Slováci končia pre „mäkkú drogu“ na psychiatrii. Nové štatistiky odhalili zarážajúci trend

  • Slováci taja svoje vážne problémy pre obľúbenú „mäkkú drogu“
  • Privádza ich k pokusom o samovraždu, končia na psychiatrii
Ľudia na páry
Unsplash/Aditya Chinchure
  • Slováci taja svoje vážne problémy pre obľúbenú „mäkkú drogu“
  • Privádza ich k pokusom o samovraždu, končia na psychiatrii

Slovenská láska k alkoholu nie je žiadnou novinkou, no najnovšie štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) za rok 2022 silno potvrdzujú riziká spojené s týmito obľubami. Naše známe pálenice, domáce či akékoľvek destiláty, ale aj víno a iné mäkšie nápoje, spôsobujú vážne psychické poruchy.

S alkoholom v roku 2022 súviselo množstvo hospitalizácií a dokonca aj prípadov rodičiek, ktoré sa alkoholu nevzdali ani počas tehotenstva. Nechýbajú ani smutné informácie o samovraždách či samovražedných pokusoch vykonaných pod vplyvom alkoholu.

Pre poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu v minulom roku v psychiatrických ambulanciách personál vyšetril celkom 28 854 osôb. Konkrétne šlo o 21 593 mužov a 7 261 žien. Až u 73,6 percenta z nich odborníci zistili syndróm závislosti od alkoholu.

„Počet vyšetrených pacientov s poruchami psychiky a správania v dôsledku užívania alkoholu medziročne stúpol o 6,1 %, avšak oproti obdobiu pred pandémiou v rokoch 2015 – 2019 bol ich počet nižší o 5,3 %,“ konštatuje NCZI.

V prípade 7 147 osôb odborníci zistili poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu po prvýkrát v ich živote. Najviac novodiagnostikovaných pacientov bolo vo vekových kategóriách 35 – 44 rokov a 45 – 54 rokov.

Tisíce hospitalizácií pre alkohol

Počas roka 2022 došlo celkom k 13 502 hospitalizáciám spojeným s alkoholom. Muži mali v tejto kategórii pred ženami približne 3-násobný náskok a v prípade oboch pohlaví išlo o výrazný medziročný nárast.

V ústavnej liečbe dominovali poruchy psychiky a správania. Konkrétne v tomto prípade šlo až o 10 922 hospitalizácií. Ďalších 2 227 hospitalizácií zapríčinila alkoholová cirhóza pečene. Zvyšok hospitalizácií sa spájal s toxickým účinkom etanolu.

Ľudia sa pod jeho vplyvom rozhodli skoncovať so životom

Počas roka 2022 Slovensko evidovalo celkom 563 úmrtí, ktorých dôvodom bola samovražda. Až v 33,4 % z nich šlo o samovraždu za prítomnosti alkoholu alebo návykovej (psychotropnej) látky.

Podobný pomer odborníci evidujú aj pri celkových 724 pokusoch o samovraždu. Pri 249 prípadoch či 34,4 % išlo o pokusy za prítomnosti alkoholu alebo návykovej látky.

„NCZI eviduje samovražedné pokusy tých osôb, ktorým bola po pokuse poskytnutá zdravotná starostlivosť v psychiatrických útvaroch zdravotníckych zariadení,“ podotýka centrum.

Alkohol počas tehotenstva

Ako podotýka Národné centrum zdravotníckych informácií, konzumácii alkoholu sa nevyhýbajú ani tehotné ženy. Pracovalo s údajmi z roku 2021, z ktorých vyplynulo, že 232 rodičiek z celkového počtu 56 183 pôrodov užívalo počas tehotenstva alkohol.

Na 1 000 pôrodov teda pripadá 4,1 rodičiek, ktoré neprestali s užívaním. Z hľadiska vzdelania išlo najmä o ženy so základným vzdelaním, podotklo NCZI.

Slováci už nemajú šancu zatajiť chronické pitie alkoholu. Lekár to zistí aj na bežnej „preventívke“ >>>

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: NCZI

Najnovšie videá

Trendové videá