Slováci majú extrémne pozitívny vzťah k vlastníctvu nehnuteľnosti, hovorí odborníčka na úvery

  • Záujem o hypotéky pretrváva aj napriek rastúcim úrokovým sadzbám
  • Ľudia sa stále intenzívne zaujímajú, ako môžu financovať kúpu novej nehnuteľnosti
Na snímke muž, ktorý si v byte obzerá červený bicykel.
Pexels/Karolina Grabowska
  • Záujem o hypotéky pretrváva aj napriek rastúcim úrokovým sadzbám
  • Ľudia sa stále intenzívne zaujímajú, ako môžu financovať kúpu novej nehnuteľnosti

Rastúce úrokové sadzby sa zatiaľ neprejavili vo výrazne zníženom dopyte po hypotékach. Ako ďalej uviedla riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová, ľudia sa stále intenzívne zaujímajú, ako môžu čo najvýhodnejšie financovať kúpu novej nehnuteľnosti, ale aj rekonštrukciu bývania či stavbu domu.

„Je pravda, že pri vyšších úrokoch sa niektorí klienti v bankách kvalifikujú na nižšiu sumu úveru, ako by tomu bolo vlani. Ľudí obmedzuje aj maximálny úverový strop a nutnosť dofinancovať kúpu vlastnými prostriedkami,“ hovorí Šablová.

Hypotéky sú podľa nej stále najlacnejšou alternatívou financovania bývania a pre mnohých ľudí predstavujú jedinú šancu, ako sa môžu dopracovať k vlastnej nehnuteľnosti.

„Výhodou je, že úver je dlhodobý, flexibilný a vďaka vhodne zvolenej fixácii si človek môže zaistiť vhodné podmienky a mesačné splátky aj na obdobie, v ktorom sa očakáva ďalšie zdražovanie,“ skonštatovala Šablová.

Na druhej strane, v čase poklesu sadzieb môže pre zmenu využiť úpravu úroku a zvýhodniť si svoj úver v aktuálnej banke alebo využiť refinancovanie s cieľom znížiť preplatenie úveru v budúcnosti.

Štátom podporované nájomné bývanie, ktoré by cenovo dokázalo konkurovať nákladom na vlastné bývanie cez hypotéku, je u nás zatiaľ podľa Šablovej nedostupné.

„Slováci majú extrémne pozitívny vzťah k vlastníctvu nehnuteľnosti a nemyslím si, že by ich doterajšie zvýšenie úrokov viedlo k zmene uvažovania a preferovaniu bývania v podnájme,“ myslí si odborníčka.

Pre ľudí s príjmom na hrane môže zdražovanie hypoték znamenať, že budú musieť voliť lacnejšiu nehnuteľnosť, resp. pri nedostatku vlastných zdrojov sa dočasne budú musieť vzdať možnosti zaobstarať si vlastnú nehnuteľnosť.

Vtedy je riešením podľa Šablovej prenájom nehnuteľnosti. „Avšak v opačnom prípade je populárnejšie bývať vo vlastnom, aj keď s hypotékou, ktorá môže byť dočasne drahšia,“ dodala Šablová.

So stavbou domu sa podľa analytika netreba ponáhľať

Na otázku, či začať so stavbou domu teraz, alebo je lepšie počkať, odpoveď podľa analytika Tatra banky Borisa Fojtíka jednoznačne neexistuje.

Minimálne sa netreba podľa neho ponáhľať. Z trhov prichádzajú postupne signály o tom, že ekonomiky budú prechádzať zložitejším obdobím. Situácia na trhoch s komoditami alebo energiami sa bude postupne podľa Fojtíka vracať do normálu.

Na snímke byt a nehnuteľnosti na bývanie.
zdroj: Unsplash/Palo Kertys, Francesca Tosolini

Cena je nositeľom určitej informácie pre investorov, spotrebiteľov a ďalšie subjekty v ekonomikách. Jej výrazné výkyvy sú často spojené s falošnými signálmi a následne zlými rozhodnutiami.

„Preto robiť zásadné rozhodnutie, akým je stavba domu, môže v tomto období narobiť viac starostí ako radosti z nového bývania,“ myslí si analytik.

K rastu cien nehnuteľností prispieva nielen dopyt po bývaní, ale aj ceny stavebných materiálov. Tie narástli podľa Fojtíka až o 40 percent počas januára 2021 až mája 2022.

Stavebné materiály sú najväčšou, nie však jedinou položkou pri kalkulovaní stavby. Ak premietneme do ceny stavebných prác okrem materiálov aj ostatné polotovary, mzdy, použitie strojov a ostatné náklady, vidíme za rovnaké obdobie nárast o 24 percent,“ hovorí analytik.

Povedať, či, kedy a o koľko ceny stavebných materiálov klesnú, by bolo podľa Fojtíka veštenie z krištáľovej gule. „Avšak z nie tak dávnej histórie vieme, že ceny stavebných materiálov môžu skutočne klesať,“ povedal analytik Tatra banky.

V októbri 2009 boli medziročne lacnejšie dokonca o 10 percent. A to im ani nepredchádzal taký prudký rast, ako sme zažili za posledný rok a pol.

„Je pravdou, že náklady na produkciu stavebných materiálov v Európe pravdepodobne tak skoro neklesnú. Takmer s istou sa tak nestane do šesť mesiacov ani do jedného roka a možno ani do dvoch rokov. Problémy s dostupnosťou a následne s cenami energií sú však najmä európsky problém,“ myslí si Fojtík.

Preto vzhľadom na klesajúce ceny námornej prepravy môže dávať stále väčší ekonomický zmysel dovážať stavebný materiál z krajín, kde nie sú produkčné náklady vyhnané nahor obmedzenými zdrojmi energií.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá