Slon zabil ženu, potom prišiel na pohreb a zaútočil na jej telo
- Svet šokoval prípad napadnutia slonom
- Zviera sa vrátilo na pohreb ženy, ktorú zabilo
- Odborník upozorňuje, že slony nie sú nebezpečné
- Svet šokoval prípad napadnutia slonom
- Zviera sa vrátilo na pohreb ženy, ktorú zabilo
- Odborník upozorňuje, že slony nie sú nebezpečné
Indický distrikt Urísa pred pár dňami postihla netradičná tragédia. Sedemdesiatročnú obyvateľku miestnej dediny brutálne napadol slon, ktorý jej spôsobil zranenia, ktorým o pár hodín neskôr v nemocnici podľahla. Zvieraťu však očividne nestačilo. Svoju „prácu“ prišlo dokončiť priamo na pohreb zosnulej ženy.
Nemilosrdná pomsta
Tragédia sa stala počas toho, ako 70-ročná Maya Murmu zašla po vodu do neďalekého lesa, informuje The Independent. Divoké zviera sa malo podľa výpovedí „objaviť odnikiaľ“. Podľa dostupných informácií mal slon pochádzať z prírodnej rezervácie Dalma, čo by znamenalo, že prekonal minimálne 200 km terénu.
Murmu bola následne v kritickom stave prenesená do nemocnice, kde o život bojovala niekoľko hodín. Boj o život nakoniec však prehrala.
Po niekoľkých oficiálnych procesoch bolo telo zosnulej pripravené na pohreb, ktorého sa mala zúčastniť celá rodina. Uprostred obradu sa však stalo niečo nečakané – prítomných rozohnal ten istý slon, ktorý mal na svedomí Mayinu smrť.
Podľa výpovedí svedkov mal slon zničiť pohrebnú hranicu, na ktorej mala byť žena spopolnená, chytiť jej telo, opäť ho pošliapať a následne zahodiť. Po tomto „útoku“ mal slon opäť utiecť do lesa.
Žiadne zranenia spôsobené na prítomných smútiacich neboli ohlásené. Rodina bola podľa informácií portálu Newsweek schopná s pohrebom pokračovať o pár hodín neskôr. Aj keď je incident sám o sebe netradičný, potýčky medzi ľuďmi a slonmi nie sú v oblasti Urísa ojedinelé.
Väčšinou sú neškodné
Slony sú síce mierumilovné, no teritoriálne zvieratá, ktoré sa rovnako ako mnoho iných druhov musia vyrovnať so stratou svojho prirodzeného prostredia, následkom čoho sa stále viac a viac presúvajú do blízkosti ľudských obydlí.
Problém pre nich predstavuje aj globálne otepľovanie, ktoré v mnohých lokalitách spôsobuje vysúšanie vodných zdrojov. Slony sú tým pádom nútené hľadať vodu v územiach, ktoré sú ľuďmi využívané na poľnohospodárstvo.
Urísa je zároveň územím, ktoré je z veľkej časti pokryté lesným porastom, informuje Economic Times. K stretu medzi ľuďmi a divokými zvieratami preto dochádza pomerne často.
Duncan McNair, zakladateľ iniciatívy „Zachráňme ázijské slony“ pre Newsweek uvádza, že tento prípad je pripomienkou toho, že slony môžu byť aj napriek ich pokojnej náture „nebezpečnými a smrtiacimi“ zvieratami.
Upozorňuje však, že podobné incidenty sa málokedy stávajú bez provokácie zo strany ľudí. „Tieto ohrozené druhy môžu byť smrteľne nebezpečné, hlavne keď sú vyprovokované či zneužívané,“ vysvetľuje.
Dodáva, že ázijské druhy slona sú často podrobené „mučeniu a bodaniu“ s cieľom využiť ich ako lákadlo pre turistov. „Slony sú väčšinou láskavé a pokojné tvory,“ tvrdí McNair. „Nestáva sa, že len tak z ničoho nič zaútočia, hlavne keď ľudia nepredstavujú nebezpečenstvo pre nich či pre ich mláďatá.“
Zároveň tvrdí, že tento incident je naozaj prekvapivý, pretože sa nezdá, že by zo strany ženy nastala „akákoľvek provokácia“.
Nebola prvá
Ešte v marci tohto roku svet prekvapil podobný prípad, ktorý sa stal v oblasti Čatísgarh, píše The Independent. Obeťou sa stala dvojica ľudí, žena a jej 8-ročný vnuk, pričom bola žena zabitá a dieťa utrpelo pri úteku ťažké zranenia.
Len o necelé dva mesiace neskôr, v máji, bola ďalšia Indka z oblasti južného Tamilnádu ušliapaná k smrti divokým slonom. Prekvapivým bol najmä fakt, že útok sa stal v bezprostrednej blízkosti jej domu. Ide tak o ďalší dôkaz toho, že divoké zvieratá sú stále viac a viac nútené presúvať sa do blízkosti ľudskej civilizácie.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: The Independent, Newsweek, Economic Times