Slováci budú nakupovať super lacno: Mieri k nám gigant, prinesie kladivo na ceny

  • Prvé kroky k otvoreniu zahraničného reťazca už boli podniknuté a začalo sa tiež s investičným procesom
  • Ide o Biedronku
potraviny
Ilustračný obrázok Unsplash/Morgan Von Gunten, NFT CAR GIRL
  • Prvé kroky k otvoreniu zahraničného reťazca už boli podniknuté a začalo sa tiež s investičným procesom
  • Ide o Biedronku

Na Slovensku svoje brány možno čoskoro otvorí známy poľský reťazec Biedronka. Informuje o tom Denník N, odvolávajúc sa na Puls Biznesu.

Ako ďalej cituje ItalianFOOD generálneho riaditeľa Biedronky Jeronima Martinsa Luisa Araujoho, prvé kroky k otvoreniu reťazca už boli podniknuté a začalo sa tiež s investičným procesom. Podľa slov generálneho riaditeľa má Slovensko podobnú nákupnú kultúru ako Poľsko. Dôvodom tohto kroku je taktiež fakt, že množstvo Slovákov chodí do Biedronky nakupovať.

Inflácia bude klesať len veľmi pomaly

Do zahraničia chodia Slováci nakupovať najmä z dôvodu inflácie a výrazného zvýšenia cien potravín. Jej pokles pod 5 % však príde až v roku 2025. Uviedol to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír. Klesanie inflácie nebude rýchlejšie z dôvodu cien energií. 

Vysoká inflácia aj v tomto roku ukrojí z reálnych príjmov domácností, no podľa Kažimíra v nižšej miere než vlani. V tomto roku národná banka očakáva, že reálne mzdy poklesnú o pol percenta, vlani to bolo 5 %.

„Aj keď nálady v ekonomike sa menia ako počasie, náš pohľad, ako sa nám bude dariť, sa oproti zimnej prognóze veľmi nemení,“ skonštatoval Kažimír.

Ako ďalej pokračoval viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, inflácia by v tomto roku mala dosiahnuť v rámci európskej metodiky 10,5 %, v predošlej prognóze ju banka videla na úrovni desiatich percent.

V rámci ekonomického vývoja NBS zhoršila svoj výhľad na tento rok. Domnieva sa, že HDP vzrastie o 1,3 %, čo v porovnaní s predchádzajúcou prognózou značí nepatrný pokles o 0,3 percentuálneho bodu. Ťahúňom bude podľa NBS zahraničný dopyt a nie domáca spotreba.

Ako ďalej pokračoval Kažimír, Slovensku sa nedarí účinne čerpať eurofondy. Situácia je v posledných rokoch podľa neho výrazne horšia než v predošlom období, čo je zlé aj v rámci dobiehania životnej úrovne a modernizácie Slovenska. Negatívne národná banka vníma aj deficit verejných financií a úroveň dlhu.

„Hostina skončila, Slovensko bude musieť konsolidovať verejné financie a bude musieť šetriť,“ uzavrel Kažimír.

Na infláciu vplývajú aj ceny potravín

Vplyv cien potravín na celkovú infláciu je na Slovensku jeden z najvyšších v rámci EÚ. Uviedol to v analýze Marián Kočiš, makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne.

„Vidíme tu najmä dva faktory, a to vyššiu váhu potravín na celkovom spotrebnom koši a rýchlejší rast cien potravín, ku ktorému prispel vyšší rast cien vstupov do poľnohospodárskej výroby,“ priblížil.

„Keďže sa váha v spotrebnom koši jednoducho nezmení, dynamiku zmeny ceny potravín budú podľa neho po zvyšok roka ovplyvňovať najmä oneskorené efekty vysokých cien energetických komodít z minulého roka.“

„Nižšie ceny plynu a elektriny zlacnia najmä priemyselnú výrobu hnojív, čím znížia cenovú náročnosť poľnohospodárskej výroby, a utlmia tak rast alebo aspoň rýchlosť rastu cien potravín,“ spresnil.

Poznamenal, že ceny potravín v decembri 2022 rástli v SR medziročne o 29 % a okolo tejto úrovne sa držia aj dnes. Medziročný takmer tretinový rast cien nás z pohľadu EÚ radí na piate miesto za Maďarsko a pobaltské krajiny.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Denník N, Italian Food, PB.pl, SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá