Slováci majú problém so získaním hypotéky: Ak ju chceš dostať, mal by si si dať pozor na tieto chyby
- Pri vybavovaní hypotéky je potrebné splniť niekoľko požiadaviek
- Na tieto chyby si ale dávaj pozor
- Hypotéku totiž nemusíš dostať
- Pri vybavovaní hypotéky je potrebné splniť niekoľko požiadaviek
- Na tieto chyby si ale dávaj pozor
- Hypotéku totiž nemusíš dostať
Pri plánovaní vlastníctva vlastného bývania sa do cesty môžu postaviť viaceré prekážky. Banky totiž svojich klientov dôkladne preskúmajú, a tak si dávaj pozor na niektoré faktory, pre ktoré by si hypotéku nemusel získať. Finančný sprostredkovateľ Peter Šesták v relácii RTVS Peniaze priblížil 10 najčastejších prekážok, ktoré môžu vybavovanie hypotéky skomplikovať.
Okrem finančných aspektov je dôležité mať na zreteli aj iné faktory, ako je správanie klienta voči hazardným aktivitám či jeho pracovná stabilita. V kontexte stávkovania, príjmu počas pracovnej neschopnosti či dokonca krátkodobého zamestnania sa môžu vyskytnúť komplikácie, ktoré by mohli ovplyvniť schválenie hypotéky.
Pozor si dávaj na stávkovanie
Šesták sa vyjadril, že registruje prípady z minulosti, keď banka zamietla hypotéku, pretože klienti stávkovali. Ako uvádza portál Finsider, banka totiž pri posudzovaní bonity klienta vychádza z interných a externých zdrojov. Negatívne tak vníma stávkovanie, pretože takéto správanie klienta môže v budúcnosti ovplyvniť splácanie jeho záväzkov voči banke. Banka takto môže úver zamietnuť z obchodného rozhodnutia a ľuďom nepovie, že skutočným dôvodom je hazard.
Buď opatrný aj pri ďalších rizikách na internete. Ak si totiž platíš prístup na sociálne siete s „nevhodným obsahom“, banka to môže vyhodnotiť ako závislosť. Potrebuje totiž zistiť, či dokážeš splácať hypotéku bez problémov. Portál Fingo.sk upozorňuje, že každý tvoj rizikový pohyb na účte, omeškanie splátok úverov či akékoľvek nedoplatky alebo iné dlhy voči štátnym inštitúciám či exekúcie vzbudzujú pochybnosti o tvojom finančnom správaní. Kým sa nevyriešia, pri úvere môžeš dostať stopku.
Pracovný pomer je dôležitý
Banky si dávajú pri vybavovaní hypotéky pozor aj na vek klienta. Problematický pritom môže byť v prípade, ak je žiadateľ starší ako 40 rokov. Zároveň ak je sám alebo má krátkodobý pracovný príjem či pracuje na dohodu. Problémom môžu byť aj takzvané neoficiálne peniaze, keď klient pracuje za minimálnu mzdu a ostatné peniaze mu dáva zamestnávateľ „na ruku“.
Pri žiadosti si banky preverujú príjmy, výdavky a stabilitu zamestnania či podnikania. Už iba náznaky toho, že by si mohol prísť o príjem alebo by sa mohol výrazne znížiť, schválenie úveru ohrozuje. Neschválenie hypotéky môže ovplyvniť aj krátka doba zamestnania či rizikový zamestnávateľ, ktorý podniká len krátko a má podlžnosti alebo vykazuje stratu. Fingo.sk radí, aby si sa dohodol so zamestnávateľom na úprave pracovnej zmluvy, ideálne na dobu neurčitú. Ak ti končí zmluva do troch mesiacov, požiadaj o potvrdenie, že budeš v práci pokračovať.
Ak chceš dostať hypotéku, toto určite nerob
„Ľudia často stroskotajú na tom, že idú posledné mesiace na krátkodobú PN. Na toto by som určite klientov upozornil. Keď vedia, že budú kupovať nehnuteľnosť, tak ak je to možné, by na PN nemali ísť vôbec,“ priblížil finančný sprostredkovateľ Šesták. Na stránke Mačák and Partners sa uvádza, že v čase PN je príjem znížený, čiže ho nedostávaš v plnej výške.
Tým sa môže tvoj priemer za 3 až 6 mesiacov znížiť. Banka si výšku príjmu overuje prostredníctvom odvodov do Sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa pre nižšie odvody počas trvania PN dopyt z banky nemusí potvrdiť. Takýto stav je pre posúdenie hypotéky prakticky vo všetkých bankách dôvodom, prečo ti hypotéku neschvália. Ak chceš hypotéku opätovne schváliť, musíš nastúpiť do práce. Banka tak posúdi tvoj príjem až po skončení PN, vyžadujú sa ale jeden až tri mesiace pokračovania v zamestnaní.
Zdroje: Relácia RTVS Peniaze, Finsider, Fingo.sk, Mačák and Partners