Slováci, ktorí zachraňujú planétu. „Do Pohára“ je bezobalový obchod, kde nájdeš takmer všetko, navyše za malý peniaz
- Koncom minulého roka vyrástol v Dúbravke bezobalový obchod „Do Pohára“, kde nájdeš takmer všetko
- Tereza s Robom sa rozhodli ľuďom ponúknuť ekologickú alternatívu za rovnaké sumy
- Koncom minulého roka vyrástol v Dúbravke bezobalový obchod „Do Pohára“, kde nájdeš takmer všetko
- Tereza s Robom sa rozhodli ľuďom ponúknuť ekologickú alternatívu za rovnaké sumy
„K vzniku nás inšpirovali aj naše deti. Keď som sa mesiac snažila dostať do bezobalového obchodu, ktorý je iba na druhej strane mesta, Robo povedal, že by sme si mohli spraviť vlastný. Zapáčilo sa mi to a aj keď som ho musela tri mesiace presviedčať, nakoniec som ho nahovorila,“ hovorí Tereza o kamennej predajni „Do Pohára“ stojacej v Bratislave na Koprivníckej ulici, kde nájdeš všetko, čo potrebuješ a ešte aj prispeješ ku spomaleniu klimatickej zmeny.
Cenami konkurujú bežným obchodom
„Nevieme konkurovať úplne vo všetkom, no základné potraviny ako je múka, cestoviny, vajíčka a pod., si človek nakúpi sa veľmi podobnú cenu. Naším zámerom bolo vytvoriť obchod, ktorý bude dostupný pre všetkých.
Radšej budeme mať 500 zákazníkov, ktorí prídu a spravia si menší nákup, ako iba 150, ktorí si to môžu dovoliť a vyššiu maržu.“ V obchode Do Pohára sa nachádza bohatý sortiment produktov, ktorý nie je oklieštený iba na potraviny, no nájdeš tam aj čapovanú drogériu, lokálnu kozmetiku, čerstvú kávu či ekologické zubné kefky.
Hrachové cestoviny a najlepšie kakaové maslo
Ak sa bojíš, že v tomto obchode pre teba nebudú mať bezlepkovú alternatívu, pusť to z hlavy. Okrem bezlepkových produktov tu nájdeš aj také, o ktorých si možno ešte nepočul. „Máme rôzne varianty cestovín, napríklad z hrachu a šošovice, aby si aj ľudia, ktorí to potrebujú, mohli spokojne nakúpiť.“
„Do sortimentu sme zahrnuli aj kakaové maslo, hmotu a kakao samotné. Aj to odoberáme z čo najbližšej lokality. Konkrétne z českej čokoládovne, kde vieme, že produkt spracovávajú eticky. Čokoládovňa Troubelice používa na výrobu iba kávové bôby z Ekvádoru, kde na pestovanie dozerá priamo ich rodinný príslušník.
Celé je to rodinný podnik, ktorý vyrába kakaové produkty čo najkvalitnejšie a najetickejšie, ako to len vedia. Rovnako berieme múku od lokálnych dodávateľov, teraz už od štyroch mlynov, jeden z nich sa nachádza v Česku, ten je sústredený práve na pestovanie a spracovávanie pohánky a výrobu pohánkovej múky.“
Používanie papierových tašiek nie je riešenie
Keď do predajničky vojdeš, nerátaj s tým, že sa ti ujde papierový obal, ktorý si s produktom odnesieš domov a zahodíš do koša, alebo v tom lepšom prípade, využiješ ešte raz. Samozrejme, ak si svoju nádobku zabudneš, radi ti poskytnú aj papierovú taštičku, no ideálom je znížiť produkciu odpadu aj vo forme papierových obalov. Tento bezobalový obchod je zameraný ekologickým smerom pri všetkých produktoch, týka sa to aj čapovanej zubnej pasty, pracích gélov či olejov. „Cieľom je nepoužívať žiaden obal. Papierové tašky sú síce ekologickejšie, no to nie je cieľ. Ideálne je, ak si zákazník so sebou prinesie nádobu, v ktorej si následne tovar zoberie domov. “
Na uhlíkovej stope záleží
„Jeden zo zákazníkov mi raz povedal, že je škoda, že máme tak drahé lyofilizované jahody, vraj v inom obchode to majú lacnejšie. To je možné, napriek tomu, že nám zákazníci zvyknú hovoriť, že sme ten najlacnejší bezobalový obchod, v akom kedy nakupovali, niektoré produkty máme drahšie.
