Slováci majú obrovský problém s alkoholom. Závislosť majú desiatky tisíc ľudí, muži jednoznačne vedú

  • Alkohol je vraj metlou ľudstva
  • Najnovšie štatistiky žiaľ výrok potvrdzujú
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok unsplash/thom masat,unsplash/Julia Nastogadka
  • Alkohol je vraj metlou ľudstva
  • Najnovšie štatistiky žiaľ výrok potvrdzujú

Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v roku 2016 zomrelo v dôsledku nadmerného pitia alkoholu viac ako 3 milióny ľudí. To predstavuje 1 z 20 úmrtí. Viac ako tri štvrtiny týchto úmrtí sa týkali mužov.

Nadmerná konzumácia alkoholu ako celosvetový problém

V prípade úmrtí súvisiacich s alkoholom bolo 28 % následkom zranení, napríklad následkom dopravných nehôd či sebapoškodzovania, 21 % v dôsledku porúch trávenia, 19 % bolo spôsobených kardiovaskulárnymi ochoreniami.

V prípade zvyšných úmrtí išlo o dôsledok infekčných chorôb, rakoviny, duševných porúch a iného. Odhaduje sa, že celosvetovo trpí nadmernou konzumáciou alkoholu 237 miliónov mužov a 46 miliónov žien.

Pivo
zdroj: unsplash/Julia Nastogadka

Syndróm závislosti od alkoholu majú mnohí

Vo svojej najnovšej štatistike prináša informácie o škodlivom vplyve alkoholu na zdravie obyvateľov SR aj Národné centrum zdravotníckych informácií.

Súhlasíš s tým, že alkohol je obrovským problémom Slovákov?

Štatistika poukazuje na to, že v psychiatrických ambulanciách bolo v roku 2020 vyšetrených 27 523 osôb s diagnostickým záverom porucha psychiky a správania zapríčinená užívaním alkoholu (skupina diagnóz F10.0 – F10.9), pričom až u 75,2% (20 690 osôb) z nich bol diagnostikovaný syndróm závislosti od alkoholu (dg. F10.2).

Počet vyšetrených pacientov s poruchou psychiky zapríčinenej užívaním alkoholu oproti predchádzajúcemu roku klesol o 8,9 %.

Alkohol
zdroj: Unsplash/Alexander Popov

12 299 hospitalizácií spôsobené alkoholom

Prvýkrát v živote boli poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu v roku 2020 zistené 6 740 osobám, čo je o 6,9 % menej ako v roku 2019. Z tohto počtu malo syndróm závislosti 64 % (4 313 osôb), pričom v tejto skupine pacientov sa medziročný pokles vyšetrených osôb v ambulanciách neprejavil, a naopak je viditeľný mierny nárast o 1,6 %.

Štatistiky tiež objasňujú, že z počtu osôb s prvýkrát v živote zistenou poruchou psychiky a správania zapríčinenou užívaním alkoholu v roku 2020 bolo 76,7 % mužov a 23,3 % žien.

V zdravotníckych zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti bolo v minulom roku ukončených 12 299 hospitalizácií pre ochorenia spôsobené alkoholom. Oproti roku 2019 klesol ich počet o 17,3 %, čo bolo pravdepodobne spôsobené obmedzeniami vyplývajúcimi z pandémie ochorenia Covid-19. Hospitalizovaní boli vo väčšej miere muži (9 220 mužov, 3 079 žien),“ uvádza NCZI.

Alkohol
zdroj: unsplash/thom masat,

Alkohol konzumovali aj tehotné

Alarmujúcim je aj fakt, že počas minulého roka na Slovensku spáchalo samovraždu 489 osôb, z toho v 33,1 % prípadoch išlo o samovraždu za prítomnosti alkoholu alebo návykovej (psychotropnej) látky. V prípade pokusov o samovraždu možno hovoriť o počte 656, pričom až 40,2 % vykonaných pokusov bolo za prítomnosti alkoholu alebo návykovej látky.

Mrazivou informáciou je, že konzumácii alkoholu sa nevyhýbajú ani tehotné ženy.

„Z celkového počtu pôrodov 56 596 v roku 2019 bolo 205 prípadov rodičiek, ktoré užívali alkohol aj počas tehotenstva. Najviac takýchto rodičiek bolo vo vekových skupinách 18 – 19 rokov, 20 – 24, ale aj vo veku 40 – 44 rokov,“ uzatvára sa v štatistike NCZI.

Tehotenstvo
zdroj: unsplash/Ömürden Cengiz's

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: WHO, nczisk.sk

Najnovšie videá

Trendové videá