Sloboda zvierat chce dať stopku klietkovému chovu. Pripája krátky film, ktorý ťa presvedčí
- Napriek očividným nedostatkom klietkového spôsobu chovu je v Európe každoročne v klietkach väznených viac ako 700 miliónov hospodárskych
- Klietky pritom zabraňujú mnohým prirodzeným inštinktom a potrebám zvierat, držia zvieratá v izolácii
- Napriek očividným nedostatkom klietkového spôsobu chovu je v Európe každoročne v klietkach väznených viac ako 700 miliónov hospodárskych
- Klietky pritom zabraňujú mnohým prirodzeným inštinktom a potrebám zvierat, držia zvieratá v izolácii
Prostredie klietok je chudobné, zväčša holé bez akéhokoľvek obohatenia na zamestnanie zvierat či pohodlný odpočinok, poskytujú minimum priestoru a znemožňujú pohyb. Mnohé sú navrhnuté tak, že neumožňujú zvieratám ani len zmeniť polohu či otočiť sa. Pletivové dno (aby mohli prepadať výkaly) spôsobuje zvieratám poranenia nôh. Výsledkom chovu v klietkach sú vážne zdravotné problémy a nepohoda. Klietkový chov je pritom stále akceptovaný aj u nás na Slovensku.
Túto trpkú realitu veľmi realisticky a s dávkou kreativity zobrazuje „Zeleným Oskarom“ ocenený krátky film M6NTHS/ 6 MESIACOV. Film holandskej režisérky Eline Heleny Schellekens získal cenu Panda Award, najvyššie ocenenie pre filmy z oblasti ochrany prírody a životného prostredia, známej práve ako “Zelený Oskar”. M6NTHS podporuje európsku občiansku iniciatívu Koniec doby klietkovej za ukončenie všetkých chovov hospodárskych zvierat v klietkach.
To ako naozaj žijú ošípané vo veľkochovoch u nás ale aj v celej Európe odhaľuje aj nasledujúci dokument z dielne hnutia OBRAZ. Ten obsahuje zábery z veľkochovov v Českej republike.
Ako pomôcť?
145 organizácií na ochranu zvierat sa spojilo, aby spoločne formou európskej občianskej iniciatívy navždy zakázali chov v klietkach pre všetky hospodárske zvieratá v EÚ: nosnice, prepeličky, husi a kačice na foie gras, králiky aj prasnice. Pridaj sa k iniciatíve End the Cage Age, potrebné je vyzbierať 1 milión podpisov.
Aj vďaka Slovákom sa už podarilo pomôcť zastaveniu klietkových fariem pre zajace
Prvá vlna kampane Slobody zvierat sa týkala králikov, pretože na farmách v EÚ sa ich každoročne dochová viac než všetkých ošípaných a kráv dohromady – viac ako 300 miliónov. Až 99 % žije v klietkach. Počas leta 2014 navštívil investigatívny tím Compassion in World Farming 16 veľkochovov králikov v Taliansku, Grécku , Českej republike , Poľsku a na Cypre. Členovia tímu dúfali, že utrpenie, ktoré odhalili na niekoľkých zajačích farmách ešte v roku 2012, bolo skôr výnimkou. Ukázalo sa však, že otrasné podmienky a rutinné podávanie antibiotík, aby zvieratá vôbec prežili, sú bežné, napriek tomu, že to legislatíva EÚ zakazuje.
V roku 2016 preto vyzvali Európsky parlament a všetkých 28 európskych ministrov poľnohospodárstva, aby prijali legislatívu, ktorá ukončí chov králikov v klietkach. Petíciu za ukončenie klietkových chovov králikov so 601 435 podpismi euroobčanov odovzdali v Bruseli. Európsky parlament následne prijal uznesenie, že králiky dostanú samostatnú legislatívu na ochranu, vrátane zákazu klietok, ktoré by mal nahradiť tzv. parkový systém chovu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti