Slintačka a krívačka sa rozšírili na novú farmu. Analytik varuje pred zdražením mliečnych a mäsových produktov
- Vysoko nákazlivá slintačka a krívačka ohrozuje slovenské farmy
- Odborník prezradil, ako sa to prejaví na cenách niektorých komodít

- Vysoko nákazlivá slintačka a krívačka ohrozuje slovenské farmy
- Odborník prezradil, ako sa to prejaví na cenách niektorých komodít
Slovensko zasiahla epidémia slintačky a krívačky, ktorá vážne ohrozuje živočíšnu výrobu a farmársku ekonomiku. Nákaza sa už rozšírila na štyri farmy v južných regiónoch a vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu na celom území Slovenska.
Slintačka a krívačka patrí medzi vysoko nákazlivé vírusové ochorenia hospodárskych zvierat, ktoré dokáže v krátkom čase výrazne narušiť produkčný reťazec, od chovu až po konečný predaj hovädzieho mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov.
„Rýchla reakcia je kľúčová pre minimalizáciu väčších strát, a preto sú teraz stanovené prísne podmienky na zadržanie choroby. Okrem toho môže dočasne dôjsť k pozastaveniu obchodu s farmárskymi produktmi a živými zvieratami v postihnutých oblastiach, čo má za cieľ zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy. Tento krok môže v krátkodobom horizonte spôsobiť ekonomické straty a miestne zvýšiť ceny postihnutých produktov,“ uvádza Marek Nemky, analytik z XTB pre portál Peniaze.
Slintačka a krívačka zasiahla štyri slovenské farmy
Ako sme ťa informovali pred niekoľkými hodinami, epidémiu slintačky a krívačky potvrdili už v štvrtej obci. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč v utorok (25. 3.) na tlačovej konferencii oznámil nový prípad nákazy v obci Lúč na Ostrove.
Nachádza sa v bezprostrednej blízkosti predchádzajúcich ohnísk – Medveďova, Ňáradu a Baky v okrese Dunajská Streda. Šírenie slintačky a krívačky tak nadobúda regionálny charakter s rastúcim epizootickým potenciálom.
Vírus postupuje rýchlo a núti farmárov prijímať radikálne opatrenia. Zvieratá v infikovaných a rizikových chovoch musia okamžite utratiť, čím sa prerušuje produkčný cyklus a ekonomika zasiahnutých fariem prakticky kolabuje.
Štát zabezpečuje likvidáciu usmrteného dobytka prostredníctvom žilinskej kafilérie. Zároveň však spúšťa alternatívne riešenie, teda využitie vojenského priestoru pri Leviciach.
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) informoval, že viaceré štátne lokality prešli odborným posúdením a najvhodnejšie podmienky na likvidáciu dobytka ponúka areál v Leviciach.
„Zo všetkých miest ako najlepšie, kde je spodná voda najhlbšie a kde sú nepriepustné ílovité vrstvy, boli vyhodnotené Levice,“ vyhlásil Kaliňák. V tejto oblasti sa zlikviduje aj zdravý dobytok z infikovaných chovov, ktorý síce nevykazuje symptómy, no z dôvodu veterinárnej legislatívy podlieha usmrteniu.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) oznámil, že na Slovensko dorazili dvaja experti pod záštitou Európskej únie, ktorí posilnia odborný dohľad nad celou situáciou. Štát plánuje uhradiť škody spôsobené epidémiou slintačky a krívačky v plnej výške.
Hrozí zdražovanie mlieka a hovädzieho mäsa?
Odborná verejnosť v súvislosti s prebiehajúcou epidémiou slintačky a krívačky analyzuje aj potenciálny vplyv na cenový vývoj potravinárskych komodít, ako sú mlieko a hovädzie mäso. Z doterajších údajov vyplýva, že spotrebiteľský trh zatiaľ nezaznamenáva dramatické zmeny.
Slovensko i Maďarsko sú v rámci EÚ skôr okrajovými producentmi týchto komodít. Slovenské mliekarenské podniky každoročne vyprodukujú približne 813-tisíc ton mlieka, čo zodpovedá len 0,56 % produkcie Únie. Maďarsko pri objeme 1,73 milióna ton pokrýva zhruba 1,19 %.
Produkcia hovädzieho mäsa vykazuje ešte nižší podiel. Slovenskí farmári ročne porazia približne 24-tisíc kusov dobytka a maďarskí 84-tisíc. Celkový ročný objem v rámci EÚ predstavuje viac než 22 miliónov kusov. Ako uvádza analytik Marek Nemky z XTB: „Tieto údaje naznačujú, že krátkodobé dopady na lokálny trh by mohli byť značné, avšak na európsky trh to výrazný dopad mať nebude.“
Zásadnejšia zmena by mohla nastať v prípade, že by sa slintačka a krívačka rozšírila do krajín s vysokou mierou produkcie. Napríklad Poľsko zabezpečuje takmer 9 % európskej produkcie hovädzieho mäsa. V takom prípade by už regionálne zdraženie mäsových a mliečnych produktov nadobudlo reálnejší rozmer.
Na základe aktuálnych veterinárnych záznamov nákaza zasiahla približne 2 771 kusov hovädzieho dobytka, čo zodpovedá 0,7 % z celkového počtu chovaných zvierat na Slovensku (okolo 400-tisíc kusov). Výraznejší zásah však pocítili chovy dojníc. Z evidovaných 110-tisíc kusov sa infekcia potvrdila pri 1 700, čo predstavuje 1,55 %.
„Táto situácia nám ukazuje, že i keď epidémia postihuje istý podiel farmárskeho sektora, v širšom kontexte slovenského poľnohospodárstva ide stále len o relatívne malé čísla, čo by malo znamenať iba obmedzené ekonomické následky,“ dodáva analytik Nemky.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Peniaze, Redakcia SIU