Najstarších „bojovníkov“ Afriky volajú Slováci Bušmeni. Namiesto bežnej reči klikajú jazykom
- Sanovia sú domorodí ľudia, lovci a zberači, žijúci v južnej Afrike
- Majú bohaté kultúrne dedičstvo, ktoré trvá tisíce rokov
- Sanovia sú domorodí ľudia, lovci a zberači, žijúci v južnej Afrike
- Majú bohaté kultúrne dedičstvo, ktoré trvá tisíce rokov
V srdci vyprahnutej púšte Kalahari, uprostred spaľujúceho tepla a trblietavého piesku, žije mimoriadna skupina ľudí, ktorí nielen prežili, ale aj prosperovali po tisíce rokov – kmene San. Kmene San, známe svojou jedinečnou kultúrou, bohatými tradíciami a hlbokým spojením so svojím prostredím, sú dôkazom ľudskej prispôsobivosti aj odolnosti.
Vydaj sa s nami na cestu skúmania života týchto pozoruhodných ľudí, ponor sa do ich histórie, zvykov a ich harmonického tanca s vetrom Kalahari.
Pôvod a staroveké dedičstvo kmeňov San
Predpokladá sa, že členovia San, tiež na Slovensku známi ako Bušmeni, všeobecne aj Basarwa, sú jednou z najstarších populácií na Zemi s bohatými predkami, ktorých korene siahajú desiatky tisíc rokov dozadu.
Genetické štúdie odhalili korene ich predkov a vystopovali ich až k najstarším Homo sapiens, ktorí migrovali z východnej Afriky a usadili sa v južnej Afrike. Tieto štúdie zdôrazňujú pozoruhodnú genetickú rozmanitosť kmeňov San, ako aj ich schopnosť prispôsobiť sa drsným púštnym podmienkam, píše Science Daily.
Kmene Sanov okupujú oblasť južnej Afriky už viac ako 20 000 rokov. Sanovia sú považovaní za pôvodných obyvateľov južnej Afriky ešte pred príchodom iných bantusky hovoriacich skupín a európskych kolonizátorov. Ich prítomnosť v regióne možno vystopovať až do praveku, čo z nich robí živé prepojenie s dávnou minulosťou Afriky.
Majstri prežitia v neprajných podmienkach
Sanovia sú známi svojím životným štýlom lovcov a zberačov, ktorý bol kľúčom k ich prežitiu po tisícročia. Ich majstrovstvo v technikách sledovania a pochopenie správania zvierat im umožnilo zabezpečiť si obživu v inak nemilosrdnej krajine. Členovia kmeňov San sú skúsení lovci, ktorí na lov používajú predovšetkým luky a šípy.
Na svoje šípy dávajú smrtiaci jed, ktorý po čase spôsobí smrť zvieraťa. Menším antilopám môže trvať niekoľko hodín, kým podľahnú jedu, zatiaľ čo väčším antilopám alebo žirafám to môže trvať až niekoľko dní. Sanovia získavajú jed z lariev chrobákov, rastlín ako euphorbia a hadieho jedu.
Na výrobu jedu používajú húsenicu zvanú ka alebo ngwa. Jed sa varí a spracováva, až kým nepripomína želé z červených ríbezlí. Potom sa ochladí a aplikuje na šípy. Aby sa predišlo nehodám, hroty šípov sú obrátené a jed je rozmazaný tesne pod hrotom. Otrávené miesto na zvierati sa vyreže a vyhodí, ale zvyšok mäsa je možné zjesť, píše Siyabona Africa.
Sanovia majú pestrú stravu a konzumujú živočíšne aj rastlinné potraviny. Jedia rôzne zvieratá, ako antilopy, zebry, dikobrazy, divých zajacov, levy, žirafy, ryby, hmyz, korytnačky, hady (jedovaté aj nejedovaté), hyeny, vajcia z divých zvierat či med. Mäso varia alebo pečú na ohni.
Zdokonalili umenie čítania stôp zvierat, rozpoznávanie jemných zmien vo vegetačných vzorcoch a využitie svojich vedomostí o prirodzených biotopoch na predvídanie pohybu poľovnej zveri. Toto hlboké pochopenie prostredia umožnilo Sanom žiť v harmónii s púšťou Kalahari po celé generácie.
Sanovia používajú rôzne techniky lovu, ako je kopanie pascí v blízkosti riek, kladenie pascí so slučkami a čakanie v dierach v stromoch. Sú to zdatní stopári, ktorí študujú zvyky svojej koristi a využívajú smer vetra vo svoj prospech.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké rituály praktizujú kmene San
- Ich jazyk fascinuje lingvistov celého sveta
- Jaskynné maľby, ktoré spoznáš podľa charakteru, kreslili ich predkovia
- Prečo je pre Sanov dôležitý najmä tanec
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti