Slováci majú k dispozícii výnimočný liek na chudnutie. Jeho primárny účel je však inde

  • Na trhu je nový liek proti cukrovke druhého typu
  • Obsahuje látku tirzepatid, ktorá dokáže zázraky
  • Štúdie ukazujú aj 20-percentnú stratu hmotnosti
Na obrázku ľudské nohy na váhe.
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Na trhu je nový liek proti cukrovke druhého typu
  • Obsahuje látku tirzepatid, ktorá dokáže zázraky
  • Štúdie ukazujú aj 20-percentnú stratu hmotnosti

Na Slovensku je schválený už rok, do Spojeného kráľovstva by mal doraziť počas budúceho roka. Reč je o ďalšom lieku, ktorý sa primárne využíva v boji proti cukrovke 2. typu, no zároveň výborne funguje na chudnutie. Ide o liečivo tirzepatid, ktoré sa predáva v liekoch s názvom Mounjaro.

Podľa slovenského Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) ide o injekčný roztok v naplnenom pere. Viaže sa na lekársky predpis. Ide o nové liečivo. Európska lieková agentúra (EMA) podotýka, že sa používa spolu s diétou a cvičením na liečbu dospelých s nedostatočne kontrolovanou cukrovkou 2. typu.

„Liek Mounjaro možno používať v monoterapii u pacientov, ktorí nemôžu užívať Metformín (iný liek proti cukrovke). Môže sa používať aj ako prídavný liek k iným liekom proti cukrovke,“ píše agentúra.

„Zázračné účinky“

Podľa portálu Science Alert má však Mounjaro zrejme podobné vedľajšie účinky ako Metformín či ospevovaný Ozempic, ktorý obsahuje takzvaný semaglutid. Vyplýva to z veľkej štúdie, ktorá trvala až 72 týždňov. Do tej sa zapojili viacerí pacienti s obezitou, no bez cukrovky.

Tí, ktorí tirzepatid užívali, stratili 15 až 20 percent svojej telesnej hmotnosti. Druhá skupina, ktorá dostala placebo látky, stratila 3,1 % svojej telesnej hmotnosti.

Science Alert spomína aj ďalšiu dlhodobú štúdiu, ktorá zistila, že injekcia tirzepatidu raz týždenne viedla priemerne až k 20-percentnej strate telesnej hmotnosti. Aj v tomto prípade šlo u ľudí s nadváhou bez cukrovky 2. typu.

Hoci žiadne štúdie priamo neporovnávali tirzepatid a semaglutid, známe výsledky naznačujú, že látka v Mounjaro je ešte efektívnejšia než v Ozempicu. Podotýkame však, že tirzepatid nebol schválený na takéto využitie. V súčasnosti je schválený iba na liečbu cukrovky 2.

Ďalšie zázračné lieky

Ako sme ťa informovali, ďalším zázračným liekom po Ozempicu sa stal Metformín. Hoci oba lieky v tele fungujú trochu inak, aj Metformín účinkuje pri strate hmotnosti, a ako ukazujú výskumy, dokáže toho omnoho viac.

Taktiež slúži na liečbu cukrovky 2. typu. Užíva sa s diétou a cvičením pri ľuďoch vo veku od 10 rokov. Avšak už desaťročia vieme, že tento liek dokáže omnoho viac. Ponúka tiež kardiovaskulárne výhody vrátane nižšej úmrtnosti v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení. 

V posledných rokoch rastie záujem o jeho potenciálnu schopnosť liečiť rôzne iné stavy. A medzi jeho zázračnými účinkami má byť i boj proti starnutiu. Práve preto medici z Harvardu polemizujú, že pojem „zázračný liek“ pri Metformíne možno nestačí.

Metformín môže mať zdravotné výhody v podstate pre kohokoľvek a vnímajú to i rôzni lekári. Mnohí ho už dlho predpisujú na liečbu stavov mimo jeho schváleného použitia. Používajú ho ľudia s prediabetom, pretože môže oddialiť nástup cukrovky alebo jej dokonca úplne zabrániť.

Nápomocný je napríklad aj pre tehotné ženy, u ktorých sa pred pôrodom môže vyvinúť zvýšená hladina cukru v krvi. Metformín tento problém dokáže pomôcť kontrolovať. Viac sa dočítaš na tomto odkaze.

Zdroje: ŠÚKL, EMA, Science Alert, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá