Slováci menia prácu aj trikrát za rok. Čo si o tom myslia zamestnávatelia?

  • Slováci sa už naučili, že zostávať v nevyhovujúcom zamestnaní za každú cenu nie je dobré, ani zdravé
  • Zo štatistík vyplýva, že každý tretí Slovák zmení prácu v priebehu jedného roka aspoň raz
  • Najväčšie percento tvoria mladí ľudia od 20 do 24 rokov. Patríš sem aj ty?
meníš prácu_
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Slováci sa už naučili, že zostávať v nevyhovujúcom zamestnaní za každú cenu nie je dobré, ani zdravé
  • Zo štatistík vyplýva, že každý tretí Slovák zmení prácu v priebehu jedného roka aspoň raz
  • Najväčšie percento tvoria mladí ľudia od 20 do 24 rokov. Patríš sem aj ty?

Naši rodičia považovali prácu za najvyššiu hodnotu a zmenili ju maximálne raz alebo dvakrát za život. Dnes je to inak a mladý človek sa na komfort v zamestnaní potrpí. Keď sa reálne pozrieš na fluktuácie v rôznych sektoroch, zistíš, že ani dostatočne dobré pracovné benefity niekedy nie sú dôvodom na to, aby si v práci, ktorá ťa nebaví či nenapĺňa, ostával dlhšie.

Meniť zamestnanie trikrát do roka? Aj to je realita

Nie si spokojný v práci? Zmeň ju! Presne toto si tento rok povedalo až 32,9 % Slovákov. To je komplexné číslo štúdie, ktorá bola robená na vzorke 91-tisíc ľudí. Tú vykonala spoločnosť Profesia.sk. Ak si si na ich stránke za posledných 365 dní vytvoril životopis, pomohol si k prieskumu tiež. Zamestnanie menili najčastejšie prekladatelia, zamestnanci v gastre a cestovnom ruchu či marketéri.

zdroj: Unsplash

Tým, že sa v posledných rokoch vytvára oveľa viac pracovných príležitostí a vznikajú nové pozície, núti to potenciálneho záujemcu o zamestnanie zamýšľať sa nad svojím aktuálnym pracovným stanoviskom.

Zamestnávateľ môže byť skeptický

Ako ťa vníma zamestnávateľ, ak často meníš prácu a už v mladom veku máš v životopise niekoľko pár mesačných skúseností? Pre niekoho to môže znamenať viac skúseností, čo je pozitívny ukazovateľ, no na druhej strane to môže svedčiť o nesprávnej pracovnej morálke, nestálosti, malej zodpovednosti a nízkej zaangažovanosti. A to je negatívne.

Existujú protichodné názory. V niektorých profesiách je dokonca vyhľadávaných mnoho skúseností, ktoré niekedy nedosiahneš inak, len zmenou niekoľkých zamestnaní.

Od absolventov univerzít sa očakáva, že hneď po skončení budú mať okrem titulu na konte aj niekoľko rokov praxe, ideálne minimálne dva.

Vekom rastie strach a klesá sebavedomie

Na vývoj fluktuácie majú okrem toho vplyv aj generačné charakteristiky. Mileniáli, naopak, počítajú s kariérnymi zmenami,“ hovorí PR Manager spoločnosti Profesia.sk Nikola Richterová.

Až 44 % mladých ľudí vo veku od 20 do 24 rokov za posledných 365 dní zmenilo prácu. Čím vyšší vek máš, tým si v práci stabilnejší, uvádza sa v štatistike. Závisí to vo veľkej miere od záväzkov, ktoré s vekom rastú ale aj psychológiou človeka. Vekom rastie strach a klesá sebavedomie.

Preto len malé percento ľudí nad 65 rokov sa odváži na zmenu práce, ide o 4,5 %.

zdroj: profesia.sk

Najviac nestáli sú prekladatelia, pracovníci gastra či cestovného ruchu

Za nimi sa v úzkom závese ťahajú marketéri, novinári či umelci. Tí sa však väčšinou nachádzajú v statuse živnostník, či slobodné povolanie a preto je pre nich zmena práce, respektíve rozviazanie pracovného pomeru oveľa jednoduchšie. Vedia tak totiž urobiť zo dňa na deň.

zdroj: profesia.sk

Médiá, reklama a kreatívny priemysel láka ľudí od nepamäti. Preto môže na prvý pohľad vyzerať, že práve tieto odvetvia sú stále, ale aj vyhľadávané. Paradoxne si tu ale zamestnávateľ môže vyberať z veľkej ponuky zamestnancov. Preto prácu v tomto sektore zmenilo za posledný rok až 35 % ľudí.

Naprieč regiónmi však výrazné zmeny pozorovateľné nie sú. Čísla hovoria o necelých dvoch percentách. Najvyššia miera fluktuácie je v Bratislavskom kraji a na druhom mieste sa nachádza Žilinský či Banskobystrický kraj. Zvyšné sa líšia od troch vedúcich len v desatine percenta.

zdroj: profesia.sk

Zdroj: TS Profesia.sk

 

Najnovšie videá

Trendové videá