Slováci majú čoraz menej detí: S problémami zápasia aj muži, hovorí odborníčka z top reprodukčnej kliniky

  • Problémy s počatím má celosvetovo až 25 % párov
  • V minulosti bola najčastejšou príčinou porucha funkcie vajcovodov
  • Párom, ktorým sa nedarí mať dieťa, môže pomôcť asistovaná reprodukcia
pregn
Problém s plodnosťou majú ženy aj muži. Startitup, Freepik
  • Problémy s počatím má celosvetovo až 25 % párov
  • V minulosti bola najčastejšou príčinou porucha funkcie vajcovodov
  • Párom, ktorým sa nedarí mať dieťa, môže pomôcť asistovaná reprodukcia

Neplodnosť môže postihovať mužov aj ženy – len na Slovensku má problémy s počatím 25 % párov. Kým kedysi trpeli neplodnosťou alebo problémami s otehotnením viac ženy, dnes sa pomer vyrovnal a rovnako postihuje aj mužov. 

Podľa MUDr. Andrey Ďurechovej, PhD., odborníčky na liečbu neplodnosti, sú najčastejšou príčinou vek, chronické ochorenia, ale aj životný štýl a strava.

„Keď sa Na Slovensku pred viac ako 30 rokmi rozbiehala asistovaná reprodukcia, najčastejšou príčinou bola porucha u ženy. Dnes však má problémy čoraz viac mužov a pomer príčin sa vyrovnáva,“ vysvetľuje odborníčka a vedúca lekárka z kliniky Repromedica.

Pomoc v liečbe neplodnosti v centrách pre asistovanú reprodukciu vyhľadáva, nielen na Slovensku, čoraz viac párov. Narastá aj počet jednotlivcov, ktorí sa zaujímajú o zamrazenie vajíčok či spermií.

Liečbu neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie podstupuje aj mnoho známych párov, ktoré sa aj verejne podelili o svoje skúsenosti. Napriek tomu ešte stále sa stáva, že najmä ženy prichádzajú po pomoc neskoro.

Prísne pravidlá v Európe

Pri darovaní vajíčok alebo spermií, ako aj pri asistovanej reprodukcii existujú prísne pravidlá. Darcovia sú anonymní a nie je dovolené si „priniesť“ vlastného. 

O tom, ako to celé prebieha, kedy je vhodný čas na zmrazenie vajíčok, ale aj, či môže asistovanú reprodukciu podstúpiť single žena, hovorila v rozhovore pre Startitup MUDr. Andrea Ďurechová, PhD., z kliniky Repromedica.

BBB_2750
zdroj: Startitup – MUDr. Andrea Ďurechová, PhD., z kliniky Repromedica je odborníčka s viac ako 30-ročnou praxou.
  • Kedy je najvhodnejší čas na založenie rodiny
  • Či sú problémy s plodnosťou častejšie u mužov alebo u žien
  • Prečo narastá počet žien, ktorým sa nedarí otehotnieť
  • Aké vyšetrenia absolvujú muži pri problémoch s plodnosťou

Počet párov, ktoré majú problémy s počatím, stúpa. Prečo?

Podľa celosvetových štatistík má až 25 % párov v reprodukčnom veku problémy s počatím. Objavuje sa nový fenomén – prvé dieťa plánujú páry vo vyššom veku.

Reprodukčné optimum, teda čas, keď príroda dopraje najvyššiu šancu otehotnieť, je okolo 25. roku života. V mojej generácii nebolo nezvyčajné, že ženy končili napríklad vysokú školu s jedným či dvoma deťmi.

Mnoho párov sa snaží splodiť dieťa 2 či 3 mesiace a sú frustrovaní, keď sa im nedarí. Po akom čase treba spozornieť a vyhľadať odborníka?

Neplodnosť je definovaná ako neúspešná snaha o graviditu pri pravidelnom pohlavnom styku po dobu minimálne 12 mesiacov. To platí pre páry do 35 rokov. Staršie páry by mali vyhľadať odbornú pomoc už po 6 neúspešných mesiacoch.

Ktoré pohlavie má častejšie problémy s plodnosťou? 

Pred 30 rokmi bolo najčastejšou príčinou poškodenie alebo odstránenie vajcovodov. Počet, pohyb a kvalita spermií boli v tomto období podstatne lepšie ako v súčasnosti.

Zvyšuje sa počet žien s poruchami plodnosti aj z iných príčin, napríklad endometriózu diagnostikujeme až u 25 % žien s poruchou plodnosti. Pomer pacientov mužov a žien sa ale vyrovnáva.

Niektorí sa zdráhajú zájsť s týmto problémom k doktorovi. Ako dlho trvá, kým páry vyhľadajú odborníka?

Je to rôzne. Sú páry, ktoré prídu už po pár mesiacoch, a potom sú páry , ktoré sa snažia 5 či 10 rokov. A nie je to len o hanblivosti. Pracujem aj ako bežný gynekológ a s potešením musím povedať, že čoraz viac žien sa zaujíma o svoje reprodukčné zdravie.

Aktuálne sú aj nové odporúčania odbornej spoločnosti, aby sa u žien nad 30 rokov vyšetrovala jedenkrát ročne tzv. „ovariálna rezerva“– teda kapacita vaječníkov (vyšetrenie AMH) v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky.

Pri každom probléme sú však dvaja – to znamená vyšetrenia by mali absolvovať obaja partneri.

Darcovský program na mieru

Klinika Repromedica je centrum pre asistovanú reprodukciu rodinného typu s moderným vybavením a vysoko kvalifikovaným tímom lekárov, embryológov a sestričiek.

Špecializuje sa na darcovský program vajíčok (oocytov). Vďaka databáze darkýň môžu klientkam vybrať tú najoptimálnejšiu v krátkom čase bez poradovníka.

Pri darovaní vajíčok a spermií a liečbe neplodnosti sú uzákonené jasné pravidlá. Darcovstvo je anonymné a darca musí spĺňať presne stanovené kritériá.

recepcia
zdroj: Repromedica – Klinika je centrum pre asistovanú reprodukciu rodinného typu a s moderným vybavením.

63718b5b131625314909dee8_Exteriér
zdroj: Repromedica – Klinika je jediná na Slovensku, ktorá sa úzko špecializuje na darcovský program oocytov.

Pozri si viac o klinike Repromedica →

Spomínali ste, že tým prvým kontaktom pri probléme je gynekológ. Venuje sa téme neplodnosti v bežných gynekologických ambulanciách dostatočná pozornosť? 

Čoraz viac gynekológov venuje pozornosť pacientkam, ktorým sa nedarí otehotnieť, ale stále je to málo. Mojím prianím je, aby všetci obvodní gynekológovia viac počúvali a venovali pozornosť ich otázkam a žiadostiam o vyšetrenie.

Prečo gynekológovia tejto téme nevenujú dostatočnú pozornosť?

Myslím si, že najmä preto, že sa venujú v prvom rade bežnej starostlivosti, prevencii a zdravotným problémom, ako sú krvácania, bolesti alebo zápaly. Tak sa môže stať, že problémy s otehotnením sa dostanú do úzadia.

BBB_2727
zdroj: Startitup – Podľa odborníčky je ideálny vek na založenie si rodiny 25 rokov.

Pri ženách je teda ten prvý kontakt gynekológ. A čo muži?

Prvým odborníkom, na ktorého by sa mal muž obrátiť, je urológ. Muži sú krehké bytosti a mužská neplodnosť je ešte stále tabuizovaná. Aj preto sa mnohí muži dlho odhodlávajú absolvovať vyšetrenie.

Vyšetruje sa nielen spermiogram (počet, pohyb , kvalita spermií), ale často aj hormonálny profil, ultrazvuk semenníkov, ultrazvuk obličiek, kultivačné vyšetrenia. Reprodukcia je ovplyvnená aj celkovým zdravotným stavom. Ako prebieha asistovaná reprodukcia →

Spomínali ste, že u žien je ideálny vek, kedy by mali rodiť, okolo 25 rokov. Ako je to u mužov, dokedy majú „kvalitné“ spermie?

Reprodukčná schopnosť u ženy je limitovaná počtom vajíčok. Ich počet je obmedzený, je daný už pri narodení a „míňajú“ sa každým menštruačným cyklom.

Ich počet teda s pribúdajúcimi rokmi klesá. Ak má však dievčatko pri narodení málo vajíčok, môžu sa minúť už v tridsiatke. S vekom klesá aj ich kvalita.

U mužov s dobrým spermiogramom klesá kvalita až niekedy po štyridsiatke. Žiaľ, kvalita spermiogramov sa posledné roky zhoršuje. Pred 30 rokmi bol normálny počet spermií 120 miliónov. V posledných rokoch norma klesla na 12 až 15 miliónov.

Darcom sa nemôže stať každý

Ak je liečba neplodnosti neúspešná pre nedostatočný počet alebo kvalitu vlastných pohlavných buniek, môže byť riešením darcovský program spermií alebo vajíčok.

Darcovstvo v EÚ musí byť anonymné a nie každý záujemca sa môže stať darcom. O darcoch sa zverejnia len údaje ako farba očí, pleti, výška, farba vlasov, krvná skupina, záujmy. Každý záujemca o darcovstvo prechádza výberom, vyšetreniami, konzultáciami.

Pozri si viac o asistovanej reprodukcii →

Posiela neplodné páry do centra asistovanej reprodukcie vždy gynekológ?

V 90 % áno. Ale čoraz viac párov prichádza do CAR priamo z vlastnej iniciatívy. Často je to spontánne rozhodnutie, niečo si prečítali alebo počuli od priateľov, ktorí s podobnými problémami zápasia.

Veľa vecí môže riešiť aj obvodný gynekológ. Jeho možnosti a kapacita však môžu byť obmedzené aj úhradami zdravotných poisťovní.

young-woman-hand-holding-pregnancy-test
zdroj: Freepik – Až 25 % párov má problemý s počatím.

Sú páry, v ktorých jeden alebo obaja partneri majú etické zábrany pred asistovanou reprodukciou. Prichádzajú k vám aj také. Aké riešenia pre nich máte?

Samozrejme, chodia aj takéto páry, minimálne na konzultáciu. Je to citlivá téma, lebo postoj katolíckej cirkvi k asistovanej reprodukcii je známy.

Dnes už vieme pomôcť aj párom s nábožensko-etickými hranicami. Najmä čo sa týka počtu embryí.

Páru vieme pomôcť aj bez stimulácie, teda nevznikne viac ako jedno embryo v tzv. natívnych cykloch. Nenaskytne sa tak otázka mrazenia a uskladnenia viacerých embryí. Chcem sa dozvedieť viac →

647071cda82b00b269c0149b_Repromedica-p-1600
zdroj: Repromedica – Na kliniku Repromedica chodia aj lesbické páry. Naša legislatíva im neumožňuje podstúpiť asistovanú reprodukciu.

Mužom sa rapídne zhoršili parametre spermiogramu. Čím je spôsobené?

V prvom rade je to životný štýl – stres, nedostatok spánku, nedostatok primeraného pohybu. Úlohu zohráva aj životné prostredie a strava.

Pravdou však je, že u mužov sa nám často nepodarí zistiť presnú príčinu zhoršeného spermiogramu. Vždy však je potrebné absolvovať vyšetrenia na vylúčenie vážnych ochorení ako nádory semenníkov alebo genetické poruchy. Je to tak, že na ženskú neplodnosť máme väčšie páky.

Na vašej klinike je možné dať si zamraziť vajíčka, ak žena potrebuje posunúť reprodukciu na neskoršie obdobie. Kedy je najvhodnejšie obdobie?

Už sme hovorili, že reprodukčná schopnosť žien je limitovaná vekom, počtom vajíčok a ich kvalitou a postupne sa znižuje už po 35. roku života. Spermie sa tvoria vždy nové v 6-9 týždenných cykloch.

Vajíčka sú celý život tie isté, a tak sú vystavené všetkým negatívnym vplyvom, ktorým je vystavená aj žena. Nie je to nemenné pravidlo, ale optimálne je obdobie do 35. roku života. Chcem vedieť viac →

V súčasnosti žije veľa žien, ale aj mužov samostatne. Povedzme, že je žena tridsiatnička, je sama, ale v budúcnosti by chcela mať dieťa. Aké má možnosti?

Vo väčšine Európy je platný tzv. Tkanivový zákon z roku 2016, ktorý reguluje darcovstvo pohlavných buniek. Vo väčšine štátov EÚ je aj zákon o ochrane práv dieťaťa.

Na Slovensku nemôže single žena alebo lesbický pár podstúpiť liečbu metódami asistovanej reprodukcie. Pre ženy bez partnera je možnosťou zamrazenie vlastných vajíčok – social freezing.

Reprodukčné zdravie nie je len antikoncepcia

Podľa vedúcej doktorky z kliniky Repromedica Andrey Ďurechovej by sa o reprodukčnom zdraví malo viac hovoriť na školách.

„Reprodukčné zdravie neznamená len antikoncepcia. Naša populácia starne a demografická krivka ide beznádejne dole. Ak to poviem v ľudovom vyjadrení: na dôchodky už nebude mať kto robiť,“ hovorí doktorka.

Podľa nej by sa mal v školách klásť väčší dôraz na vzdelávanie v oblasti intimity. „Dievčatá a mladé ženy si nepamätajú, kedy mali poslednú menštruáciu, čo je podstatný údaj, ktorý pomôže dešifrovať problém. Nevedia, aký dlhý majú menštruačný cyklus či základné otázky o ich vlastnom tele. Všetky ženy dnes cvičia jogu či zdravo jedia, ale väčšina z nich svojmu telu dostatočne nerozumie,“ vysvetľuje Ďurechová.

S pohlavným stykom začínajú skôr

Ľudia začínajú pohlavne žiť v čoraz mladšom veku a podľa odborníčky by sa mal väčší dôraz klásť aj na osvetu o tom, že hormonálna antikoncepcia chráni len pred graviditou, nie pohlavnými chorobami.

„Dnešnú populáciu najviac ohrozujú chlamýdie, ureaplazmy či HPV vírus. Treba prízvukovať, že kondóm má svoju dôležitú úlohu a treba ho používať. Moja rada každej žene znie: jeden kondóm v peňaženke za každých okolností,“ dodáva so smiechom doktorka Ďurechová. 

Myslíte si, že by sa to v budúcnosti mohlo zmeniť?

Celkovo to závisí od legislatívy a postoja spoločnosti. V Európe sú krajiny ako Holandsko či Dánsko, kde sa to dá. Ale potom sú extra konzervatívne krajiny ako Rakúsko, Nemecko alebo Švajčiarsko, v ktorých majú problém aj samotné páry.

U nás je to zadefinované tak, že za pár považujeme dvoch ľudí opačného pohlavia, ktorí prehlásili, že žijú v jednej spoločnej domácnosti. V Nemecku alebo vo Švajčiarsku musia byť zosobášení.

V poslednom období som zachytila aj viacero známych tvárí, ktoré sa rozhodli pre zmrazenie vajíčok. Ovplyvňuje to návštevnosť kliniky?

V posledných rokoch postupne rastie povedomie o tejto možnosti zachovania plodnosti aj medzi našimi pacientkami, ale stále je čo zlepšovať.

Veľa žien, ktoré sa pre túto možnosť rozhodnú, príde buď na poslednú chvíľu, alebo už neskoro. Štyridsiatka už nie je optimálnym obdobím na zamrazenie vajíčok.

Tých je jednak už menej a sú aj menej kvalitné. Najlepšie je myslieť na túto možnosť medzi 26. a 35. rokom života. Ako prebieha asistovaná reprodukcia →

Asistovaná reprodukcia nie je lacná záležitosť. S akými nákladmi majú ľudia počítať?

Zdravotné poisťovne prispievajú na umelé oplodnenie – IVF v prípade 8 diagnóz. Táto suma pokryje klasické umelé oplodnenie (stimulácia, odber, transfer) a časť nákladov na lieky.

Postupy nad rámec bazálneho výkonu – nadštandardné – nehradí žiadna poisťovňa. Výška doplatku sa môže pohybovať od 700 eur do 3 000 eur. Najčastejšie treba počítať s doplatkom okolo 700 eur.

BBB_2752
zdroj: Startitup – MUDr. Andrea Ďurechová, PhD., má za sebou viac ako 30-ročnú prax.

Najnovšie videá

Trendové videá