Slováci na „home office“ majú nárok na stravné od zamestnávateľa. Príspevok sa od apríla zvýši

  • Nárok na stravné prislúcha aj zamestnancom pracujúcim z domu
  • Od apríla nastanú zmeny v gastrolístkoch a finančných príspevkoch
stravné
Ilustračné foto Reprofoto:TASR/Milan Kapusta, Freepik/@ lookstudio
  • Nárok na stravné prislúcha aj zamestnancom pracujúcim z domu
  • Od apríla nastanú zmeny v gastrolístkoch a finančných príspevkoch

Home office sa v súčasnosti zaradil medzi plnohodnotné formy výkonu práce. Mnohé spoločnosti ho vnímajú ako strategické riešenie na znižovanie prevádzkových nákladov a budovanie modernej firemnej kultúry. So zmenou pracovného prostredia však prichádzajú aj nové otázky a pravidlá, ktoré sa týkajú nárokov zamestnancov vrátane stravného.

Ako informuje portál Biela Kocka, od 1. apríla 2025 dochádza k zmenám stravného. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, ako sa tieto zmeny prejavia v praxi a aké podmienky musí zamestnanec spĺňať, aby mu vznikol nárok na stravné aj počas home office.

Definícia home office podľa zákona

Zákonník práce definuje home office ako pracovný pomer, pri ktorom zamestnanec vykonáva prácu z domu alebo z iného dohodnutého miesta mimo pracoviska zamestnávateľa, pričom si pracovný čas organizuje sám. Zahŕňa teda nielen prácu z miesta bydliska, ale aj z akéhokoľvek iného miesta, na ktorom sa zamestnanec so zamestnávateľom dohodne.

Zamestnanci na home office v mnohých prípadoch nepodliehajú rovnakým pravidlám ako tí, ktorí pracujú priamo na pracovisku zamestnávateľa. Nepatrí im napríklad náhrada mzdy za návštevu lekára ani mzda za prácu nadčas, s výnimkou zákonom určených situácií, ako je úmrtie blízkej osoby.

Pri poskytovaní stravného však zákon nerozlišuje medzi prácou z domu a prácou na pracovisku, píše portál Podnikajte. Zamestnávateľ musí zabezpečiť stravovanie aj pre zamestnancov na home office, a to v rovnakej miere ako pre ostatných zamestnancov. Právo na stravné ostáva zachované bez ohľadu na miesto výkonu práce, či už ide o trvalý home office, príležitostnú prácu z domu alebo mimoriadnu situáciu, ako bola pandémia Covid-19.

Podmienky pre získanie stravného

Zamestnávateľ je zo zákona povinný poskytovať stravné zamestnancom, ktorí pracujú na základe pracovného pomeru a v rámci jednej zmeny odpracujú viac ako štyri hodiny na svojom pravidelnom pracovisku.

Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie najmä formou jedného teplého hlavného jedla (vrátane nápoja), a to prostredníctvom vlastného stravovacieho zariadenia, využitím služieb iného zamestnávateľa alebo prostredníctvom externej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby.

Pri predĺženej pracovnej zmene, ktorá presiahne 11 hodín, môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi aj druhé teplé hlavné jedlo. Avšak v praxi zamestnávatelia často uprednostňujú stravné lístky či elektronické stravovacie karty, ktoré zamestnancom poskytujú flexibilitu pri výbere miesta a formy stravovania.

Čo sa zmení od apríla 2025

Ministerstvo práce oznámilo, že od 1. apríla 2025 budú platiť nové sumy stravného. Ako uvádzajú TV Noviny, zmeny sa dotýkajú všetkých zamestnancov pracujúcich na základe trvalého pracovného pomeru.

Zamestnávatelia budú prispievať na jedlo sumou do výšky 4,84 eura. Minimálna hodnota gastrolístka stúpne na 6,60 eura. Finančný príspevok na stravovanie, ktorý zamestnávateľ poskytuje namiesto gastrolístka, dosiahne minimálnu sumu 3,63 eura. Jeho maximálna výška bude zodpovedať sume 4,84 eura.

Ministerstvo práce pod vedením Erika Tomáša naposledy upravilo výšku stravného na jeseň 2024. Došlo k tomu v reakcii na rastúce ceny v sektore reštauračného stravovania. Podľa oficiálnych údajov dosiahol v apríli 2024 mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní hodnotu 105,3, čo predstavovalo medziročný nárast o 5,3 %.

Vývoj cien naplnil zákonom stanovenú podmienku pre úpravu súm stravného podľa zákona o cestovných náhradách. Zvýšenie reflektovalo reálne náklady na stravovanie počas pracovnej činnosti a viedlo k úprave stravného o 50 centov.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Biela Kocka, Podnikajte, TV Noviny

Najnovšie videá

Trendové videá