Slováci môžu na hypotéke ušetriť peniaze. Banke stačí predložiť tento dokument
- Mnohí ľudia si hypotéku nemôžu dovoliť
- Pri kúpe bytu sa dá však aj ušetriť
- Stačí ti predložiť jeden dokument
- Mnohí ľudia si hypotéku nemôžu dovoliť
- Pri kúpe bytu sa dá však aj ušetriť
- Stačí ti predložiť jeden dokument
Na lacnú hypotéku môžeš už nejaký ten čas zabudnúť. V minulom roku sa totiž skončila takzvaná etapa lacných hypoték, ktoré z dlhodobého hľadiska boli skutočne neštandardné. Tento rok si väčšina Slovákov tak hypotéku už jednoducho nemôže dovoliť. Existuje však jedno riešenie, o ktorom mnohí možno netušili.
Ceny plynu a elektriny stúpajú do astronomických výšok. Aj keď nastala na burzách úľava, na slovenskom trhu prevláda názor, že faktúry už viac nebudú také nízke ako v minulosti. Práve tento faktor zohľadňujú aj viaceré slovenské banky pri hypotékach.
Ak predložíš ku kupovanému bytu energetický certifikát AO alebo A1, v banke môžeš získať aj stopercentnú zľavu z poplatku za úver. Ten sa obvykle pohybuje vo výške asi 1 % z výšky úveru, niekedy si však banka účtuje fixne stovky eur, alebo v rámci kampane poplatok odpúšťa úplne.
Energetický certifikát
Ako uvádza Slovenská sporiteľňa (SLSP), energetický certifikát je doklad o vykonaní energetickej certifikácii. Tento doklad vypovedá o energetickej hospodárnosti budovy a zaraďuje ju do energetickej triedy.
„Na základe energetického certifikátu je možné určiť, aká je energetická náročnosť budovy. Energetický certifikát sa vyžaduje pri kolaudácii novej stavby, významnej obnove budovy, pri predaji a prenájme budovy,“ informuje na svojej webovej stránke SLSP.
Ak chceš však získať v SLSP hypotéku bez poplatku, musíš mať energetický certifikát A0 alebo A1, ktorý predložíš k žiadosti o úver na bývanie.
Nulová spotreba
Ako uvádza portál KON-Truss, od roku 2021 musia všetky novostavby spĺňať energetickú triedu „s takmer nulovou spotrebou energie“ A0.
„Nové rodinné domy spĺňajú požiadavky len vtedy, ak primárna energia bude pod 54 kWh/m²/rok. Musí byť výborne tepelne izolovaná a jej straty tepla sú povolené do maximálnej výšky 20 kWh/m²/rok. Musí byť navrhovaná dodanie energie z obnoviteľných zdrojov,“ uvádza portál.
Bytové domy spĺňajú tieto požiadavky vtedy, ak je ich primárna energia pod 32 kWh/m²/rok. V prípade energetického certifikátu A1 musí byť ich primárna energia pod 33-63 kWh/m²/rok.
Ekologické bývanie
Pri ekologickejšom bývaní poskytuje isté výhody aj Tatra banka (TB). K jednému z programov odmeňovania ponúka navyše pokles úrokovej sadzby o 0,2 percentuálneho bodu.
„Počas špeciálnej ponuky Úveru pre modrú planétu prináša banka zníženú úrokovú sadzbu a zľavu z poplatku za úver, ak požičané finančné prostriedky použijú klienti na energetickú modernizáciu domu, nákup zariadenia vyrábajúceho energiu a teplo z obnoviteľných zdrojov alebo nákup ekologického dopravného prostriedku,“ informuje TB na svojej webovej stránke.
Aj v tomto prípade musíš na získanie zľavy predložiť v banke pri podaní žiadosti o úver energetický certifikát alebo tepelno-technický posudok triedy A0, A1 alebo B.
Úrokové sadzby
Ako sme ťa informovali v predchádzajúcom článku SLSP okrem iného v marci tiež upravila svoje úrokové sadzby na bývanie pri všetkých fixáciách. Ako banka uvádza na svojej webovej stránke, zmena sa týka iba nových úverov. Tie úrokové sadzby už poskytnutých úverov zostávajú, ako si ich klienti predtým zafixovali.
Trojročná fixácia v SLSP predstavuje po novom od 4,19 % ročne, päťročná od 4,29 % ročne, desaťročná od 4,49 % ročne a 15-ročná fixácia od 4,89 % ročne.
„Klientom s existujúcou hypotékou aj naďalej odporúčame skorej dlhšie fixácie (minimálne na 5 rokov), keďže v krátkom čase neočakávame pokles sadzieb. Ak má klient navyše viac úverov (najmä nezabezpečených), je pre nich výhodné si ich skonsolidovať do hypotéky, ak to hodnota nehnuteľnosti umožní. Samozrejme, všeobecným pravidlom v ťažších časoch je aj optimalizácia výdavkov v domácnosti,“ odpovedala pre portál Startitup hovorkyňa SLSP Marta Cesnaková.
„V prípade, že má klient problém so splácaním, určite by nás mal kontaktovať čo najskôr, teda ešte predtým, ako sa dostane do omeškania. Radi mu individuálne pomôžeme v jeho situácii. Riešením môže byť aj predlženie splatnosti úveru, vďaka čomu sa mu mesačná splátka zníži.“
Zdroje: SIU, SIU, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka