Slintačka a krívačka na Slovensku: Mimoriadne opatrenia pri prevoze zvierat sa uvoľňujú
- Od stredy je možné prepravovať hospodárske zvieratá na schválené bitúnky v SR
- Umožnený je aj prevoz zvierat z iných štátov.

- Od stredy je možné prepravovať hospodárske zvieratá na schválené bitúnky v SR
- Umožnený je aj prevoz zvierat z iných štátov.
Hospodárske zvieratá, ktoré sa nachádzajú mimo reštrikčných pásiem, je od stredy opäť možné prepravovať na schválené bitúnky v SR. Vyplýva to z dodatku k mimoriadnym núdzovým opatreniam, ktorý vydal hlavný veterinárny lekár SR a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Martin Chudý. Informuje TASR.
Na bitúnky je prevoz povolený
Umožnený je aj prevoz zvierat z iných štátov do SR na schválené bitúnky. Týka sa to hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri. Akýkoľvek iný prevoz týchto zvierat okrem nevyhnutnej prepravy v rámci toho istého chovu a prepravy na bitúnok je naďalej zakázaný.
Premiestňovanie zvierat z chovov nachádzajúcich sa v ochrannom pásme a v pásme dohľadu sa riadi veterinárnymi opatreniami nariadenými miestne príslušnou regionálnou veterinárnou a potravinovou správou.
Mimoriadne núdzové opatrenia vstúpili do platnosti v piatok 21. marca. Platné sú až do odvolania. Vydané boli v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky na území SR.
Slintačka a krívačka zasiahla štyri slovenské farmy
Ako sme ťa informovali, epidémiu slintačky a krívačky potvrdili už v štvrtej obci. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč v utorok (25. 3.) na tlačovej konferencii oznámil nový prípad nákazy v obci Lúč na Ostrove. Nachádza sa v bezprostrednej blízkosti predchádzajúcich ohnísk – Medveďova, Ňáradu a Baky v okrese Dunajská Streda. Šírenie slintačky a krívačky tak nadobúda regionálny charakter s rastúcim epizootickým potenciálom.
Vírus postupuje rýchlo a núti farmárov prijímať radikálne opatrenia. Zvieratá v infikovaných a rizikových chovoch musia okamžite utratiť, čím sa prerušuje produkčný cyklus a ekonomika zasiahnutých fariem prakticky kolabuje. Štát zabezpečuje likvidáciu usmrteného dobytka prostredníctvom žilinskej kafilérie. Zároveň však spúšťa alternatívne riešenie, teda využitie vojenského priestoru pri Leviciach.
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) informoval, že viaceré štátne lokality prešli odborným posúdením a najvhodnejšie podmienky na likvidáciu dobytka ponúka areál v Leviciach.
„Zo všetkých miest ako najlepšie, kde je spodná voda najhlbšie a kde sú nepriepustné ílovité vrstvy, boli vyhodnotené Levice,“ vyhlásil Kaliňák. V tejto oblasti sa zlikviduje aj zdravý dobytok z infikovaných chovov, ktorý síce nevykazuje symptómy, no z dôvodu veterinárnej legislatívy podlieha usmrteniu.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) oznámil, že na Slovensko dorazili dvaja experti pod záštitou Európskej únie, ktorí posilnia odborný dohľad nad celou situáciou. Štát plánuje uhradiť škody spôsobené epidémiou slintačky a krívačky v plnej výške.
Bude mlieko a hovädzie mäso drahšie?
Epidémia slintačky a krívačky na Slovensku zatiaľ nezaznamenala výrazné zmeny na trhu s mliekom a hovädzím mäsom. Slovensko a Maďarsko sú malí producenti týchto komodít v EÚ, pričom slovenská produkcia mlieka predstavuje len 0,56 % a hovädzieho mäsa ešte menej. Krátkodobé dopady na lokálny trh môžu byť značné, no na európsky trh nemajú veľký vplyv.
Väčšie zdraženie by hrozilo, ak by sa nákaza rozšírila do krajín s vyššou produkciou, ako je Poľsko. Zasiahnuté bolo 0,7 % hovädzieho dobytka a 1,55 % dojníc, čo zatiaľ vedie k obmedzeným ekonomickým následkom.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, SIU