Slováci koronavírus ignorujú. V plných lietadlách odlietajú do exotiky, polovica lietadla prišla nakazená vírusom
- Nariadenia v našej krajine nám síce komplikujú cestovanie medzi dvoma okresmi, do Dubaja či Egypta sa však dostaneš pomerne ľahko
- Odborníci upozorňujú, že cestovanie v súčasnej situácii nie je dobrý nápad
- Vyskytol sa prípad, kedy zo stovky pasažierov lietadla bola polovica infikovaná novým koronavírusom
- Nariadenia v našej krajine nám síce komplikujú cestovanie medzi dvoma okresmi, do Dubaja či Egypta sa však dostaneš pomerne ľahko
- Odborníci upozorňujú, že cestovanie v súčasnej situácii nie je dobrý nápad
- Vyskytol sa prípad, kedy zo stovky pasažierov lietadla bola polovica infikovaná novým koronavírusom
Slováci sa už od zajtra 17. februára musia pripraviť na veľké zmeny na slovenských hraniciach, nakoľko rezort vnútra ohlásil sprísňovanie kontrol. Hlavnou úlohou nového hraničného režimu má byť zabránenie dovozu a šíreniu infekčnejších a nebezpečnejších mutácií koronavírusu.
Situáciu však značne komplikuje aj skutočnosť, že Slováci si aj počas núdzového stavu kupujú letenky a odlietajú do exotiky. Hitom, kam v súčasnosti môžeš pomerne bez problémov odletieť sa stali krajiny ako Zanzibar, Egypt, Dominikánska Republika či Maldivy a Dubaj.
Na tento problém najnovšie upozornila aj epidemiologička ministerstva zdravotníctva Henrieta Hudečková. Informovali o tom Hospodárske noviny.
„Ja sa pýtam, prečo ľudia chodia na dovolenky. Zanzibar, Kongo, Egypt. Plné lietadlá, charterové lety,“ povedala Hudečková. Odborníčka pritom poukazuje na prípad, kedy bolo zo stovky pasažierov až 50 nakazených novým koronavírusom.
„Nepoviem vám číslo letu, ale to sú veci, ktoré sú na Slovensku bežne známe,“ doplnila Hudečková. Konštatuje tiež, že ľudia by si mohli takéto cesty v súčasnej situácii odpustiť. Práve nezodpovedné správanie a nedodržiavanie opatrení označila za hlavný problém súčasného stavu v našej krajine.
Výzva necestovať Slovákov nezaujíma
„Situácia je naozaj vážna, pretože mnohé nebezpečnejšie mutácie koronavírusu sú podľa najnovších výskumov už blízko pri nás. Okrem toho nás na rezorte diplomacie SR veľmi nemilo prekvapilo, ako zahraničné aj naše televízie vysielajú zábery kúpajúcich sa Slovákov v Egypte či Dubaji bez akýchkoľvek náznakov opatrnosti, a to napriek našej dlhotrvajúcej výzve necestovať,“ objasňuje Štátny tajomník MZV SR Martin Klus.
Čo je podľa Klusa ešte horšie, niektorí sa pri návratoch z takýchto destinácií údajne tvárili, že boli iba „na skok“ v Hainburgu. Smutným mementom aktuálnej situácie je nedávne úmrtie Slováka po nakazení sa v Egypte, kam vycestoval osláviť 60-tku.
Intenzívne kontroly na hraničných priechodoch sú pritom realitou aj v týchto chvíľach. Polícia pripomína, že proces kontrol môžu urýchliť aj samotní občania. Stačí, ak pred príchodom na kontrolné stanovište budú mať už pripravené potrebné dokumenty. Upozorňuje tiež na nosenie rúšok pri komunikácii s policajtmi.
„S cieľom čo najviac urýchliť proces kontrol prosíme občanov, aby si už pred príjazdom na kontrolné stanovište pripravili potrebné dokumenty, ako sú napríklad tlačivo pre pendlerov, potvrdenie o zamestnaní, potvrdenie o vykonaní testu, registrácia, výnimka a podobne,“ približuje hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
Pohodlné cestovanie až v roku 2024?
Podľa Joshua Ng, singapurského riaditeľa konzultantskej spoločnosti Alton Aviation Consultancy, je oživenie osobnej leteckej dopravy pravdepodobné už v roku 2022, nie však všade. Predpovedá, že cestovanie na dlhé vzdialenosti sa môže vrátiť do normálu až v roku 2023 či dokonca 2024. Informuje portál The Sun Daily.
Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu najnovšie uviedla, že v prípade najhoršieho scenára sa podmienky v osobnej leteckej doprave tento rok zlepšia iba o 13 %.
O aktuálnej situácii v letectve veľa napovedajú aj hospodárske výsledky najväčšej nízkonákladovej aerolinky Ryanair.
Letecká spoločnosť vykázala za tretí finančný štvrťrok kvôli pandémii stratu 306 miliónov eur. Počet pasažierov jej klesol o 78 %. Za celý finančný rok, ktorý firme končí 31. marca, čaká rekordnú stratu 850 až 950 miliónov eur. Firma však uviedla, že má dostatok hotovosti.
Tržby za uplynulý štvrťrok Ryanairu klesli o 82 %. Podobné výsledky oznámili aj jeho konkurenti. Spoločnosti EasyJet klesli tržby o 88 % a Wizz Air ohlásil prepad o 77 %.
Zdroje: Hospodárske noviny, MZVSR, Facebook/Martin Klus, Polícia SR