Slnko obieha okolo Zeme, rádioaktívne mlieko stačí prevariť. V Rusku ľudia veria bludom, ukázal prieskum
- Rusi stále nemajú jasno v tom, ako funguje slnečná sústava
- Výsledky prieskumu však naznačujú, že sa gramotnosť populácie zvyšuje
- Rusi stále nemajú jasno v tom, ako funguje slnečná sústava
- Výsledky prieskumu však naznačujú, že sa gramotnosť populácie zvyšuje
Rusi často žijú v mylnej predstave o tom, ako funguje svet, naznačuje prieskum ruského štátneho strediska VCIOM.
Viac než tretina Rusov verí, že Slnko obieha okolo Zeme a pätina Rusov si myslí, že ľudia a dinosaury žili na Zemi súčasne. Sedem percent sa domnieva, že je rádioaktívne mlieko v poriadku, ak ho prevaria.
Prekvapivé výsledky
VCIOM na svojej webovej stránke uvádza: „Aj napriek pokroku vo vzdelávaní a dostupnosti všetkých druhov poznatkov žije tretina Rusov naďalej v ilúziách o takých základných vedeckých princípoch, ako je štruktúra slnečnej sústavy.“
Slovami reagujú na výsledky ich prieskumu, z ktorých vyplynulo, že každý tretí Rus (35 %) verí, že sa otáča Slnko okolo Zeme. Stredisko spomína aj výsledky obdobného prieskumu spred pätnástich rokov, odkedy sa počet ľudí s mylnou predstavou o 7 percentuálnych bodov zvýšil.
12 % respondentov súhlasilo s tvrdením, že Zem obieha okolo Slnka raz za mesiac. V roku 2007 s týmto výrokom súhlasilo 14 % respondentov a v roku 2011 20 %.
Ďalší z výrokov hlásal, že je rádioaktívne mlieko po prevarení v poriadku. S týmto tvrdením súhlasilo 7 % respondentov, čo je dvakrát menej než pred 15 rokmi (14 % v roku 2007).
Každý piaty Rus (21 %) verí, že pravekí ľudia mohli chodiť po našej planéte vedľa dinosaurov. V roku 2007 tomuto tvrdeniu verila takmer tretina opýtaných (30 %).
Pomerne zlé výsledky zaznamenali analytici aj pri odpovediach na otázku, či môžu geneticky upravené potraviny vyvolať rakovinu. 44 % opýtaných je presvedčených, že to tak skutočne je. Ich počet však v porovnaní s rokom 2014 výrazne klesol, vtedy s výrokom súhlasilo o 23 % viac ľudí.
32 % respondentov verí, že geneticky modifikované potraviny by mohli poraziť hlad na Zemi. V roku 2014 išlo o 38 % respondentov.
Posun k lepšiemu
„Hoci sa značná časť Rusov stále mýli v otázke otáčania Slnka okolo Zeme, podiel tých, ktorí uviedli nesprávne odpovede sa v prípade ostatných prezentovaných predstáv znížil. Znamená to, že sa úroveň prírodovednej gramotnosti populácie zvyšuje,“ konštatuje VCIOM.
Podľa odpovedí na šesť stanovených výrokov identifikovalo VCIOM tri skupiny Rusov podľa úrovne ich vedeckej gramotnosti: „Vedecká gramotnosť je vo väčšej miere ovplyvnená vzdelaním, konzumáciou médií, vekom a veľkosťou sídla, čo je logické a pochopiteľné.“
Prvá skupina zahŕňa respondentov, ktorí odpovedali správne aspoň na dve otázky. V tomto prípade ide o nízku úroveň vedeckej gramotnosti a spadá do nej 21 % Rusov.
Rusi s nízkou úrovňou prírodovednej gramotnosti sa podľa VCIOM vyznačujú vyšším vekom. V skupine nad 60 rokov uviedlo 33 % respondentov najviac dve správne odpovede. Typické pre nich tiež je aktívne sledovanie televízie (43 %), život na vidieku (32 %) a vzdelanie na stredoškolskej alebo nižšej úrovni (31-55 %).
Tí, ktorí odpovedali správne na tri alebo štyri otázky spadajú do skupiny strednej úrovne. Podľa výsledkov prieskumu ide o 44 % ruskej populácie.
Podiel Rusov so strednou úrovňou vedeckej gramotnosti je vyšší medzi ľuďmi so stredoškolským odborným vzdelaním (46 %) a medzi ľuďmi staršími ako 45 rokov (48 %), ako aj medzi obyvateľmi malých obcí do 100-tisíc obyvateľov (48 %).
Vysoká úroveň vedeckej gramotnosti zahŕňa ľudí, ktorí odpovedali správne na päť otázok či všetky otázky. Podľa prieskumu tam spadá 35 %.
Čo sa týka skupiny s vysokou úrovňou vedeckej gramotnosti, tá sa vyznačuje prevahou mladých ľudí (61 % osôb vo veku 18-24 rokov uviedlo päť a viac správnych odpovedí), aktívnym používaním internetu (49 %), vyšším vzdelaním (45 %) a životom v Moskve a Petrohrade (51 %) či v Severozápadnom federálnom okruhu (45 %).
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: VCIOM