Slováci na čele rebríčka: Na dvere ambulancie klopeme najčastejšie z celej Európy
- Na jedného lekára na Slovensku pripadá až 2 997 návštev ročne
- Údaje Eurostatu ukázali jasne, kto kraľuje rebríčku najčastejšieho chodenia k doktorovi
- Na jedného lekára na Slovensku pripadá až 2 997 návštev ročne
- Údaje Eurostatu ukázali jasne, kto kraľuje rebríčku najčastejšieho chodenia k doktorovi
Eurostat vydal štatistiku týkajúcu sa toho, v ktorej krajine Európy obyvatelia najčastejšie navštevujú lekára v priebehu roka. Skús si tipnúť, ktorý štát sa umiestnil na vrchole rebríčka. Ak si uhádol, gratulujeme. Najčastejšie chodia k lekárovi práve Slováci.
Podľa údajov z rebríčka chodí priemerný Slovák na lekársku prehliadku či vyšetrenie približne raz za mesiac, a konkrétne 11,1-krát za rok. Na druhom mieste sa umiestnilo Nemecko a za ním v tesnom závese naši južní susedia.
Niekde namiesto lekára lieči pacientov sestra
Ako píše portál Euronews, pandémia COVID-19 priniesla veľké výzvy pre zdravotné služby po celom svete. Z ničoho nič sa zvýšila záťaž nielen na zdravotníkov, ale aj na farmaceutické firmy a iné profesie zabezpečujúce kvalitnú opateru chorých. V dôsledku epidémie sa ľudia začali viac báť o svoje zdravie, čo viedlo k častejšiemu navštevovaniu lekára.
Dôležitú úlohu v tom, ako často chodíme k lekárovi, zohráva aj to, akú rolu zastávajú v rámci zdravotnej starostlivosti o pacienta sestry a iní zdravotnícki pracovníci.
V niektorých krajinách, ako napríklad vo Švédsku, Fínsku a Írsku, sa o chorých starajú v prvom rade zdravotné sestry. Preto nemusia pacienti tak často chodiť k lekárovi. Tento prístup znižuje záťaž na lekárov a pomáha liečiť pacientov s chronickými ochoreniami alebo menšími zdravotnými problémami.
Rozhodujúcim faktorom je aj platba za služby
Obyvatelia niektorých krajín ako Slovensko, Nemecko a Česko, ktorí platia svojim lekárom najmä prostredníctvom uhradenia každej poskytnutej služby, majú tendenciu častejšie navštevovať doktora ako ľudia v iných krajinách, kde sú lekári platení mesačnou mzdou, prípadne kapitáciou, ako napríklad vo Fínsku, Dánsku a Švédsku.
Kapitácia je paušálna platba od poisťovne, ktorú lekár dostáva za každého jedného registrovaného pacienta. Takto to funguje aj v súkromných ambulanciách na Slovensku.
Čím severnejšie, tým menej návštev lekára ročne
V roku 2021 informácie z Európskeho štatistického úradu (Eurostat) ukázali veľké rozdiely v tom, ako často chodia Európania k lekárovi. Podľa údajov z minulých rokov je jasné, že údaje ostávajú takmer bez zmien, takže možno predpokladať, že aj tento rok sú údaje spred dvoch rokov celkom aktuálne.
Ako sme už spomínali, Slováci navštevujú doktora takmer raz mesačne. Za nami sa umiestnili Nemci s 9,6 návštevami za rok a na treťom mieste Maďari s číslom 9,4.
Väčšina európskych krajín sa nachádzala v rozmedzí od 4 do 8 návštev ročne na osobu. Medzi týmito krajinami boli napríklad Poľsko (7,6), Belgicko (6,7), Francúzsko (5,5), Taliansko (5,3) a Španielsko (4,8).
Najmenej lekára navštevujú v severných krajinách. Švédi chodia k doktorovi približne raz za pol roka, konkrétne 2,3-krát ročne. Naopak, niektoré krajiny na Balkáne, ako Čierna Hora a Turecko, mali čísla vyššie.
Záťaž na lekárov
Ak sa pozrieme na odhadovaný počet návštev na jedného lekára, zistíme, že medzi krajinami panujú veľké rozdiely. V roku 2021 sa tento počet pohyboval od 428 v Grécku až po neuveriteľných 2 997 na Slovensku.
Najviac praktizujúcich lekárov malo v roku 2021 Nemecko (377 000, čo predstavuje 21 % z celkového počtu Európskej únie), potom Taliansko (243 000), Francúzsko (216 000) a Španielsko (213 000). V Rakúsku mali najvyšší počet lekárov na 100 000 obyvateľov s hodnotou 541.
Najnižší počet lekárov na 100 000 obyvateľov bol v Európe vo Francúzsku s hodnotou len 318, pričom kandidátske krajiny EÚ mali ešte nižšie hodnoty. Turecko malo hodnotu 218, nasledovali Čierna Hora (281) a Srbsko (303).
Zdroje: Eurostat, Euronews