Slováci, ktorí posunuli architektúru a predstavu mestského bývania na nový level

  • Tomáš Šebo je developerom aj architektom v jednom
  • Bratislavu a jej okolie mení k lepšiemu už viac ako 15 rokov
  • Jedným z jeho projektov v ITB Development sú Čerešne
ITB Development
  • Tomáš Šebo je developerom aj architektom v jednom
  • Bratislavu a jej okolie mení k lepšiemu už viac ako 15 rokov
  • Jedným z jeho projektov v ITB Development sú Čerešne

Spoločnosť ITB Development je jedinečná v tom, že jej traja majitelia sú Slováci a dvaja z nich sú architekti. Ako ste vznikli a vyvíjali sa v priebehu 15 rokov, čo ste na trhu?

V čase, keď sme boli len architektmi, nabiehal prvý „boom“ výstavby. Bola to šialená doba, kedy sa predávala každá hlúposť z papiera. Nás si developeri najímali, aby sme im to projektovali. Museli sme obhajovať veci, ktoré nám pripadali úplne samozrejmé.

Povedali sme si, urobme to tak, ako to naozaj chceme my. Išli sme do projektu Vista Residence Vlčkova, čo bolo len 9 bytov pod Slavínom. Postavili sme to podľa seba, ako by bývanie naozaj malo vyzerať, ako keby sme to robili sami pre seba. Nakoľko sa projekt podaril, išli sme do ďalších a ďalších. Bola to reakcia na šialenú dobu, ktorá tu vtedy bola. Mali sme silný pocit, že projekt by mal dať niečo aj mestu a okoliu, že sa treba vyjadriť aj k okolitému urbanizmu. Chceme, aby každý projekt mal nejakú hierarchiu, a aby sa vytvorilo mestské prostredie, ktoré reaguje na svoje okolie. Súvisí to s naším presvedčením, ktoré stále máme.

Jedným z vašich súčasných projektov sú Čerešne. Čím sú výnimočné?

Čerešne sú vo svojom vnútre rozsiahly projekt. 5 dvorov, kde nájde svoj domov približne 600 ľudí, už predstavuje silu, ktorá má šancu vytvoriť autentické prostredie a komunitný pocit pre svojich obyvateľov.

Keď sa človek vydá na prechádzku po uzavretom areáli, zažije rôzne druhy atmosféry. Od detskej radosti na sánkarskom kopci a ihriskách, cez pokojnú zónu okolo vodnej plochy a v komunitných záhradkách, po stretnutie so susedmi v amfiteátri alebo na grilovacích terasách. Vytvorili sme miesto, kde sa ľudia budú cítiť bezpečne, kde sa budú môcť stretávať, žiť podľa seba. Nie je to iba o tom, že sa tam prídem vyspať, že zaparkujem auto, vyjdem hore a s nikým sa nepozdravím.

Sú toto benefity, ktoré ľudia chcú pre svoje bývanie?

Vieme, kto sú naši klienti. Mladí ľudia, ktorí si zakladajú rodiny. Generácia, ktorá nastupuje, sa zaujíma o svoje okolie, čo nám je veľmi sympatické. Majú väčší záujem sa stretávať a žiť komunitne.

Takže sa prispôsobujete trendom spoločnosti…

Áno, trendy sledujeme. Mám 25-ročného syna a 21-ročnú dcéru. Viem celkom presne, čím žije nastupujúca generácia, aké má priority. Viem aj to, že sú iné než pred 15 – 20 rokmi..

Na projekte Čerešne ste spolupracovali aj s mladými architektmi, študentmi. Prečo?

Chceli sme pritiahnuť mladé talenty, preto sme vyhlásili súťaž na pavilóny pre Čerešne, na fakultách v Česku i na Slovensku. Prišlo 20 návrhov, vybrali sme štyri. Tým sme poskytli finančné prostriedky na výrobu prototypu v mierke 1:1 a dali sme ich von, aby sme mohli sledovať čo s nimi robí počasie. Rozhodli sme sa pre jeden finálny, ktorý bude umiestnený na streche a bude vytvárať strom – evokovať čerešňu. Strom bude artefaktom, ktorý identifikuje ľudí s projektom. A samozrejme to študentov nadchlo, lebo majú v projekte svoju realizáciu.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: ITB Development

Má to aj nejaké využitie alebo je to skôr dizajnový prvok?

Je to len vizuálny prvok. Zvažujeme ale použitie aj ďalších prvkov v nasledujúcich fázach projektu Čerešne. Urobíme z toho prístrešok alebo sedenie. Chceme ďalej spolupracovať so zvyšnými troma návrhmi, no ešte priebežne robíme na ich dopracovaní.

Bežne spolupracujete so školami?

Spolupracujeme s nimi radi. Mali sme už tri významné spolupráce s Fakultou architektúry. Prvou bola už spomínaná súťaž na pavilóny, druhá sa týkala návrhov pre Mickiewiczovu ulicu. Teraz robíme s tretiakmi z fakulty, boli sme oslovení profesorom Špačkom, či by sme na projekte na Mickiewiczovej chceli spolupracovať ďalej. Zadaním pre študentov je bytový dom. Tak sme vymysleli zadanie Hurbanove kasárne. Bývanie bude pre niekoho, kto má blízko k umeniu. Mala by tam byť umelecká komunita.

Čo ste sa naučili od študentov vy?

Že je dobré sa načas vzdialiť od vecí a odosobniť sa od každodennosti, v ktorej ste prirodzene zahrabaný. Boli to v princípe nezaťažené pohľady na vec. Napríklad urbanisticky veľmi odvážne otvorili nádvorie do Hurbanových kasární, čo boli veci, ktoré by nás nenapadli. Splnilo to očakávania v tom zmysle, že sme im nedali presne vymedzené zadanie.

Ako sa na projekt pozeráte vy, ako skúsený architekt a zároveň developer?

Poslaním architekta je vypočuť pozorne svojho klienta, dostať z neho informácie aj keď nevie, čo presne chce. Developer je v tomto ešte ďalej. V danej chvíli robí pre fiktívneho klienta. Preto počúvame svoje okolie, analyzujeme, čo nám hovorí. Snažíme sa pochopiť, aká je lokalita, o ktorej uvažujeme, aké sú jej prednosti a danosti. Lebo najjednoduchšie je urobiť kompozíciu tupých bytoviek a urobiť tam byty so všetkým, čo potrebujú. My chceme ale pochopiť, čo tam priniesť, s čím musíme bojovať, aké javy eliminovať. V našich projektoch sa vždy snažíme dať ľuďom viac. My klientovi dávame aj spoluobčanov, ktorých má v oknách. Prepracovanou architektúrou má možnosť sa s projektom identifikovať.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: ITB Development

Keď si u vás kúpim byt, viem si ho z časti personalizovať? Do akej miery?

Ako som spomínal, už pri navrhovaní projektu veľmi detailne a poctivo riešime, aké bývanie naši budúci klienti požadujú. Výsledkom je, že keď prídu, tak už v podstate ani nepotrebujú nič meniť. Ale áno, viete.

Takže je dôležité poznať klienta.

Určite áno. Je to priam kľúčové, ak nám záleží na tom, aby ste nielen bývali, ale aj skutočne žili. V prvom rade by sme vám poradili s výberom samotného projektu. Keby ste chceli cítiť vidiek alebo záhradkárčenie, tak by som vám odporučil Kolísky. Keby ste mi povedali, že ste mestský človek, ktorý nechce do práce cestovať 200 hodín, a keď príde domov, tak sa nechce len zavrieť v byte, ale chce aj žiť, tak taký život predstavujú Čerešne.

V rámci projektu Čerešne máte na výber viacero typov bytov. Sú tu napríklad byty s predzáhradkou, kde si môžete vybrať farbu a materiál fasády. Na streche máme zase penthousy, ktoré sú v podstate rodinné domy a miera individualizácie je tam naozaj vysoká. Flexibilní sme nielen pri bytoch, ale aj pri spoločných priestoroch. Chceme, aby napríklad vnútrobloky boli dotvárané ľuďmi. Chceme tam nechať prázdne miesta, kde si sami obyvatelia môžu dať návrhy, čo by tam chceli. Toto si môžeme dovoliť práve preto, že sme developeri a aj architekti zároveň.

Za bytový dom Nový Háj ste vyhrali prestížnu architektonickú cenu CE.ZA.AR 2015. Čerpali ste niečo z tohto projektu aj pre Čerešne?

Inšpirujeme sa nielen našimi, ale aj úspešnými zahraničnými projektmi, a to dobré premietame do tých našich. Konkrétne Nový Háj nás naučil komunikovať s ulicou, keďže tu už bola lokalita zadefinovaná, ale pri Čerešniach si ju vytvárame sami. Tak sme tam dali napríklad škôlku.

Prečo majú ľudia radi vaše projekty?

Dávame dôraz na to, aby bol každý projekt nejakým spôsobom identifikovateľný a originálny. A teraz vôbec nehovorím o architektonických exhibíciách. Snažíme sa nájsť, čo ponúka lokalita.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: ITB Development

Aké máte spätné väzby od klientov, ktorí si už byty kúpili?

Rozhodli sa pre nás, lebo celý projekt je perfektne prepracovaný. Nejde nám len o dobre vyriešený byt, to je predsa samozrejmosť.

Váš projekt sa oficiálne nazýva Čerešne Living. Ako vnímate pojem „living“ vy?

Ja som sa v živote sťahoval trikrát. Vždy to nejakým spôsobom zmenilo môj život. Myslím si, že architekt a developer má veľký dopad na to, ako ovplyvní životy svojich klientov. Je to miesto, kde dokážem žiť plnohodnotne, kde sa viem s niekým stretnúť, a kde môžem pestovať svoje záľuby. V klubovni si viem dohodnúť oslavu svojich narodenín. Viem, že lokalita, kde sa nachádza môj bytový dom, má väzby na širšie okolie. Viem, že MHD sa dostanem až pred dom a prácu mám 500 metrov od domu. A toto vnímanie sme preniesli aj do projektu Čerešne Living.

Aký sen si chcete v ITB Development splniť?

Bratislava je veľmi „pokrivkávajúce“ mesto. Je kompozíciou roztrhaných kúskov mesta. My sa ich snažíme zlepiť dokopy. Mojím snom je priniesť si svoje vnúčatá na nejaké miesto v Bratislave, kde budem môcť povedať, že na tomto mieste som sa spolupodieľal.

Čo je v segmente výstavby bytových domov pre vás dôležité?

Pre každého developera to je niečo iné. Je tu dosť tých, ktorí sú arogantným dôkazom toho, že je pre nich prioritou jediná vec. Metre štvorcové sa dajú naaranžovať rôznymi spôsobmi, nie je jedno, akým spôsobom developerský projekt usporiadate. Pre nás je dôležité nebyť povrchný a venovať čas analýze prostredia, analýze klienta a priorít, ktorými chceme projekt definovať. Vyzývame ľudí, aby participovali na tom, ako projekt vyzerá. Všetko to nakoniec vedie k tomu, že projekt „našijeme“ na konkrétnu lokalitu a konkrétnych klientov. Vtedy sme nadčasoví. Ak však máme projekt, ktorý nie je postavený nasilu, vtedy sa cítime bezpečne.

Najnovšie videá

Trendové videá