov: „Tak postupoval aj Vladimir Putin v Rusku po protestoch v Moskve v roku 2012, ako aj Viktor Orbán v roku 2017, keď Maďarsko prijalo zákon proti mimovládkam o zahraničných agentoch.“
Dittel označila postup Ficovej vlády za najväčšie ohrozenie občianskych slobôd od revolúcie v roku 1989 a útok na základné demokratické princípy.
18:35 – Dav protestujúcich v Bratislave sa tiahne od Námestia slobody až po hotel Crowne Plaza na Hodžovom námestí. Posledné skupiny demonštrantov už opustili východiskový bod zhromaždenia na Námestí slobody.
18:35 – „Nová transakčná daň je elegantným spôsobom výpalníctva,“ vyhlásili organizátori na košickom námestí. Protestujúci zároveň vyjadrili nespokojnosť s tým, ako vláda zvláda situáciu okolo slintačky a krívačky. Informuje o tom portál SME.
18:30 – Demonštranti sa najskôr zhromaždili pri budove Slovenskej technickej univerzity a následne sa vydali na pochod smerom k Národnej rade SR. Počas presunu ulicami hlavného mesta skandujú heslá „Nie ruskému zákonu“ a „Dosť bolo Fica“. Po príchode k parlamentu podujatie pokračuje vystúpením rečníkov.
Fico hovorí o zavádzaní
Premiér Robert Fico (Smer-SD) reagoval na kritiku odmietnutím tvrdení organizácie Via Iuris ako zavádzajúcich. Návrh podľa neho vychádza z európskych štandardov. Z jeho tvrdení vyplýva, že novela nemá nič spoločné so zákonmi o zahraničných agentoch, aké existujú v USA či Izraeli. Zároveň avizoval úpravy časti týkajúcej sa lobingu a kritizoval označovanie novely za „ruský zákon“.
Občianske združenie Mier Ukrajine, jeden z hlavných organizátorov protestov, však vyjadrilo vážne obavy zo smerovania krajiny: „Slovensko postupne opúšťa civilizovanú Európu, lebo Robert Fico sa rozhodol, že chce vládnuť ako Putin. Bez kritiky a bez kontroly.“ Organizátori protestných akcií tvrdia, že zámerom legislatívy je umlčať kritikov vlády.
Združenie tiež poukázalo na analýzy organizácie Via Iuris, podľa ktorých je navrhovaná legislatíva v rozpore nielen s európskym právom, ale aj so slovenskou ústavou. Ako sme už dnes informovali, okrem zavedenia výkazov o transparentnosti má novela tiež regulovať lobing a rozšíriť informačné povinnosti pre mimovládne organizácie čerpajúce verejné prostriedky.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, Redakcia Startitup, SME, Denník N