Vysvetlenie je jednoduché, na to, aby sme tieto konkrétne produkty mohli predávať za nízke ceny, musel by sme ich dovážať z Číny. Uhlíková stopa sa však tiež ráta. Priviezť jahody z Číny znamená mať ich lacnejšie, no trochu to stráca význam. Preto ich budeme mať radšej o niečo drahšie, ale z okolitých krajín.“
Okrem rôznych potravín a všetkého vyššie spomenutého si v obchode môžeš zakúpiť aj špeciality ako alternatívy zubnej pasty, a to prach a tablety s rovnakým účelom. Zaujímavosťou sú aj tyčinky do uší z brezového dreva.
„Mali sme bambusové tyčinky, ale zase, bambus cestuje z Číny, je to fajn alternatíva, no na výrobu týchto tyčiniek z brezového dreva sa nevytínajú stromy, ale zúžitkuje odpad, ktorý vznikne pri príprave iných produktov, a tak namiesto v koši skončí tento „odpad“ u nás.“
BIO, ale čo to je?
Takmer všetky produkty, ktoré nájdeš v „Do Pohára“ sú BIO, zodpovedajú najvyššej možnej kvalite, navyše sú jedinečné. Garam Masala, Kari, balkánska Čubrica, Paella a mnoho ďalších korenín si môžeš sám nabrať do nádobky, ktorú si potom zoberieš so sebou. Napriek tomu, že sú tieto svetové koreniny vyrábané v Česku, sú ručne miešané a nenájdeš v nich soľ.
„Vo väčšine iných korenín je takmer 50% soli. To sa nám zdá ako trochu drahá soľ. Rovnako neobsahujú konzervanty. Niektorí so zákazníkov k nám prichádzajú iba na nákup tohto korenia. Je to značka stará 10 rokov a druhú predajňu má vo Fresh Markete, inde v Bratislave ju človek nenájde.“
A predsa tam niečo chýba
Nenájdeš tu čerstvé ovocie a zeleninu, zatiaľ ani mäso.„Vajíčka sú novinka, odoberáme ich z farmy na strede Slovenska. Je to farma, a tak majú aj mäso, no na to ešte musíme počkať. Zatiaľ sme na skúšku začali odoberať aj rôzne syry, podľa záujmu uvidíme, či sa odhodláme aj na mäsité výrobky. Vajíčka sú GMO free, samozrejme, z voľného chovu.“ Namiesto toho však dostaneš férový prístup a úsmev, no aj možnosť vybrať si medzi všednými aj nevšednými produktami a tak podporiť lokálnych dodávateľov.
„Všetkých dodávateľov sme vyberali prácne a starostlivo, prešli sme všetky varianty a vybrali takých, ktorí zapadali do nášho konceptu. Nechceli sme odoberať iba od známych firiem, ale podporiť malých predajcov.“ Napriek tomu, že niektorá čapovaná drogéria pochádza od rovnakej značky, ako v DM drogérii, kozmetika prichádza hlavne z Trenčianskych Teplíc, kde vznikajú produkty značky Mydlove.
Ak sa nachádzaš na druhej strane Slovenska, nezúfaj. V Poprade existuje taktiež jedna prevádzka s rovnakým názvom, pretože sa tvorcovia konceptu v rámci šírenia ekologickej myšlienky rozhodli podeliť o svoje know how, a tak tam nájdeš obdobný, ak nie rovnaký sortiment, navzdory tomu, že obe prevádzky fungujú oddelene a vedú ich iní ľudia.