Slováci, dnes za volant nesadajte. V jednom kraji bude mrznúci dážď spôsobovať obrovské problémy (PREDPOVEĎ)

  • Počas piatku (1.12.) sme boli svedkami otepľovania a zmeny snehových zrážok na kvapalné
  • Dnes sa to opäť otočí
poľadovica
Ilustračný obrázok TASR/Oliver Ondráš
  • Počas piatku (1.12.) sme boli svedkami otepľovania a zmeny snehových zrážok na kvapalné
  • Dnes sa to opäť otočí

Dnes bude oblačno až zamračené, hmlisto. Na väčšine územia dážď alebo dážď so snehom. Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a postupne aj na hornom Spiši väčšinou sneženie. Popoludní na severe a krajnom západe dôjde miestami k tvorbe snehových jazykov, ojedinele závejov.

Ojedinele, na strednom Slovensku a Spiši miestami, a to najmä dopoludnia, hrozí poľadovica. „Aktuálne je situácia najzávažnejšia na Spiši a v okolí Tatier, kde padá mrznúci dážď aj pri pomerne nízkej teplote okolo -2/-3 °C, takže v oblasti sa môže vytvárať aj silná poľadovica,“ uvádza SHMÚ na sociálnej sieti.

Výstraha druhého stupňa pred poľadovicou bude platiť v okresoch Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča a Spišská Nová Ves.

Najvyššia denná teplota bude počas soboty 2 až 7 stupňov Celzia, na krajnom západe a severe väčšinou -3 až 2 °C. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom na západe okolo 0, na východe 2 °C.

Fúkať bude slabý, postupne miestami, najmä na západe, severozápadný vietor rýchlosťou 4 až 11 m/s (10 až 40 km/h), v nárazoch ojedinele okolo 16 m/s (60 km/h). Výstraha 1. stupňa pred vetrom na horách sa počas dnešného dňa bude týkať okresov Poprad, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Dolný Kubín, Ružomberok a Brezno.

Nezvyčajné správanie polárneho víru

Aktuálne sa v časti atmosféry, nazývanej stratosféra, odohrávajú veľké zmeny, ktoré majú značný vplyv na zimné počasie. Ide o tzv. Polárny vortex, o ktorom sme ťa už nejedenkrát informovali. Avšak tentoraz sa prejavuje ešte silnejšie než obvykle.

Čo to však polárny vortex je? Ide o akýsi veľký vír v atmosfére, ktorý je rozdelený na dve časti a ovplyvňuje počasie v severnom a južnom polárnom kruhu, informuje Severe Weather.

Keďže každá časť víru sa veľmi líši, hovoríme o hornom (stratosférickom) a dolnom (troposférickom) Polárnom vortexe. Horná časť víru je kruhovitejšia a symetrickejšia, lebo sa nachádza vyššie nad zemou a nemá veľa prekážok vo svojej cirkulácii.

Naopak, dolná časť víru je častejšie prerušovaná a nepravidelná, čo spôsobuje terén, ako napríklad hory, a tiež silný tlakový systém. Polárny vortex môžeme prirovnať k veľkému cyklónu, ktorý sa rozkladá od Severného pólu až po stredné zemepisné šírky.

Treba si uvedomiť, že Polárny vortex nie je len zimná búrka alebo studený vzduch, ktorý sa len tak presunie z jedného miesta na druhé. Ide o trvalý meteorologický jav, ktorý pokrýva celý Severný polárny kruh a ovplyvňuje počasie široko ďaleko.

Ako to celé funguje?

Ak je polárny vortex silný a stabilný, drží studený vzduch v Arktickom kruhu a väčšina Spojených štátov a Európy má miernejšie počasie.

Naopak, ak je vír oslabený alebo narušený, môže chladný vzduch uniknúť z Arktického kruhu a spôsobiť studenšiu zimu. Toto oslabenie môže nastať, keď sa zvýši tlak alebo teplota v stratosfére, a to sa nazýva „náhle stratosférické otepľovanie“.

Už v auguste sa nad oblasťou Severného pólu začalo ochladzovať. V novembri a decembri dosahuje stratosféra svoje najchladnejšie obdobie. To je zvyčajne čas, keď je Polárny vortex najsilnejší.

V dlhodobej predpovedi sa však objavujú známky stratosférického otepľovania, čo by mohlo mať vplyv na povrchové poveternostné podmienky. Efekty stratosférického otepľovania môžu trvať nejaký čas, kým sa prejavia na nižších úrovniach atmosféry, ak sa vôbec prejavia.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: iMeteo, SHMÚ, SITA, Severe Weather, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá