Slováci ich jedli ešte za socializmu. Príbeh legendárnych slovenských výživ, ktoré generujú miliónové tržby

  • Slováci ich jedli ešte za socializmu, no privatizácie v časoch Mečiara sa im stali takmer osudné
  • Zachránili ich bývalí zamestnanci
  • Pred pár rokmi firmu definitívne predali. Kto má teraz v rukách slovenské výživy?
  • Jedna z malá firiem, ktorej korona pomohla
Ovko výživy Novofruct
Novofruct.sk
  • Slováci ich jedli ešte za socializmu, no privatizácie v časoch Mečiara sa im stali takmer osudné
  • Zachránili ich bývalí zamestnanci
  • Pred pár rokmi firmu definitívne predali. Kto má teraz v rukách slovenské výživy?
  • Jedna z malá firiem, ktorej korona pomohla

Jedli ich naši rodičia i starí rodičia ešte v časoch socializmu. Kŕmili nimi nás a my nimi (v niekoho prípade: budeme) svoje deti.

Dojčenské a detské výživy Ovko z Nových Zámkov, ktoré tam vyrába firma Novofruct, majú už 45-ročnú históriu (od roku 1975) a na Slovensku aj svoju tradíciu. Len máloktorý Slovák by ich nepoznal, nejedol či aspoň neskúsil.

https://www.facebook.com/NOVOFRUCTSK/photos/3202171653143648

Známe slovenské výživy si za tie desaťročia prešli všeličím, a to nielen zmenami obalov. V 90. rokoch v rukách nových majiteľov takmer skrachovali, kým ich nezachránili bývalí zamestnanci.

Biznis sa opäť rozbehol a výživy Ovko putovali na export aj do viacerých krajín – napríklad do Mongolska. A známu, slovenskú značku, ktorú si obľúbili deti a ľudia aj v iných štátoch, napokon kúpil zahraničný investor zo severovýchodu Európy.

Čo sa vlastne vyrába v Nových Zámkoch

Hoci máme fabriku – presnejšie konzerváreň – Novofruct z Nových Zámkov spojenú najmä s detskou výživou Ovko, firma tu vyrába aj iné potravinárske produkty a značky. „Tradičná konzerváreň, ktorá je spracovateľom čerstvého ovocia, zeleniny a mäsa. Finálnymi produktmi sú dojčenská výživa (ovocná a zeleninová), dojčenské pokrmy a nápoje, ovocné a zeleninové konzervy, rajčinový pretlak, mäsové nátierky a hotové jedlá,“ píše Novofruct na svojej stránke.

zdroj: TASR/ Pavol Zachar. Na snímke Pavol Uhrín

Firma ide s dobou a od roku 2009 sa chváli aj širokým sortimentom bioproduktov, vrátane bio dojčenskej výživy. A neušiel jej ani trend zdravého, fitnes životného štýlu, o čom svedčia napríklad jej novinky s názvom Super food – jablkové nápoje s jogurtom, chia semienkami, ovocím… na ktorých obale nechýbajú fitnes namakané postavy muža a ženy:

https://www.facebook.com/NOVOFRUCTSK/photos/2994859487208200

Fabriku zachránili bývalí zamestnanci

Zrejme najťažšie časy prežívala konzerváreň počas mečiarizmu (keď vládol Vladimír Mečiar a jeho strana HZDS) v 90. rokoch. Teda v časoch rôznych a občas podivných privatizácii, kedy sa podnik dostal do rúk ľuďom, ktorí ho nedokázali úspešne držať nad vodou. Prvou privatizérkou bola manželka vtedajšieho poslanca NR SR a člena vládnucej HZDS Vlastimila Vicena.

Našťastie sa objavila záchrana, ktorá akoby podnik spasila – bývalí zamestnanci firmy, ktorí konzerváreň reštartovali a vďaka ktorým si Ovko môžeme kupovať aj dnes. Išlo o Pavla Uhrína, jeho manželku Lýdiu Uhrínovú a ich priateľa Michala Žibritu.

Všetci traja pracovali vo fabrike ešte v časoch socializmu, no keď po zmene režimu a už spomínaných privatizáciách prišli do podniku noví majitelia, prepojení s politikmi, z fabriky radšej odišli. Vrátili sa v roku 2000, už ako kupujúci pre upadajúcu firmu, ktorú chcú zachrániť.

Peniaze na túto kúpu zarobili vďaka svojej firme Novex Food, s ktorou počas 90. rokov predávali konzervy iných konzervárni – čím získali nielen kapitál, ale aj obchodné a podnikateľské skúsenosti, ktoré im pomohli pri záchrane známej konzervárne a jej značky Ovko v Nových Zámkoch.

Prvý vyše poltucet rokov sme takmer všetko nechávali reinvestované vo fabrike. Výnosy sme si z nej nebrali, lebo tu bolo takmer všetko v dezolátnom stave. Hneď sme napríklad museli opraviť až päť hektárov striech na halách. Tie prvé roky sme obetovali zisky na budúci rast,“ spomínal na začiatky a oživenie konzervárskej firmy v Nových Zámkoch v týždenníku Trend Pavol Uhrín.

Reinvestovanie sa vyplatilo. Firma sa pod novým vedením rozbehla. Postupne začali rásť tržby aj zisky. A Ovko i iné produkty z Nových Zámkov neostávali len doma, ale čoraz viac začali byť žiadané aj vo svete – a to aj mimo Európy, trebárs na Blízkom východe (dokonca sa vyrábali kóšer židovské produkty pre Izrael) či až v ďalekom Mongolsku, kam ich posielali na dlhú cestu vlakmi.

https://www.facebook.com/NOVOFRUCTSK/photos/2946198922074257

Nový investor zo severu

No v roku 2012 sa začali objavovať trochu znepokojujúce správy o nových majiteľoch zo zahraničia. Viacerí ostali nemilo prekvapení, že známe, slovenské detské/dojčenské výživy už nebudú tak úplne slovenské. Aké zmeny spraví nový majiteľ a bude Ovko chutiť rovnako, aj keď ho bude mať v rukách cudzinec?

Obavy mali najmä desiatky zamestnancov konzervárne v Nových Zámkoch, kde si ešte dobre pamätali koniec inej firmy v meste – Mliekospol, ktorá vyrábala mliečne produkty, no po predaji zahraničnému investorovi úplne skončila a stroje z nej zmizli niekam do zahraničia.

zdroj: TASR/ Henrich Mišovič. Spoločnosť Novofruct SK, s.r.o. Nové Zámky spracuje na kompóty i pretlaky za rok stovky ton rôznych druhov ovocia, s výnimkou jabĺk, ktorých spracováva každoročne vyše 1000 ton.

Správy sa napokon potvrdili a k obchodu reálne došlo. 70% firmy získala litovská finančná skupina VP Group (Vilniaus prekyba), ktorá vlastní aj iné konzervárne, maloobchodné spoločnosti či lekárne v niekoľkých európskych krajinách.

Zvyšných 30% si ešte ponechal Pavol Uhrín, ktorý za jeden z hlavných dôvodov tohto predaja Litovcom označil fakt, že zvyšní dvaja slovenskí vlastníci a jeho biznis partneri (manželka Lýdia a priateľ Michal Žibrita) chceli z firmy jednoducho odísť a mať už pokoj. Tak hľadali vhodnú náhradu, nových vlastníkov.

https://www.facebook.com/NOVOFRUCTSK/photos/3310960595598086

V hre boli aj ďalší investori, no podľa Uhrínových slov, ktoré prezradil v rozhovore pre týždenník Trend, ho Litovčania presvedčili nielen najvyššou ponúkanou sumou, ale aj jasným plánom, ako chcú s firmou pokračovať a taktiež svojou veľkosťou (vlastnia viacero firiem a majú naozaj veľký kapitál), ktorá môže byť v konkurenčnom boji na trhu výhodou a vhodnou pomocou.

Pri ich príchode som dal do zmluvy, že sa novozámocké technológie nesmú presúvať a že v našej fabrike sa nesmú meniť kľúčové výrobné zamerania, ktorými sú detské výživy a mäsové produkty,“ vyvracal v spomínanom rozhovore niektoré obavy Uhrín.

zdroj: Vilniausprekyba.lt. Jednotka v maloobchode na Pobaltí, desiatky tisíc zamestnancov a obraty v hodnote 5 miliárd eur – zopár informácií o finančnej skupina Vilniaus prekyba.

No už vtedy viacerí tušili a hovorili, že o pár rokov bude chcieť z firmy rovnako odísť a oddýchnuť si aj posledný z trojice – Pavol Uhrín. Tak sa aj stalo: V roku 2017 predal litovským investorom aj zbytok firmy. „Od februára 2017 sa NDX, UAB (litovský investor) stala 100%-ným vlastníkom spoločnosti.“ dočítate sa na stránke Novofructu.

Súčasný stav. A korona, ktorá pomohla

Takmer každý deň sledujeme v správach sťažujúcich sa majiteľov reštaurácii, hotelov, fitnescentier… a mnohých iných podnikateľov, ktorých korona a súčasné opatrenia stoja dôležité zisky. No nájde sa pár firiem, ktorým sa vďaka korone zdvihli tržby i zisky smerom hore. Jednou z týchto šťastnejších firiem je zjavne novozámocký Novofruct.

Príbehy nočnej mory lockdownu: Predal auto, aby dokázal prežiť. Vládne opatrenia mnohým ruinujú životy

Ľudia sa obávali a ešte stále sa obávajú úplného uzatvorenia obchodov a tak nastal tento rok trend, kedy sa do zásob začali viac kupovať dlhšie trvácne potraviny a konzervy. Pre istotu a prípad, keby taký prísny, dlhší lockdown nastal.

Ľudia sa zásobujú konzervami. Oproti februáru stúpla produkcia týchto tovarov o 20 percent. Novofruct musel pre výrazný dopyt navýšiť výrobu. Táto situácia si čiastočne vyžiadala aj zamestnanie nových brigádnikov a prijatie ďalších nevyhnutných zásahov do plynulosti výroby a distribúcie,“ informovala ešte úvodom jari, teda na začiatku prvej vlny, spravodajská služba SITA.

https://www.facebook.com/NOVOFRUCTSK/photos/3350329904994488

Novofruct sa na jar rozhodol s koronou aj trochu pomôcť a ako pomocné, sympatické gesto poslal do 20 nemocníc po celom Slovensku 22-tisíc svojich produktov zdravej výživy DayUp. „Veľmi nás teší, že sme aspoň takto mohli pomôcť slovenským zdravotníkom. Nemajú to teraz ľahké. Držíme im prsty v ďalšom boji proti koronavírusu a prajeme im veľa síl a zdravia,“ okomentoval túto pomoc riaditeľ Novofructu SK Norbert Hogenbuch.

Ako rok korony zmení tržby a zisky Novofructu, a či budú celkovo vyššie, uvidíme jasne až neskôr – keď sa zverejnia oficiálne. Čo sa posledných rokov týka, firma sa podľa Finstatu drží s tržbami na stabilných a príliš nemeniacich číslach – jej tržby sú necelých 17 miliónov eur. Výrazný pokles ale vidno na grafe pri ziskoch, ktoré po roku 2017 (kedy firmu úplne prevzali Litovci) klesli z vyše milióna eur na vlaňajších 124 000 eur.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Novofruct, Trend, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá