Slováci menia zdravotníctvo v USA. Startup syna zakladateľa ESET-u získal 5 miliónov
- Slovensko na diaľku mení americké zdravotníctvo
- Syn spoluzakladateľa ESET-u Peter Zajac ide v šľapajách svojho otca
- Slovenský tím v Bratislave vytvára inteligentné a elektronické riešenie pre americké zdravotníctvo
- Slovensko na diaľku mení americké zdravotníctvo
- Syn spoluzakladateľa ESET-u Peter Zajac ide v šľapajách svojho otca
- Slovenský tím v Bratislave vytvára inteligentné a elektronické riešenie pre americké zdravotníctvo
Slovenský startup SurgLogs získal investíciu vo výške 5 miliónov dolárov. Firma o tom informuje na svojom Facebooku.
Surglogs je startup zakladateľa Petra Zajaca, ktorý je synom úspešného zakladateľa ESET-u Antona Zajaca. Zajac mladší sa v USA spojil s Američanom, ktorý mu pomohol rozbehnúť biznis v oblasti digitalizácie amerického zdravotníctva. Spoločne zistili, že každodenná administrácia smerom do vnútra nemocníc funguje na základe pera a papiera.
Následne si Zajac vytvoril svoj tím IT-špecialistov na Slovensku, ktorí tvoria celý systém digitaliácie a zo Slovenska sa snažia v USA nahradiť papier a pero elektronickým systémom.
„Je to veľký deň pre nás všetkých v SurgLogs: získali sme 5 miliónov dolárov od Credo Ventures a 8VC. Ukončenie tohto kola financovania je hlavným krokom k nášmu cieľu viesť hnutie v digitalizácii zdravotníckych zariadení na celoštátnej úrovni. Osobitné poďakovanie patrí našim investorom a všetkým členom tímu SurgLogs za to, že to bolo možné,“ píše SurgLogs na svojich stránkach.
https://www.facebook.com/SurgLogs/posts/648399435697992
Systém podľa jedného zo zakladateľov nahrádza zamestnancov
SurgLogs sa zameriava na malé zdravotnícke centrá a postupne chce prebrať väčšie a väčšie. Vo svojej ponuke majú niekoľko modulov pre digitálne konrolovanie jednotlivých procesov v zdravotníckom zariadení, či už sú to lieky alebo jednoduchá administrácia.
SurgLogs na svojich stránkach hovorí o celkovej zmene amerického zdravotníctva prostredníctvom náhrady papiera a pera. Produkt a jednotlivé moduly sa dajú plne prispôsobiť zákazníkovi.
„SurgLogs som začal používať pred niekoľkými rokmi, aby som pomohol spravovať svoje ambulantné chirurgické centrum. Už sa nemusím starať o to, či moji zamestnanci denne vypĺňajú jednotlivé zápisy. Systém pre desktopy mi umožňuje pomocou niekoľkých kliknutí veľmi rýchlo prehľadať všetky denné zápisy. SurgLogs robí proces udržiavania požadovaných zápisov omnoho efektívnejším, je to ako mať okolo jedného alebo dvoch ďalších zamestnancov,“ píše na stránke SurgLogs jeden zo zakladateľov John M. Hilinski.
SurgLogs sídli v San Diegu neďaleko centrály amerického ESET-u..
Zdravotníctvo je veľkou témou aj na slovenskej startupovej scéne
Na Slovensku máme hneď niekoľko startupov, ktoré sa venujú zdravotníctvu. Môžeme spomenúť MultiplexDX, ktorý je na ceste za včasným odhaľovaním rakoviny prsníka.
Úspech startupu MultiplexDX potvrdzuje objektivitu a transparentnosť hodnotiaceho procesu na ministerstve zdravotníctva. Slovenský startup zaoberajúci sa vývojom precíznej onkologickej diagnostiky získal grant z celoeurópskej schémy EIC Accelerator. Informuje o tom agentúra SITA.
„Našou stratégiou je podpora objektívne najlepších projektov a tímov, ktorí majú svetovú úroveň a najvyšší potenciál, aby sa ich aplikovaný výskum dostal do klinickej praxe. Inovatívna včasná personalizovaná diagnostika rakoviny prsníka, s ktorou prichádza MultiplexDX, môže signifikantne zlepšiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti a tým znížiť počet odvrátiteľných úmrtí na Slovensku aj vo svete,“ uviedla riaditeľka Inštitútu výskumu a vývoja MZ SR Ivica Kvietiková.
Vedecká rada ministerstva zdravotníctva je poradným orgánom ministra zdravotníctva. Zastúpená je slovenskými odborníkmi z akademického aj klinického výskumu, ako aj medzinárodne uznávanými expertmi zo Švajčiarska, Nemecka, Dánska.
Čítaj viac>> Pavol Čekan je Slovák stojaci za prelomovým objavom v oblasti diagnostiky rakoviny
Projekt MultiplexDX vyhodnotila ako jeden z najlepších v tzv. onko výzve v rámci napĺňania cieľov Národného onkologického programu, konkrétne Akčného plánu č. 5 na podporu biomedicinskeho výskumu.
„Vo výzve uspel startup MultiplexDX s projektom vývoja nového diagnostického procesu a metódy pri neuroendokrinných nádoroch,“ konštatovala Ivica Kvietiková.
MutliplexDX získal na vývoj diagnostiky rakoviny prsníka v decembri 2019 3 mil. eur.
Umelá inteligencia v zdravotníctve od slovenských startupistov
Na Slovensku funguje startup s názvom Powerful Medical, ktorý pomocou umelej inteligencie dokáže odporučiť liečbu a čiastočne diagnostikovať problém. Firmu v roku 2017 založil Robert Herman so svojím bratom Martinom.
Len pred pár týždňami podpísali zmluvu s prestížnym belgickým kardiocentrom. Strategické partnerstvo sa podarilo firme získať aj na Slovensku, a to so zdravotnou poisťovňou Union.
Čítaj viac TU >> Slovenský startup podpísal zmluvu s prestížnym kardiocentrom v Belgicku
Na základe EKG a efektívnemu zberu dát dokáže Powerful Medical zaradiť podľa algoritmu pacientov do rôznych rizikových skupín, a tak zlepšiť prístup k diagnózam. Technológia funguje na základe umelej inteligencie.
Medzi hlavné atribúty technológie patrí diagnostikovanie a následné odporúčanie konkrétnej liečby. V praxi to funguje tak, že doktori musia vyplniť zdravotný záznam spolu s EKG a procesmi umelej inteligencie. Podľa krivky EKG sa zisťuje či a akú má pacient fibriláciu a čo pomáha k lepšej diagnostike.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska