Slováci chcú zachrániť festival Pohoda: Za pár hodín vyzbierali desiatky tisíc eur a stále pribúda
- Festival Pohoda museli pre vyčíňanie supercely počasie predčasne ukončiť
- Ľudia začali na Pohodu dobrovoľne prispievať
- Vyzbierali už cez 50 000 eur
- Festival Pohoda museli pre vyčíňanie supercely počasie predčasne ukončiť
- Ľudia začali na Pohodu dobrovoľne prispievať
- Vyzbierali už cez 50 000 eur
Ľudia začali prispievať na festival Pohoda prostredníctvom zbierky na stránke Donio.sk. V čase spracovania článku na výzvu prispelo viac ako 1 600 darcov, a to celkovou sumou vo výške viac ako 50 000 eur. Finančné dary oscilovali okolo súm 10, 20, 25 či 50 eur, no objavili sa aj sumy ako 100, 150 či 777 eur. Do ukončenia výzvy ostáva 29 dní.
Organizátori zbierky pripomenuli, že sa festival v roku 2023 stal najlepším stredne veľkým festivalom v Európe (ocenenie Best Medium Sized Festival, European Festival Awards).
„Pohoda nám roky prináša nádej, lásku, spolupatričnosť, rešpekt k inakosti. Rozhodli sme sa ju po piatkovej búrkovej smršti touto formou podporiť a dať vám priestor sa k nám pridať,“ píšu iniciátori na stránke Donio.sk, ktorí pochádzajú z oblasti kreatívneho priemyslu.
V piatok 12. júla ovplyvnila silná búrka pokračovanie festivalu Pohoda. Najskôr ho prerušili, no po neutíchaní smršte ho museli organizátori úplne zrušiť. Na ľudí sa zrútil veľký stan, búrky ochromili aj vlaky a spôsobili energetickú kalamitu. Lámali stromy a zaplavili cesty. Zasahovali pritom všetky záchranné zložky.
Jav nebolo možné predpovedať
Na letisku v Trenčíne počas festivalu dosiahol vietor rýchlosť 97,2 kilometra za hodinu. Ide podľa Beaufortovej stupnice o silnú víchricu. Riaditeľ festivalu Michal Kaščák informoval, že lokálne nastal jav, ktorý sa nazýva DOWNBURST. Nedá sa však dopredu predpovedať, a to aj napriek tomu, že na Pohode situáciu monitoroval priamo odborník zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
Downburst je zostupný prúd vzduchu. Keď sa dotkne zemského povrchu, vyvolá divergentné prúdenie s ničivými účinkami. Iniciátori zbierky pripomínajú, že búrky sa nedajú predpovedať s dokonalou presnosťou a tento rok sa tiež viacero ľudí nestihlo chrániť dostatočne.
Organizátori apelovali na ľudí, aby si dávali pozor a našli si bezpečný úkryt. Na nasledujúci deň informovali organizátori Pohody, že pád stanu podrobia dôslednej analýze a o jej výsledkoch budú otvorene komunikovať. Kaščák zároveň uviedol, že rozhodnutie predčasne ukončiť festival bolo jediným správnym.
„Po prerušení festivalu sme si vzali krátky čas na premyslenie. Prezreli sme festivalový areál a keďže sme neboli schopní garantovať neporušenosť stavieb a úplné bezpečie pre návštevníkov, zhodli sme sa na tom, že pokračovať nie je možné,“ uviedol riaditeľ festivalu.
Situácia s kultúrou je na Slovensku zlá
Výzva na zbieranie peňazí pre festival konštatuje, že situácia s kultúrou je na Slovensku vo všeobecnosti zlá, uškodila jej pandémia aj inflácia.
„Finančné ťažkosti, i keď nie tragické, sa nevyhli ani Pohode. Tento ročník festivalu mal byť ten, ktorým by sa Pohoda dostala sama viac do pohody. Nestalo sa tak, podujatie zrušila búrková smršť,“ píše sa ďalej vo výzve poukazujúc na to, že organizátori sa z bezpečnostných dôvodov rozhodli nepokračovať a festival tento rok predčasne ukončiť.
Iniciátori zároveň pripomínajú, že festival Pohoda od tragédie, ktorá ho zasiahla pred niekoľkými rokmi, prešiel viacerými zmenami. Vymenil dodávateľa stanov a úzko spolupracuje so Slovenským hydrometeorologickým ústavom, ktorý i tento rok priamo na festivale vystríhal pred počasím.
Zdroje: Donio.sk, SITA