Slováci dostanú 150 eur na splátku hypotéky. Na podanie žiadosti ostáva už iba niekoľko dní

  • K pomoci sa dostanú aj žiadatelia, ktorí refinancovali svoj úver v inej banke
  • Zmena platí od 1. júna
hypoteka, podpis
Ilustračné foto Canva/kate_sept2004, Canva/FatCamera
  • K pomoci sa dostanú aj žiadatelia, ktorí refinancovali svoj úver v inej banke
  • Zmena platí od 1. júna

Od januára môžu ľudia, ktorým banka vlani zvýšila úrok na hypotéku, požiadať o finančnú pomoc. Do mája o podporu prejavilo záujem 22-tisíc ľudí, no nie všetkým sa podarilo ju získať. Tí, ktorí refinancovali svoj úver v inej banke, neuspeli na úradoch. Ako informuje portál noviny.sk, od júna sa situácia zmenila a refinancovanie už nie je prekážkou.

Vláda od januára určila pravidlá, kto a za akých podmienok môže čerpať hypotekárnu pomoc. Nárok na príspevok máš, ak sa ti vlani zvýšila mesačná splátka hypotéky kvôli vysokým úrokovým sadzbám a tvoj mesačný príjem nepresahuje 2 086 eur a 40 centov.

„Chceli sme pomôcť tým, ktorým sa zvýšili mesačné výdavky,“ uviedol minister financií Ladislav Kamenický. Mnohí ľudia boli v prvých dňoch sklamaní, keď zistili, že pomoc nezískajú.

Dokedy musíš podať žiadosť?

Tí, ktorí minulý rok refinancovali svoj úver v inej banke a zmenili účel hypotéky, mali problém. Ústredie práce uviedlo, že najčastejším dôvodom zamietnutia bolo práve refinancovanie, pretože tým nesplnili podmienky.

„K 27. 5. 2024 evidovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny viac ako 22-tisíc žiadostí. V apríli 2024 bol príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie vyplatený 7 895 poberateľov,“ uviedla Marianna Šebová.

Nové pravidlá platné od 1. júna umožňujú pomoc aj pre tých, ktorí refinancovali úver v inej banke. Podmienkou však je, že zmluvu uzavreli pred týmto dátumom. „Nárok na príspevok vzniká za obdobie 1. január 2024 do 31. mája a sú splnené podmienky,“ uvádzalo sa v stanovisku Ministerstva financií Slovenskej republiky.

Júl 2024 je dôležitý termín, do ktorého musia žiadatelia s refinancovaním podať svoju žiadosť. Po schválení môžu dostať až 150 eur. Formulár na podanie žiadosti bude dostupný na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny od účinnosti zákona.

Väčšina Slovákov musí škrtiť výdavky

Väčšina Slovákov síce pokryje základné životné náklady, no musí výrazne škrtiť svoje výdavky. Viac než polovica (57 %) respondentov sa začala obmedzovať a znižovať dobrovoľné výdavky. Pozornejšie sledujú, na čo míňajú peniaze. Toto vyplýva z prieskumu spoločnosti Intrum o finančnej situácii a postojoch spotrebiteľov.

„Väčšina Slovákov tvrdí, že je schopná pokryť základné životné náklady, avšak na ostatné jej zostáva málo. Aby sa udržali nad vodou, značne škrtia výdavky, a to aj na úkor zdravia. Pretrvávajúci tlak na rodinné rozpočty má vážne dôsledky na duševné zdravie a celkovú životnú pohodu,“ zhodnotil výkonný riaditeľ Intrum Slovakia Martin Musil.

Peniaze sú hlavnou príčinou hádok medzi partnermi
zdroj: Freepik/wayhomestudio

Podľa prieskumu 78 % Slovákov si je istých, že dokáže každý mesiac zaplatiť všetky svoje účty. Avšak len necelá polovica (46 %) uviedla, že má taký príjem, s ktorým s istotou dokáže hospodáriť bez rizika, že niekedy nejaký účet nezaplatí alebo sa ešte viac nezadlží. Z oslovených Slovákov 36 % uviedlo, že si je istých, že si bude môcť dovoliť pohodlnú dovolenku. Priemer EÚ je pritom 48 %.

Ľudia v strednom veku (44 – 64 rokov) cítia najväčší tlak pri hospodárení s peniazmi. Náklady na život, rodinné záväzky a hypotéky zaberajú 58 % ich mesačných príjmov.

Viac než polovica opýtaných Slovákov uviedla, že sa začala obmedzovať a znižovať svoje dobrovoľné výdavky. Polovica respondentov tiež zvažuje nájsť si bočný zdroj príjmu, ako druhú prácu alebo brigádu.

Finančné starosti negatívne vplývajú na duševnú pohodu 38 % oslovených spotrebiteľov, viac na ženy. Kým 52 % mužov tvrdilo, že zarábajú dostatok na to, aby tento rok žili bez stresu, takúto pohodu pociťuje len 40 % Sloveniek.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: noviny.sk, upsvr.gov.sk

Najnovšie videá

Trendové videá