Slováci čoskoro uvidia výnimočnú zelenú kométu. Naposledy ju videli neandertálci pred 50-tisíc rokmi

  • Po 50-tisíc rokoch sa k nám vráti kométa, ktorú bude možné pozorovať voľným okom
  • Najbližšie k nám bude už o pár dní
kométa neandertálci
Ilustračný obrázok TASR/Martin Baumann, Pixabay/David Markperations
  • Po 50-tisíc rokoch sa k nám vráti kométa, ktorú bude možné pozorovať voľným okom
  • Najbližšie k nám bude už o pár dní

Neandertálcov si nespájame len s ich širokými a vyčnievajúcimi nosmi alebo s oblečením zo zvieracej kože. Tento vyhynutý druh a naši predchodcovia boli totiž poslednými, ktorí videli kométu, známu ako C/2022 E3 (ZTF). Tá sa onedlho chystá na veľkolepú spiatočnú cestu. 

Spomínaný astronomický objekt obieha okolo Slnka každých 50-tisíc rokov a najbližšie sa k našej planéte priblíži už 1. februára. Kométa E3 bola objavená už v marci, vedcom sa však podarilo zaznamenať prvú fotografiu, ktorá odhaľuje jej jasné zelené a žlté farby, až nedávno. 

Uvidíme ju na obrovskú vzdialenosť

Podľa Daily Mail kométu nemožno vidieť bez ďalekohľadu, ale v prvý februárový deň by ju malo byť možné zachytiť aj voľným okom. Jej vzdialenosť vtedy bude na úrovni približne 26 miliónov míľ, čo je v prepočte viac než 41,8 milióna kilometrov. Už o pár dní si tak môžeš vychutnať pohľad na výnimočnú kométu aj bez toho, aby si potreboval ďalekohľad. Potom sa kométa znovu vzdiali.

Kométa je od nás v súčasnosti vzdialená 117 miliónov míľ, teda vyše 188 miliónov kilometrov a po otočení sa okolo Slnka sa má priblížiť k Zemi. Portál Fontech ťa v decembri informoval o zistení astronómov, ktorí v marci na základe jej orbitálnej charakteristiky usúdili, že ju mohli bytosti zo Zeme naposledy pozorovať pred 50-tisíc rokmi.

 Podľa TASR boli podmienky na jej pozorovanie zo Slovenska priaznivé aj koncom roka 2022, no bola potrebná pomoc optiky.

V decembri sa kométa objavuje na oblohe okolo polnoci a pozorovať ju môžeme aj v malých ďalekohľadoch,“ uzavrel Svoreň.

kometa
zdroj: NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva (Spaceengine)

V decembri nás čaká ďalšie nebeské divadlo

Kométa C/2022 E3 (ZTF) bude prvou, ktorá bude viditeľná voľným okom od roku 2020, kedy sa na oblohe objavila jasná kométa NEOWISE. Zatiaľ čo ona za sebou zanechala dlhý a zahmlený chvost, E3 sa na nočnej oblohe pravdepodobne objaví ako sivý pruh. Viditeľná by mohla byť už od 26. januára. 

Nejde však o jedinú „kozmickú aktivitu“ roka 2023. Tá už začala každoročným rojom Kvadrantíd, ktoré sú označované za veľmi pozoruhodné a na ich zachytenie netreba žiadne špeciálne vybavenie. Ich vrchol bol dosiahnutý 4. januára. 

Ku koncu roka predvedú svoje nebeské divadlo aj Geminidy, ktoré rozžiaria oblohu od 13. do 14. decembra. Jej meteory sú prevažne biele, ale aj žlté, zelené, červené či modré. Väčšinu týchto meteorických rojov spôsobujú kométy, ale Geminidy sú špeciálne. Ich roj vzniká, keď Zem prechádza cez obežnú dráhu planétky 3200 Phaethon. 

Pokiaľ ich chceš v decembri vidieť, odporúča sa zamieriť do tmavej a neosvetlenej oblasti na aspoň 30 minút, počas ktorých si oči zvyknú a prispôsobia sa nočnej oblohe. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Daily Mail, Fontech, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá