Slováci míňajú na to, čo vôbec nepotrebujú: 5 rád, ako zvládnuť finančné suchoty v kríze
- Ako zvládnuť náročnú finančnú situáciu?
- Odborníčka v tom má jasno
- Ako zvládnuť náročnú finančnú situáciu?
- Odborníčka v tom má jasno
Celý svet a Slovensko nevynímajúc prežíva ťažké časy. Vlaňajšok priniesol rekordnú infláciu, výrazný rast úrokov pri pôžičkách a ekonomické prostredie neprialo ani investorom. Andrea Kasanická Straková zo spoločnosti Partners tvrdí, že je lepšie byť dopredu pripravený.
Päť užitočných užitočných rád
Je dobré obmedziť výdavky, tvoriť si rezervu a správne investovať. „Mnohí stále míňajú aj na to, čo nepotrebujú. Ak chcete finančne zvládnuť rok 2023, začnite so zodpovedným auditom rodinného rozpočtu,“ radí Straková.
Je potrebné podľa nej si zapisovať všetky výdavky a obmedziť tie, ktoré nie sú nevyhnutné. Zapisovanie výdavkov vedie ku konzervatívnejšiemu míňaniu.
Podľa ideálnych finančných mier by na bežnú spotrebu nemalo ísť viac ako 40 % z príjmu. Zároveň je dobré mať vytvorenú rezervu na neočakávané výdavky vo výške 10 %, ďalej 20 % investovať a na splátky úverov dávať maximálne 30 %.
„Aj keď investovanie aktuálne zažíva obdobie poklesov, stále je najúčinnejším nástrojom na ochranu majetku,“ pokračuje Straková. A ak sa aj náhodou niekto nevenuje investovaniu profesionálne, ani to nie je podľa odborníčky problém. Vhodným nástrojom pre začiatočníkov sú podľa nej ETF fondy, prípadne podielové fondy. „Ich výhodou je široká diverzifikácia,“ prezradila odborníčka pre agentúru SITA.
Straková neodporúča brať si ďalšie nové úvery a vyhnúť by sme sa mali aj používaniu kreditnej karty či debetom. „Ak máte aktuálnu fixáciu hypotéky na dlhšie obdobie, odporúčam si dať vypočítať splátku napríklad pri úroku 4 % a rozdiel medzi aktuálnou splátkou a budúcou možnou smerovať do rezerv a aktív,“ dodala Straková.
Máš problémy s peniazmi? Príčinu hľadaj v detstve
Ak máš dlhodobý problém so so svojimi financiami, môže sa za tým skrývať aj hlbšia trauma. Tvoj problém možno vznikol už v detstve práve v dôsledku spomínanej traumy či zlozvyku. Ak sa chceš vyslobodiť z uzavretého kruhu neúspechu, najskôr musíš nájsť príčinu, ktorá ťa v ňom drží.
Problém s financiami mávajú aj ľudia s dobrým platom. Ide totiž o zručnosť v hospodárení s peniazmi. Tak ako niekto dokáže našetriť aj z nízkeho príjmu, niekto zase neušetrí ani z vysokej výplaty. Mnoho ľudí sa hanbí hovoriť o plate alebo požiadať o zvýšenie, ďalší má zase nutkanie „konečne si dopriať“ a míňať na hlúposti.
Ľuďom tiež celkom škodí pomerne rozšírená myšlienka, že sa nedožijú dôchodku a preto sporiť netreba. Dôchodku sa väčšina z nás dožije a ver tomu, že aj v starobe budeš mať pud sebazáchovy a chcieť žiť čo najdlhšie, čo najlepšie. A samozrejme, aj v mladšom či strednom veku sa môžu vyskytnúť mimoriadne okolnosti, kedy je dobré mať niečo odložené. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Je dôležité poznať svoj vlastný príbeh, ktorý ovplyvnil tvoj vzťah k peniazom. „Ľudia takto odhalia možnosti, ako urobiť veľké zmeny,“ povedal Ed Coambs z Carolinas Couple Counseling, člen správnej rady finančnej asociácie.
Príklad: Ivan vyrastal v rodine, kde otec kládol veľký dôraz na šetrenie a všetkých „držal na uzde“. Vždy sa kupovali len produkty v akcii a všetky aspekty života podliehali čo najnižšej cene. Je to pochopiteľné, keď má rodina malý rozpočet a dokonca aj snaha šetriť sa mohla javiť sympatická. Otec chcel pre svoje deti možno to najlepšie a naučiť ich hospodáreniu s financiami, no v Ivanovi to spôsobilo úplne opačný efekt, píše web NerdWallet.
Finančná obmedzenosť mu liezla na nervy. Celý život čakal na to, kým bude mať vlastnú prácu, vlastný príjem a dopraje si všetko, čo ako malý nemohol. Napriek tomu, že si v dospelosti našiel dobre platenú prácu, nevedel z nej našetriť a sotva s peniazmi vyšiel, aj keď na krku ešte nemal žiadne deti. Myslel si, že príčinou je nízky plat, ktorý bol v skutočnosti nadpriemerný.
Neskôr na základe analýzy svojho problému pod vedením odborníka zistil, čo ho negatívne ovplyvňuje. Ukázalo sa, že plytvaním peňazí bojuje s otcom a kompenzuje si nedostatok prostriedkov zo svojich detských čias. Pritom však škodil len sám sebe. Jeho otec to možno preháňal, ale ani jeho spôsob života nefungoval správne a tiež mu napokon spôsoboval stres z nedostatku peňazí.
Potom, ako sa postavil svojej traume, vylúčil zbytočné výdavky a začal racionálne uvažovať, podarilo sa mu mesačne ušetriť pomerne veľkú čiastku. Neznamená to, že sa vydal cestou „chorobného“ šetrenia ako jeho otec, stále si niečo doprial, ale tak, aby neminul všetko.
Zamysli sa nad najdôležitejšími ľuďmi v tvojom rannom detstve. Aký bol ich vzťah k peniazom? Aký máš k peniazom vzťah ty? Aké sú tvoje prvé skúsenosti s peniazmi?
Keď budeš mať predstavu o tom, čo spôsobuje tvoj problém, môžeš svoje konanie vedome ovplyvňovať. Ďalšou možnosťou je vyhľadanie odbornej pomoci, či už psychológa, finančného poradcu alebo len dobrého kamaráta či blízkeho člena rodiny. Niekedy sa veci vyjasnia v okamihu, keď o nich začneme hovoriť nahlas.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: SITA, Archív Startitup