Slováci môžu vďaka ChatGPT pracovať len štyri dni v týždni. Toto je predpoveď svetovo uznávanej kapacity
- Umelá inteligencia otvára bránu štvordňovému pracovnému týždňu
- Zvýši sa tým produktivita zamestnancov
- Umelá inteligencia otvára bránu štvordňovému pracovnému týždňu
- Zvýši sa tým produktivita zamestnancov
Podľa portálu Time otvára umelá inteligencia Chat GPT bránu do štvordňového pracovného týždňa. Uviedol to ekonóm Christopher Pissarides, držiteľ Nobelovej ceny.
Profesor z Londýnskej ekonomickej školy, ktorý sa špecializuje na vplyv „automatizácie práce“, uviedol, že trh práce sa vie veľmi rýchlo prispôsobiť chatbotom s umelou inteligenciou, a to vyvracia obavy, ktoré uvádzali, že veľkým a rýchlym pokrokom v technológiách by mohla umelá inteligencia ľudí pripraviť o ich pracovné miesta.
„Som optimista a myslím si, že by sme mohli zvýšiť produktivitu,“ Time uvádza citáciu Pissadiresa, ktorý to povedal v rozhovore na konferencii v Glasgowe. „Pokojne by sme mohli prejsť na štvordňový týždeň,“ uviedol.
Práve chatboty, ako napríklad ChatGPT od OpenAI a Bard od Google, boli do tohto sveta privítané ako transformačná technológia, ktorá by mohla pomôcť k vyššej produktivite a taktiež by otvorila dvere stovkám nových pracovných miest.
Pissarides priznal, že technológia umelej inteligencie by sa mohla uberať aj zlým smerom, napríklad na sledovanie či narúšanie nášho súkromia, no uviedol, že pri správnom používaní a zachádzaní s ním by to mohol byť veľký „boom“ v pracovnej produktivite.
„Mohli by nám odobrať veľa nudných vecí, ktoré v práci robíme, a ponechať len tie, ktoré sú pre ľudské bytosti zaujímavé,“ povedal Pissarides.
„Neexistuje žiadny limit na to, koľko pracovných miest by ľudstvo mohlo vytvoriť, ak by naozaj chcelo pracovať,“ dodal.
V správe Goldman Sachs odborníci odhadujú, že až 300 miliónov pracovných miest na celom svete je vystavených práve umelej inteligencii, ako je ChatGPT. Aj bankári sa zhodujú v názoroch, že AI by mohla byť transformačná práve na produktivitu či rast HDP.
Vyspelé ekonomiky utrpeli pokles produktivity od všetkých kríz, vrátane finančnej, čo výrazne spomalilo aj rast HDP.
„Kombinácia výrazných úspor nákladov práce, vytvárania nových pracovných miest a vyššej produktivity pre pracovníkov zvyšuje možnosť rozmachu produktivity, ktorý podstatne zvýši ekonomický rast,“ v správe to uviedli ešte minulý mesiac ekonómovia Goldman. „Odhadujeme, že AI by mohla nakoniec zvýšiť ročný globálny HDP o 7 %,“ dodali.
AI nenadchla všetkých
Okrem nadšencov pre umelú inteligenciu sa nájdu aj tí, ktorí sa obávajú prílišného vplyvu technológií na spoločnosť. Na konci marca tohto roka podpísalo otvorený list, v ktorom sa píše o prerušení výcviku výkonných systémov AI, niekoľko IT špecialistov a technických manažérov spoločností, vrátane miliardára Elona Muska a spoluzakladateľa spoločnosti Apple Steva Wozniaka. Ich žiadosť podnietilo vydanie novej verzie chatbotu ChatGPT zvanej GPT-4 z dielne americkej organizácie OpenAI.
Vývojári tohto chatbotu tvrdia, že najnovšia verzia je oveľa výkonnejšia ako predchádzajúca. Softvér ChatGPT verejnosti voľne sprístupnili vlani v novembri. Používateľov mimoriadne zaujal schopnosťou jasne odpovedať na zložité otázky, písať básne či prejsť vedomostným testom.
„Systémy umelej inteligencie schopné konkurovať ľudskej inteligencii môžu predstavovať vážne riziká pre spoločnosť a ľudstvo,“ píše sa v otvorenom liste zvanom „Pozastavte gigantické experimenty s umelou inteligenciou“.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Time, Goldman Sachs, TASR