Slováci budú platiť za niektoré potraviny vyššie sumy. Na ceny vplýva silný faktor (PREHĽAD)
- Na ceny potravín nevplýva len inflácia
- Obrovský podiel má aj počasie, ktoré našim peňaženkám nehrá do karát
- Na ceny potravín nevplýva len inflácia
- Obrovský podiel má aj počasie, ktoré našim peňaženkám nehrá do karát
Nielen inflácia vplýva na ceny niektorých potravín. Ďalším faktorom je napríklad počasie, ktoré je každým dňom nezvyčajnejšie.
Aj keď podľa Národnej banky Slovenska by sa mal rast domácej ekonomiky v roku 2024 zrýchliť na 1,8 %, je možné, že ceny niektorých potravín to nezníži. To platí aj napriek tomu, že sa predpokladá výrazné spomalenie inflácie.
Priemerný harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP) prognózujú analytici aktuálne na úrovni 3,3 % po vlaňajších 11 %. Rovnaký vývoj očakávajú aj pri jadrovej inflácii, ktorá by sa mala znížiť z minuloročných 9,5 % na tohtoročných 3,4 %, informovala agentúra TASR.
Ktoré potraviny budú drahšie?
Isté zmeny spotrebitelia zrejme pocítia v prípade kakaa. Trh s čokoládou môže čeliť vyšším cenám a výpadkom v dôsledku nárastu ceny kakaa, ktorá sa momentálne pohybuje na úrovni 9 250 USD (8 537,15 eura) za tonu. Podľa komoditného analytika Saxo Bank Oleho Hansena je kakao v súčasnosti drahšie ako meď.
Ako uviedol Hansen, ceny kakaových futures vzrástli v New Yorku počas minulého roka o 215 % a v tomto roku zatiaľ o 118 %. Trh sa nachádza v panike, pričom výrobcovia čokolády sa snažia zabezpečiť si dodávky z iných zdrojov ako zo západnej Afriky, kde dodávky do prístavov zaostávajú za minulým rokom takmer o 30 %.
Analytik vysvetlil, že súčasný rast cien je poháňaný výrobcami čokolády, ktorí nakupujú futures kontrakty s cieľom získať dodávky alebo pokryť svoje hedžové pozície. V období ôsmich týždňov končiacich sa 19. marca nakúpili výrobcovia 296 000 ton na futures trhu v New Yorku a 530 000 ton na londýnskom trhu.
Podľa Hansena bude rally pokračovať, kým producenti čokolády nezískajú potrebné množstvo kakaa alebo kým ceny nedosiahnu úroveň, ktorá spomalí dopyt.
Zvýšenie cien kakaa sa pravdepodobne prejaví neskôr v priebehu roka, a to buď na výške cien čokoládových výrobkov, alebo na zmenšení ich veľkosti či gramáže pri zachovaní rovnakej ceny.
Za výrazným nárastom cien kakaa stojí podľa analytika kombinácia viacerých faktorov, najmä v západnej Afrike. Produkciu kakaa negatívne ovplyvnili náročné poveternostné podmienky, predovšetkým intenzívne horúčavy v minulom roku.
Farmári čelili problémom so zaobstarávaním pesticídov a hnojív v dôsledku rastúcich nákladov. Situáciu skomplikovali aj škodcovia.
Drahšie bude aj tekuté zlato
Európske krajiny zaznamenali v januári 2024 tiež výrazný medziročný nárast cien olivového oleja. Najvyššie skoky boli hlásené v Portugalsku, Grécku a Španielsku. Naopak, najmenší nárast inflácie v rámci EÚ, a to o 13 %, bol evidovaný v Rumunsku. Švajčiarsko, ktoré nie je členom EÚ, sa umiestnilo na konci zoznamu.
Hlavnou príčinou inflácie olivového oleja za posledné dva roky je predovšetkým sucho a vysoké teploty v krajinách ako Španielsko. Tu sa produkcia v roku 2023 prepadla o polovicu, informovali sme.
Situáciu ešte zhoršuje vysoký dopyt po olivovom oleji v stredomorských oblastiach, čo ďalej tlačí ceny nahor. Napríklad Španielsko exportuje až 80 % svojej produkcie olivového oleja.
Ďalšiu potravinu, ktorá najskôr zdražie, nájdeš na druhej strane. >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.