Slováci jedia obľúbený liek ako lentilky. Srdcu značne škodí už v malých dávkach, varuje nová štúdia
- Paracetamol môže mať negatívny vplyv na srdce
- Môže sa to diať aj pri konzumácii malých dávok
- Naznačuje to nová štúdia
- Paracetamol môže mať negatívny vplyv na srdce
- Môže sa to diať aj pri konzumácii malých dávok
- Naznačuje to nová štúdia
Ľudia po celom svete po ňom siahajú, vďaka jeho schopnosti tlmiť bolesť či znižovať horúčku. Najnovšia štúdia však ukazuje, že paracetamol môže mať aj svoje temné stránky. Konzumácia tohto lieku, tiež známeho pod menom acetaminofén, môže spôsobovať poškodenie srdca, a to dokonca aj pri užívaní v malých dávkach. K týmto šokujúcim záverom prišli americkí vedci z Kalifornskej univerzity, pričom výsledky štúdie majú prezentovať na nadchádzajúcom Americkom fyziologickom summite.
„Zistili sme, že pravidelné používanie acetaminofénu v koncentráciách, ktoré sa považujú za bezpečné – ekvivalentné 500 mg/deň –, spôsobuje zmenu mnohých signálnych dráh vo vnútri srdca,“ povedala Gabriela Riverová, prvá autorka štúdie a doktorandka na Kalifornskej univerzite v Davise.
Užívanie počas siedmich dní viedlo k zmenám
Už štúdie v minulosti naznačovali, že paracetamol môže mať negatívne účinky na srdce, ale nemali jednoznačné závery. Vo vedeckej komunite sa verilo, že rizikové je dlhodobé užívanie vo veľkých dávkach.
Túto teóriu sa rozhodla overiť práve Riverová so svojím tímom na myšiach. Niektorým hlodavcom podávali čistú vodu, zatiaľ čo iným podávali vodu s acetaminofénom. Myši dostávali dávku, ktorá zodpovedá 500 mg u človeka. To je dávka, ktorú obsahuje jedna tableta napríklad Paralenu.
Po siedmich dňoch myši, ktorým bol podávaný acetaminofén, vykazovali významné zmeny v hladinách proteínov spojených s biochemickými dráhami zapojenými do celého radu funkcií, ako je produkcia energie, využitie antioxidantov a rozklad poškodených proteínov.
„Očakávali sme, že sa zmenia dve až tri dráhy, ale zistili sme, že je ovplyvnených viac ako 20 rôznych signálnych dráh,“ povedala Riverová.
Podľa doktorky výsledky naznačujú, že dlhodobé užívanie acetaminofénu v stredných až vysokých dávkach by mohlo spôsobiť srdcové problémy v dôsledku oxidačného stresu alebo hromadenia toxínov, ktoré sa produkujú pri rozpade acetaminofénu. Naše telo sa týchto toxínov dokáže zbaviť samo, no štúdia naznačuje, že s tým má problém, ak sa užívajú stredné až veľké dávky liekov dlhodobo.
Výskumníci však priznávajú, že štúdia má obmedzenia. Najväčším je práve fakt, že výskum bol vykonaný na myšiach a nie na ľuďoch. Vedci preto volajú po ďalšom bádaní, no ľudom odporúčajú užívať čo najmenšie dávky čo najkratší čas.
Ďalšia štúdia naznačuje, že paracetamol zvyšuje tlak rovnako ako ibuprofen
Nedávna štúdia zas priniesla odhalenie, že paracetamol rovnako ako ibuprofen prispieva k zvýšeniu krvného tlaku. Doteraz sa verilo, že toto liečivo je vhodnejšie pre pacientov, ktorých trápi vysoký krvný tlak.
Štúdia z roku 2022 však tento mýtus vyvrátila. Vedci z Edinburskej univerzity zapojili do výskumu 110 pacientov, ktorí mali v zdravotnej dokumentácii problémy s vyšším tlakom. Pacienti boli rozdelení do dvoch skupín. Jedna dostávala paracetamol po jednom grame štyrikrát denne. Druhá skupina dostávala placebo. Obe skupiny boli pozorované dva týždne, pričom za tento čas jedli buď paracetamol, alebo placebo.
Tí, ktorým predpisovali paracetamol, zaznamenali významné zvýšenie krvného tlaku v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo. Toto zvýšenie tlaku bolo porovnateľné s tými, čo užívali iné protizápalové lieky ako ibuprofen. Výskumníci tvrdia, že to môže zvýšiť riziko srdcových chorôb alebo mŕtvice o 20 %.
„Táto štúdia jasne ukazuje, že paracetamol, celosvetovo najpoužívanejší liek, zvyšuje krvný tlak, jeden z najdôležitejších rizikových faktorov infarktu a mŕtvice,“ cituje profesora Jamesa Deara z Edinburskej univerzity Express.
Výskumníci tvrdia, že sami boli prekvapení zisteniami. Na začiatku štúdie predpokladali, že uvidia len malý dopad na krvný tlak, no zistenia, ako veľmi paracetamol ovplyvňuje tlak, boli prekvapivé.
Dobrou správou však je, že pacientom klesol krvný tlak na úroveň pred štúdiou krátko potom, ako prestali užívať liek. Lekári ale tvrdia, že ľudia, ktorí užívajú paracetamol krátkodobo, sa nemajú čoho obávať. Spozornieť by mali ľudia, ktorí ho užívajú pravidelne, napríklad kvôli chronickým bolestiam.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: American Physiological Society, Edinburská univerzita, Express