Slováci majú obrovské srdcia. Ukrajincom chcú pomáhať všetkými možnými spôsobmi (PRIESKUM)

  • 61 percent Slovákov je ochotných pomôcť Ukrajincom vecným darom
  • 37 percent opýtaných chce pomôcť dobrovoľnícky
  • Zhruba štvrtina obyvateľov by pomohla s ubytovaním
utecenci
TASR/Milan Kapusta
  • 61 percent Slovákov je ochotných pomôcť Ukrajincom vecným darom
  • 37 percent opýtaných chce pomôcť dobrovoľnícky
  • Zhruba štvrtina obyvateľov by pomohla s ubytovaním

Ľudia na Slovensku chcú pomáhať Ukrajincom. Vyplýva to z online prieskumu na vzorke 1 000 respondentov, ktorý sa uskutočnil od 25. februára do 1. marca.

Podľa výsledkov prieskumu 61 percent Slovákov je ochotných pomôcť Ukrajincom vecným darom. Polovica oslovených by chcela prispieť prípravou a distribúciou jedla, 37 percent opýtaných chce pomôcť dobrovoľnícky a zhruba štvrtina obyvateľov by pomohla s ubytovaním.

Autormi projektu, v rámci ktorého bol prieskum realizovaný, sú Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV), Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV, prieskumná agentúra MNFORCE a komunikačná agentúra Seesame.

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine zaznamenala viac ako 7 000 ponúk pomoci

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine zaznamenala viac ako 7 000 ponúk rôznej pomoci. Na webe ktopomozeukrajine.sk je možné okrem ubytovania a dopravy ponúknuť aj materiálnu či dobrovoľnícku pomoc.

„Momentálne zabezpečujeme najmä transport a ubytovanie a efektívne sa prepájame s organizáciami, ktoré môžu na rozličných miestach poskytnúť aj iné formy pomoci. Rozbehli sme aj proces adresnej materiálnej podpory, kde sa čo najefektívnejšie prepájame s donormi a organizáciami, ktoré ju dokážu distribuovať,“ uviedol koordinátor iniciatívy Michal Matys.

Za týždeň fungovania zabezpečil tím Kto pomôže Ukrajine niekoľko stoviek transportov a priame ubytovanie pre viac ako 500 ľudí a sprostredkoval ďalšie ubytovanie, pomoc a dobrovoľníkov pre rôzne pomáhajúce organizácie. Na priamu komunikáciu iniciatíva zriadila call centrum s ľuďmi hovoriacimi po slovensky a ukrajinsky, ktoré funguje nepretržite.

O pomoc môžu žiadať aj neziskové organizácie, ktoré pomáhajú v teréne a potrebujú dobrovoľníkov, ubytovanie či materiálnu pomoc alebo čokoľvek iné. Darcovská výzva Kto pomôže Ukrajine už vyzbierala viac ako 940 000 eur, ktoré iniciatíva prerozdelí medzi neziskové organizácie a na priamu pomoc ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine.

SR poskytne Ukrajine ďalší vojenský materiál v hodnote 6,27 milióna eur

Vláda SR poskytne Ukrajine ďalší vojenský materiál v hodnote 6,27 milióna eur. Vyplýva to z uznesenia, ktoré kabinet prijal na svojom štvrtkovom rokovaní.

„V kontexte masívnej nevyprovokovanej vojenskej agresie Ruskej federácie voči Ukrajine sa navrhuje, aby vláda SR vyslovila súhlas s darovaním vojenského materiálu Ukrajine,“ píše sa v schválených materiáloch.

Návrh predložil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). „Ukrajina požiadala SR o darovanie vojenského materiálu. Ministerstvo obrany SR navrhuje Ukrajine darovať vojenský materiál v celkovej hodnote 32,2 milióna eur,“ píše sa v materiáloch. Rezort dodal, že využije možnosti refundácie niektorých výdavkov na úrovni Európskej únie a na základe bilaterálnych dohôd.

Aj slovenský skauting

Slovenský skauting obnovil iniciatívu Skautská služba s cieľom pomáhať v čase vojny na Ukrajine. Dobrovoľníkov posiela aj do terénu, kde sa zameriavajú na program pre ukrajinské deti v núdzových táboroch. TASR o tom informovala Lucia Tóthová z ústredia Slovenského skautingu.

Iniciatíva organizuje a usmerňuje dobrovoľnícke aktivity skautov zamerané na zmiernenie vplyvu kríz, na pomoc ľuďom v núdzi a na prevenciu predvídateľných kríz. „Chceme pomôcť a podporiť už vymyslené a fungujúce aktivity. V tejto súvislosti Slovenský skauting nadviazal spoluprácu s organizáciami Kto pomôže Ukrajine a Človek v ohrození,“ uviedla Tóthová.

Dobrovoľníci pomáhajú s koordináciou na slovensko-ukrajinských hraniciach a v táboroch. „V súčasnosti sa dobrovoľníci nachádzajú na hraničných priechodoch Vyšné Nemecké, Ubľa a v táboroch v Humennom a vo Vranove nad Topľou. Na lokálnej úrovni pomáhajú nižšie organizačné zložky v mestách a obciach naprieč celým Slovenskom s triedením materiálnych zbierok a ich logistikou, poskytovaním krízového ubytovania pre ľudí z Ukrajiny v skautských priestoroch klubovní, chát a podobne. Východoslovenská skautská oblasť je v úzkom kontakte s ukrajinskými skautmi,“ doplnila Tóthová.

Skauti zo Spišskej Novej Vsi odovzdali vo Vyšnom Nemeckom dve dodávky plné zdravotníckeho materiálu, potravín, hygienických potrieb a ďalších pomôcok. Slovenský skauting dočasne vytvoril vysunuté pracovné pôsobisko v obci Juskova Voľa. Bude tak môcť bližšie monitorovať situáciu na hraničných priechodoch a v táboroch a pružne reagovať na danú situáciu a potreby dobrovoľníkov.

„Rozhodli sme sa využiť znalosti z oblasti výchovy a programu pre deti a mládež a poskytnúť ich priamo ukrajinským deťom v táboroch. Tvoríme jednoduché aktivity a hry s cieľom tieto deti zabaviť a vytrhnúť ich z myšlienok na aktuálnu situáciu v ich krajine,“ informovala Tóthová.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá