Slováci hltajú lieky od bolesti ako lentilky. „Môže to viesť k obrovským problémom,“ upozorňuje psychiater
- Slováci na lieky do bolesti míňajú čoraz viac peňazí
- Podľa NCZI pribúdajú aj pacienti užívajúci benzodiazepíny
- Ide o veľký spoločenský problém
- Slováci na lieky do bolesti míňajú čoraz viac peňazí
- Podľa NCZI pribúdajú aj pacienti užívajúci benzodiazepíny
- Ide o veľký spoločenský problém
Prieskum z januára 2022 spoločnosti IQVIA, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu s liekmi, uvádza, že Slováci míňajú na lieky od bolesti čoraz viac peňazí, informuje portál Teraz. Obyvatelia Slovenska zaplatili za lieky od bolesti takmer 19,1 milióna eur, čo je oproti roku 2019 o 1,1 milióna eur viac.
Prieskum poukazuje aj na to, že v rokoch 2019 a 2021 klesol počet predaných balení tabliet a kapsúl proti bolesti, avšak vzrástol počet predaných mastí, krémov či gélov proti bolesti.
Psychiater Matúš Virčík, ktorý pôsobí v Psychiatrickej nemocnici v Michalovciach, v rozhovore vysvetľuje, prečo užívanie liekov od bolesti môže spôsobiť závislosť či ako sa tento druh závislosti rieši. Ďalej sa venuje aj problematike benzodiazepínov, ktoré podľa údajov NCZI užíva veľké množstvo Slovákov.
- Kedy je možné už hovoriť o závislosti?
- Je závislosť od čokolády rovnaká ako od liekov?
- Pomohli by edukačné besedy na školách?
- Ako riešiť závislosť od liekov?
Začneme zhurta. Prečo si ľudia vytvárajú závislosť na analgetikách? Môže byť za tým napríklad okrem tlmenia bolesti aj riešenie únavy, kedy človek skombinuje liek s kávou, čo môže pôsobiť stimulačne, nastúpi kvázi kokaínový efekt?
Na úvod treba povedať, že nie všetky analgetiká, teda lieky na tlmenie bolesti, spôsobujú závislosť. Skupina analgetík, kde je prítomný potencionálny rozvoj závislosti, sú hlavne na báze opioidov.
Pacienti najčastejšie užívajú analgetiká pri ochoreniach pohybového systému. Analgetiká, kde je prítomné riziko rozvoja závislosti, by mali užívať len prechodné obdobie.
Problém však vzniká pri užívaní týchto opioidných analgetík dlhodobo, kde sa postupne tvorí spomínaná závislosť. Kofeín je samostatná kapitola, na ktorú sa tak isto dá vytvoriť závislosť pri dlhodobom nadmernom užívaní. V rámci diagnostických kritérií na to máme vyčlenenú aj samostatnú diagnózu.
Je teda v poriadku, že sú voľnopredajné analgetiká, ktoré kombinujú účinnú látku a kofeín, aby zrýchlili a zosilnili účinok?
Paracetamol uľavuje od bolesti a znižuje zvýšenú telesnú teplotu. Kofeín zosilňuje protibolestivý účinok paracetamolu, znižuje únavu, mierne podporuje dýchanie a cirkuláciu krvi pri horúčkovitých ochoreniach. Obidve molekuly pôsobia synergisticky.
Dôležité je podotknúť, že dlhodobé užívanie týchto liekov sa neodporúča. Ak bolesť pretrváva aj po vysadení týchto analgetík, treba to riešiť inými terapeutickými postupmi.
V priebehu posledných rokov prieskumy poukazujú na to, že Slováci kupujú viac liekov od bolesti. Kedy môžeme hovoriť o závislosti?
Žiaľ, ide o negatívny fenomén. O závislosti môžeme hovoriť vtedy, ak spĺňa špecifické diagnostické kritériá. V jednoduchosti povedané, závislosť od psychoaktívnych látok je psychická porucha, ktorá sa prejavuje silnou túžbou po psychoaktívnej látke opakovaným užívaním tejto látky a ďalšími pridruženými znakmi.
Niektorí ľudia dokážu byť závislí aj od nosných kvapiek či čokolády. Prečo sa to deje? Dá sa byť odolný voči závislostiam?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo sú niektorí ľudia závislí od nosných kvapiek či čokolády
- Ako sa prejavuje závislosť od liekov
- Čo sa stane s telom, pokiaľ dôjde k predávkovaniu
- Prečo je zakázané kombinovať lieky s alkoholom
- Čo si má spoločnosť predstaviť pod liekmi skupiny benzodiazepínov
- Kedy je správny čas benzodiazepíny vysadiť
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory