Slováci ani náhodou nie sú najväčší „makači“ v EÚ. Rebríčku kraľuje 43-hodinová šichta
- V rámci Európy ani zďaleka neodpracujeme najviac hodín, no ani najmenej
- Rebríček ukázal priemerný počet odpracovaných hodín za týždeň
- V rámci Európy ani zďaleka neodpracujeme najviac hodín, no ani najmenej
- Rebríček ukázal priemerný počet odpracovaných hodín za týždeň
Za jeden pracovný týždeň Slováci v priemere ani zďaleka neodpracujú najviac hodín. To isté platí aj pri pohľade na krajiny s najviac voľným režimom. Slovensko sa v počte hodín odpracovaných za jeden týždeň nachádza približne v polovici rebríčka.
Oficiálny štatistický úrad Európskej únie bral vo svojom prieskume do úvahy len európske krajiny a ich priemerný počet odpracovaných hodín za jeden týždeň v roku 2022. V zostavenom rebríčku nenájdeš všetky krajiny Európy vrátane Ukrajiny či Ruska. Boli však doň zahrnuté aj viaceré štáty mimo EÚ.
Výsledky sa v rámci skúmaných krajín podstatne líšia, vysvetľuje Euronews. Kratší priemerný pracovný týždeň vykázali najmä krajiny s vyšším počtom zamestnancov na čiastočný úväzok. Podľa agentúry TASR však týmto spôsobom pracuje len 3,1 percenta ľudí. V Česku sa tak zamestnáva 6 percent.
Z prieskumov vyplýva, že zamestnanci na Slovensku majú obavy, že by pri práci na skrátený úväzok prišli o výhody, ktoré im ponúka zmluva na plný úväzok.
Práca z domu
Modely práce sa v posledných rokoch menia. Zvýšila sa miera práce z domu a niektoré spoločnosti teraz poskytujú flexibilnejšie možnosti práce na diaľku.
Vo viacerých krajinách sa skúšali aj štvordňové týždne s rovnakým pracovným zaťažením. V roku 2022 odpracovali zamestnaní ľudia v celej EÚ vo veku 20 – 64 rokov v priemere 36,2 hodiny týždenne. Oproti údajom spred pandémie z roku 2019 ide o 24 minút menej.
Po porovnaní európskych krajín je zrejmé, že najviac hodín sa odpracuje na Balkáne.
Agentúra Eurostat nezískala údaje z roku 2022 z každej uvedenej krajiny. Presný rok údajov z týchto krajín nájdeš v zátvorke v rebríčku uvedenom nižšie.
Rebríček top 10 (2022)
1. Turecko – 42,9 hod. (2020)
2. Čierna Hora – 42,8 hod. (2020)
3. Srbsko – 42,3 hod.
4. Grécko – 39,7 hod.
5. Rumunsko – 39,7 hod.
6. Poľsko – 39,5 hod.
7. Bulharsko – 39,2 hod.
8. Severné Macedónsko – 39 hod. (2020)
9. Lotyšsko – 38,6 hod.
10. Slovinsko – 38,5 hod.
Ako sa umiestnilo Slovensko? Ďalšie štatistiky nájdeš na druhej strane>>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.