Slováci majú nárok na „špeciálny“ príspevok, o ktorom netušia. Je vyšší ako 1 000 eur

  • Ak sa sťahuješ kvôli práci do iného mesta, zbystri pozornosť
  • Na svoj účet si totiž môžeš pripísať tučnú sumu
na snímke je dvojica šťastných ľudí a peniaze
Ilustračný obrázok Unsplash/Allen Taylor, Freepik/Wirestock
  • Ak sa sťahuješ kvôli práci do iného mesta, zbystri pozornosť
  • Na svoj účet si totiž môžeš pripísať tučnú sumu

Život so sebou prináša neočakávané situácie a jednou z nich môže byť aj sťahovanie sa za prácou, ktoré zažil nie jeden Slovák. Mnohí z týchto ľudí však ani len netušia, že z tejto situácie môžu vyťažiť.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny totiž ponúka príspevok na presťahovanie sa za prácou.

Príspevok na presťahovanie za prácou predstavuje kompenzáciu časti overených nákladov spojených s presťahovaním uchádzača o zamestnanie z miesta jeho trvalého pobytu v súvislosti so získaním zamestnania. Poskytuje sa v prípade, ak nové miesto trvalého pobytu uchádzača na území Slovenskej republiky, kam sa presťahoval, je vzdialené najmenej 50 km od pôvodného miesta trvalého pobytu.

Tento príspevok je určený občanom, ktorí boli najmenej 3 mesiace evidovaní ako uchádzači o zamestnanie a boli vyradení z evidencie z dôvodu vzniku pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu, s výnimkou pracovnoprávneho vzťahu založeného na dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Požiadavka o tento príspevok musí byť podaná písomne.

Žiadateľ môže požiadať o príspevok na presťahovanie za prácou najneskôr do 12 mesiacov od zmeny miesta trvalého pobytu v súvislosti so získaním zamestnania. Príspevok sa poskytuje jednorazovo raz za dva roky a jeho maximálna výška je 1 327,76 eur.

V prípade, že o príspevok na presťahovanie za prácou požiadajú písomne obaja manželia, ktorí spĺňajú uvedené podmienky, príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytne tento príspevok len jednému z manželov.

Prilepšiť si môžu aj dochádzajúci

Okrem vyššie spomínaného príspevku Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny mesačne prideľuje príspevok na dochádzku za prácou s cieľom hradenia časti nákladov na cestovanie medzi miestom trvalého alebo prechodného pobytu a miestom zamestnania uvedeným v pracovnej zmluve a návratu zamestnanca späť.

Príspevok je určený zamestnancovi, ktorý bol uchádzačom o zamestnanie evidovaným najmenej tri mesiace a bol vyradený z evidencie z dôvodu vzniku pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu, s výnimkou pracovnoprávneho vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Žiadosť o príspevok na dochádzku za prácou musí byť podaná písomne najneskôr do jedného mesiaca od nástupu do zamestnania. V prípade, že zamestnanec nastúpi do ďalšieho zamestnania bezprostredne nadväzujúceho na predchádzajúce zamestnanie, poskytovanie príspevku naďalej pokračuje. Opätovné poskytnutie príspevku môže nastať po uplynutí jedného roka od ukončenia obdobia jeho poskytovania.

cesta do/z práce
zdroj: Unsplash/Marten Bjork

Poskytovanie príspevku na dochádzku za prácou je založené na písomnej dohode medzi úradom a zamestnancom. Príspevok je obmedzený na obdobie šiestich mesiacov, a to maximálnou sumou 200 eur mesačne, pričom táto suma závisí od vzdialenosti medzi miestom zamestnania a miestom trvalého alebo prechodného pobytu zamestnanca a od počtu odpracovaných dní v mesiaci.

Zamestnancovi, ktorý bol pred nástupom do zamestnania znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie, sa príspevok môže poskytovať aj počas najviac ďalších šiestich mesiacov. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorého evidencii bol zamestnanec evidovaný ako uchádzač o zamestnanie, poskytuje príspevok na dochádzku za prácou do 30 kalendárnych dní od preukázania trvania zamestnania.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Najnovšie videá

Trendové videá