Slováci, ktorí sa spoliehajú na svoju imunitu, sa nepotešia: Lengvarský má prvé výsledky štúdie o premorenosti

  • Výskum zatiaľ ukazuje, že iba približne štvrtina neočkovaných ľudí v Bratislave má protilátky proti koronavírusu
  • 75 % Slovákov, ktorí sa očkovať nedali, sú teda nechránení
  • Štúdia merajúca protilátky neočkovaných Slovákov stále prebieha
Na snímke muž, ktorý v rukách drží PCR test.
Ilustračná snímka TASR/AFP/Ina Fassbender
  • Výskum zatiaľ ukazuje, že iba približne štvrtina neočkovaných ľudí v Bratislave má protilátky proti koronavírusu
  • 75 % Slovákov, ktorí sa očkovať nedali, sú teda nechránení
  • Štúdia merajúca protilátky neočkovaných Slovákov stále prebieha

Sú známe prvé výsledky štúdie premorenosti Slovákov. Na tlačovej besede o nich hovoril minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. K dispozícii zatiaľ má predbežné výsledky z Bratislavy. 

Na tlačovej besede zároveň prezradil, že lokálny lockdown je otázkou ďalšieho vývoja. Ak sa situácia nebude zlepšovať bude sa musieť pristúpiť k tvrdším opatreniam.

Veľká štúdia, ktorá na Slovensku stále prebieha, meria hladinu protilátok u neočkovaných ľudí. Výsledky však väčšinu z nich nepotešia. „Protilátky malo iba 25 % ľudí v Bratislave. Predpokladám, že v iných okresoch to bude ešte menší podiel,“ povedal minister.

Tajná zbraň nie je nabitá

Už dávnejšie sme ťa informovali, že práve premorenosť môže byť „tajnou zbraňou“ proti tretej vlne. Protilátky získané infekciou chránia pred opakovaným nakazením variantom delta minimálne tak dobre, ak nie lepšie ako vakcína. To mohlo byť podľa Dát bez pátosu dôvodom, prečo na Slovensku počet pozitívnych nerastie tak rýchlo ako v iných krajinách.

Zdá sa ale, že táto „tajná zbraň“ veľa vody nenamúti. Mnohí Slováci sa pritom spoliehajú na vlastnú imunitu a protilátky, ktoré získali nákazou koronavírusom. Ako však ukazujú priebežné dáta, spoľahnúť sa na to môže približne štvrtina ľudí, ktorí sa nezaočkovali.

Ako prebieha štúdia

V spolupráci so samosprávami si vedci pozývajú neočkovaných ľudí z určitých regiónov. Úroveň protilátok zisťujú v Bratislave, Komárne, Považskej Bystrici, Čadci, Košiciach, Rimavskej Sobote, Lučenci a Kežmarku. Test pozostáva z odberu malej kvapky krvi z prsta a vyšetrenia protilátok. Keďže ide o štúdiu, testovanie bude anonymné. Celkovo takto otestujú asi 5 000 ľudí.

V rámci každej lokality prídeme na viacero miest, čiže na každom mieste odoberieme od 100 do 600 vzoriek a okrem toho, že budeme brat krv z prsta, sa ešte každého opýtame základné epidemiologické údaje, či vie o tom, že prekonal covid, či mal test, ak áno, v aký dátum a príznaky, s akými prekonal ochorenie,“ približuje epidemiologička Alexandra Bražinová pre Markízu.

Infekcia a očkovanie sú najlepšia ochrana

Najlepšiu imunitu majú podľa vedcov ľudia, ktorí ochorenie prekonali a potom sa zaočkovali. Infektológ Peter Sabaka pripomína, že 80% ľudí, ktorí prekonali ľahký COVID-19, mali protilátky, ktoré neutralizujú alfa variant koronavirusu. Odvoláva sa pritom na najnovšiu štúdiu z The Rockefeller University’s Laboratory of Molecular Immunology.

„Iba necelých 50 % malo však dostatočne silnú protilátkovú odpoveď na neutralizovanie delta variantu. Ak sa človek po prekonaní COVID-19 ešte aj zaočkuje, neutralizačná aktivita stúpne 50-krát. Teda ak ste prekonali Covid19, ešte sa aj zaočkujte. V tretej vlne budeme potrebovať čo najlepšiu imunitu,“ tvrdí Sabaka.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: TK, TVNoviny.sk, JAMA

Najnovšie videá

Trendové videá