Slováci idú po predčasných dôchodkoch ako „po údenom“. Aby si ho dostal, musíš splniť niekoľko podmienok

  • Na Slovensku sa zvyšuje záujem o predčasné dôchodky
  • Od januára tohto roka je jednoduchšie ho získať
  • Dostať sa k termínu je však problematické
sociálna poisťovňa peniaze
TASR/Radovan Stoklasa, Unsplash/Bermix Studio
  • Na Slovensku sa zvyšuje záujem o predčasné dôchodky
  • Od januára tohto roka je jednoduchšie ho získať
  • Dostať sa k termínu je však problematické

Na Slovensku stúpa záujem o predčasný starobný dôchodok, ktorý sa stáva pre mnohých občanov kľúčovou finančnou zábezpeku v ich dôchodkovom veku.

Získanie tohto druhu dôchodku vyžaduje splnenie určitých kritérií, ktoré boli nedávno aktualizované od 1. januára 2023. Informuje o nich oficiálna stránka Sociálnej poisťovne.

Predčasný starobný dôchodok je dôchodková dávka, ktorá je vyplácaná zo starobného poistenia a má za úlohu poskytnúť príjem poistencovi v starobe skôr, než by bolo bežné.

Tento typ dôchodku môže byť zvlášť užitočný pre tých, ktorí pred blížiacim sa dôchodkom stratili zamestnanie a majú len obmedzené možnosti nájsť si novú prácu. Taktiež môže byť prínosný pre tých, ktorí dlhodobo nezískavajú zamestnanie a nachádzajú sa v náročnej ekonomickej situácii.

Nárok na predčasný starobný dôchodok majú len tí uchádzači, ktorí spĺňajú určité kritériá. Osoba musí mať minimálne 15 rokov dôchodkového poistenca. Zároveň jej môžu chýbať maximálne dva roky do dovŕšenie dôchodkového veku, alebo musela získať najmenej 40 odpracovaných rokov.

Suma predčasného dôchodku taktiež musí presiahnuť 1,6-nášobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Minimálna výška penzie je od júla tohto roka 430,30 eura.

Najprv treba opustiť zamestnanie

Čo sa týka právneho rámca, poistenci nesmú mať aktívny pracovný pomer ani nezamestnanosť, a to ani ako živnostníci. Ak si osoba platí odvody na povinné dôchodkové poistenie, nie je možné vyplácať predčasný starobný dôchodok. To znamená, že žiadateľovi nevznikne nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku, ak ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok bude povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba.

Aktualizované kritériá od 1. júla 2023 však neplatia pre povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá je držiteľom špecifického oprávnenia na podnikanie. Medzi tieto povolené činnosti patria psychológovia, zdravotnícki pracovníci, veterinárni lekári, advokáti, notári, audítori, architekti a ďalší.

Dôležité je tiež zohľadniť, že suma predčasného starobného dôchodku sa odvíja od viacerých faktorov, vrátane dĺžky obdobia dôchodkového poistenia, výšky hrubých zárobkov z celého pracovného života a prípadného sporu v II. dôchodkovom pilieri.

seniori
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Dôvody pre stále stúpajúci záujem o predčasný odchod do dôchodku sú jednoduché. Hlavným lákadlom je plánovaná dvojnásobná valorizácia dôchodkov, ktorá sa vzťahuje na dôchodky priznané v tomto roku, čo môže znamenať významné zvýšenie celkovej sumy dôchodku. Legislatíva platná od januára tohto roka zároveň spôsobila, že stať sa poberateľom predčasného starobného dôchodku je jednoduchšie, než to bolo doposiaľ.

Pred januárovou zmenou totiž mali nárok na predčasný dôchodok len tí občania, ktorým do riadneho dôchodkového veku zostávali dva roky. Predčasný dôchodok bol teda zmýšľaný najmä pre ľudí v staršom veku, ktorým bol z nejakého dôvodu, napríklad, ukončený pracovný pomer. Kvôli vysokému veku by pre nich mohlo byť nepravdepodobné si nájsť nové zamestnanie.

Od začiatku 2023 však platí, že na priznanie predčasného dôchodku stačí mať odpracovaných 40 rokov a tak sa jeho poberateľmi môžu stať aj omnoho mladší ľudia.

Nájsť termín je zázrak

Ani v prípade, že spĺňaš všetky podmienky, nemusí byť priznanie predčasného starobného dôchodku jednoduché. Na tento fakt upozorňuje prostredníctvom sociálnej siete Facebook Jozef Mihál, slovenský analytik a bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny.

Vysoký záujem totiž spôsobuje, že na pobočkách Sociálnej poisťovne je dostupných málo termínov. To platí najmä pre tých záujemcov, ktorí sa snažia si predčasný dôchodok vybaviť ešte v tomto roku.

„Na to, aby ste si v novembri či decembri vybavili predčasný starobný dôchodok, musíte podľa stránky Sociálnej poisťovne postupovať takto, citujem: ,O dôchodok požiadate v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta vášho trvalého bydliska, kde príslušný zamestnanec s vami spíše žiadosť o jeho priznanie,’“ píše Mihál.

Predtým je však nutné si na stránke Sociálnej poisťovne otvoriť tzv. Rezervačný systém. V ňom si už len uchádzač vyberie konkrétnu pobočku, závisiac od miesta jeho trvalého bydliska. Stránka potom ponúkne kalendár, v ktorom sa dá zvoliť dátum a čas na spísanie žiadosti.

„V slabošedom rámčeku sú v kalendáriku vyznačené voľné dni, kedy sa nepracuje – soboty, nedele a sviatky. Vtedy si pochopiteľne žiadosť podať nemôžete. V slabomodrom rámčeku sú vyznačené dni, kedy je pobočka otvorená – avšak v týchto dňoch sú už všetky termíny na podanie žiadosti obsadené. Smola. Ak nájdete v kalendáriku dni na tmavomodrom pozadí – tak to sú dni, kedy sú ešte voľné termíny,“ opisuje analytik.

Problémom však je, že „tmavomodrých termínov“ je vo väčšine prípadov málo, alebo vôbec žiadne. „Ak ho nájdete, ste šťastný človek, kliknutím si vyberte voľný termín, vyplňte ďalej požadované údaje a odošlite vašu rezerváciu. Bingo, budete mať dôchodok, uzatvára Mihál.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Sociálna poisťovňa, Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála

Najnovšie videá

Trendové videá