Slováci dostanú digitálne doklady. Vieme, kedy sa konečne stanú realitou

  • Na Slovensku by čoskoro mohla začať fungovať digitálna peňaženka
  • MIRRI očakáva jej zavedenie v roku 2026
  • V Česku už fungujú digitálne OP
digitálna peňaženka
Ilustračný obrázok Archív Canva/Prostock-Studio
  • Na Slovensku by čoskoro mohla začať fungovať digitálna peňaženka
  • MIRRI očakáva jej zavedenie v roku 2026
  • V Česku už fungujú digitálne OP

Návrh riešenia európskej digitálnej peňaženky, ktorej súčasťou bude aj elektronický občiansky preukaz, sa momentálne finalizuje na úrovni Európskej únie. Na Slovensku je projekt vo svojej úvodnej prípravnej fáze. Predbežne sa sa uvedenie digitálnej peňaženky plánuje v roku 2026.

Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Zuzana Krištofovičová.

„Po spustení na národnej úrovni si do peňaženky budú môcť občania uložiť napríklad občianske a vodičské preukazy, rodné listy či diplomy. Vďaka digitálnej peňaženke sa budú môcť občania digitálne identifikovať, ukladať a spravovať svoje identifikačné údaje a úradné dokumenty v elektronickej podobe,“ priblížila hovorkyňa.

Doplnila, že nad údajmi, ktoré občania zdieľajú, budú mať plnú kontrolu. Používanie peňaženky bude dobrovoľné, občania si budú môcť vybrať, či chcú využívať digitálne alebo fyzické doklady.

„Zavedenie tohto štandardu do slovenského e-Governmentu prinesie pre občana jednoduchšie využívanie existujúcich, ale aj budúcich elektronických služieb štátu,“ skonštatovala.

Implementácia začne onedlho

Približne v máji 2024 očakáva rezort nadobudnutie účinnosti revízie nariadenia o elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách (eIDAS). Počas ďalších šiestich mesiacov by sa mali pripravovať implementačné akty peňaženky.

„Až po ich príprave budeme poznať technickú realizáciu, pretože aktuálne sa iba hľadajú možné postupy realizácie peňaženky. To, čo poznáme už teraz, je ISO štandard mobilného vodičského preukazu, iné doklady v štandarde ešte chýbajú,“ vysvetlila Krištofovičová. Doplnila, že po vydaní implementačných aktov sa začína dvojročné prechodné obdobie.

Vodičský preukaz
zdroj: Startitup

Slovensko sa podľa MIRRI pôvodne plánovalo zapojiť do pilotného projektu a možné vzniknuté náklady financovať okrem iného aj z končiaceho programového obdobia eurofondov. „Plán však vylúčil posun harmonogramu finalizácie štandardu eIDAS 2.0 a MIRRI SR sa rozhodlo počkať s plánom ďalších aktívnych participácií až po finalizácii štandardu s príslušnými vykonávacími predpismi,“ dodala hovorkyňa.

Zdá sa však, že vstup digitálnej peňaženky do platnosti sa trochu oddialil. O plánoch rezortu zaviesť tento výdobytok modernej doby sme ťa informovali ešte minulý rok, pričom MIRRI v tom čase pre Startitup uviedlo, že tento krok je predbežne naplánovaný na rok 2025.

Rezort taktiež uviedol, že pred finalizáciou plánov bude ešte potrebné doriešiť niekoľko nejasností. Napríklad bude treba jasne zodpovedať otázku, či sa pri policajnej kontrole stačí preukázať digitálnym dokladom alebo bude potrebný aj fyzický doklad,“ predpovedalo ministerstvo.

Česi už fungujú digitálne

Niektoré krajiny EÚ však s modernizáciou dokladov vôbec neotáľajú. Príkladom je napríklad susedné Česko, v ktorom digitálna peňaženka začala fungovať už tento mesiac. Česká snemovňa schválila zavedenie aplikácie eDoklady ešte v novembri minulého roka.

Podľa oficiálnej stránky pre aplikáciu je možné sa digitálnymi dokladmi preukazovať na úradoch od včerajšieho dňa (20.1). Česká digitálna peňaženka zatiaľ ponúka len možnosť nosiť v nej občiansky preukaz, no postupne by sa do nej mali pridať aj iné osobné doklady.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá